Pozor! Zrádná alergie na zlato se snadno zamění

| Autor: Martina Machová | Rubrika: Zdraví

Slečna Sára byla takřka rok nešťastnou pacientkou dermatologie, život jí znepříjemňoval výrazný ekzém okolo ušních boltců a částečně i na tvářích. O správnou diagnózu i léčbu se nakonec postarala náhoda.

Pozor! Zrádná alergie na zlato se snadno zamění

Slečna Sára pracuje jako recepční v pětihvězdičkovém luxusním hotelu. Zaměstnavatel vyžaduje perfektní vzhled a vstřícné kultivované vystupování. Skvělé komunikační vlastnosti a jazyková vybavenost jsou samozřejmostí. Všechny tyto předpoklady štíhlá a sympatická Sára splňovala. V zaměstnání byla už 5 let naprosto spokojená, finanční ohodnocení i zaměstnanecké výhody odpovídaly nárokům na profesi. Pracovní i osobní život však Sáře takřka na rok zkomplikoval nepěkný ekzém. Ten se u ní projevil nejprve v okolí uší, během neúspěšné léčby začal bohužel zasahovat i do oblasti krku a na strany tváří. Vyrážka byla zarudlá, neohraničená, s výsevem drobných pupínků připomínající akné. Ekzém navíc nereagoval na jakoukoliv léčbu, spíše se zdálo, že jej léčba zhoršuje!

Byla jsem zoufalá, kromě dermatologa jsem musela vyhledat i psychologa

„Nepříjemná vyrážka se mi v okolí uší směrem k obličeji udělala prakticky ze dne na den. Nejprve jsem myslela, že jde o akné, které mě s želenou pravidelností trochu trápí před menstruací. Časem se ale ukázalo, že o akné nejde. Ihned jsem navštívila dermatologa, ten vyslovil podezření na netypicky lokalizovanou rosaceu a dostala jsem nějaké masti. Ty bohužel nezabíraly, a tak při dalších návštěvách přišla ke slovu celková antibiotická léčba. Nicméně postupně lékařka měnila názor a z rosacei (růžovky) se vyklubala periorální dermatitida, na kterou jsem opět dostala masti a později i léky takřka na 2 měsíce. Jenže nezabíralo nic!

Naopak, problémy se zhoršovaly a v práci mi bylo velice taktně naznačeno, že své místo musím do vymizení problémů dočasně přenechat brigádnici a přesunout se do hotelové administrativy. Chápala jsem to, ale velmi se to dotklo mé duše a mého sebevědomí. Proto jsem kromě dermatologa a později i homeopata začala navštěvovat i psycholožku. Bylo to velmi těžké období; nosím krátké vlasy a jsem modrooká bruneta s velmi světlou pletí, celá postižená oblast byla tedy značně nápadná. Navíc jsem od základní školy zvyklá na to, že mne okolí vnímá jako velmi pohlednou a najednou jsem měla odpornou vyrážku skoro na čtvrtině obličeje – kdo by se s tím uměl rychle vyrovnat!?“

Pomohla náhoda

„Vím, že to zní jak sci-fi, ale jednou ráno jsem koukala do zrcadla a došlo mi, že vyrážka ustupuje! Naprosto jsem netušila proč. Momentálně jsem totiž měla období, kdy jsem na doporučení lékařky přestala používat veškerou kosmetiku – pečující i dekorativní a myla jsem se pouze převařenou vodou. Nejdřív jsem myslela, že pomohlo toto opatření, ale tak rychle?

Vše se objasnilo náhodou na návštěvě u mé maminky, která mě pochválila, jak mi to bez náušnic sluší. Už týden jsem v té době totiž nenosila své zlaté náušnice, netypické šperky s nádhernými opály! Hned druhý den jsem volala lékařce, která potvrdila, že souvislost s náušnicemi je možná a objednala mě na testy. Na testování jsem šla již s normální pokožkou! Testy mi lékařka prováděla opakovaně v rozestupu několika dní jakousi vazelínou s obsahem zlata. Alergie se zcela prokazatelně potvrdila!

Ale pozor, při samotné alergii mi nehnisaly dírky na náušnice, ani mě v těch místech nebolelo! Podobné reakce mohou prý být i na řetízky, zubní náhrady apod.“ vzpomíná slečna Sára.

Alergie na zlato

„Donedávna se věřilo, že zlato je málo senzibilizující kov, ale v současnosti frekvence senzibilizace na zlato zejména v rozvinutých zemích narůstá. V literatuře se udává přecitlivělost na zlato v rozmezí 5–15 %, dokonce v některých souborech až 23 %,“ tvrdí v jednom ze svých odborných článků dermatoložky Dagmar Ditrichová a Iva Karlová. Obě odbornice dále uvádějí, že alergie na zlato je v současnosti na vzestupu. V kontaktních alergiích na kovy ji překoná jen alergie na nikl (oblíbená příměs bílého zlata) a kobalt. Nelze tedy spolehlivě tvrdit, jak se mnozí domnívali, že problémy činí pouze „žluté“ zlato a „bílé“ je v tomto ohledu lepší.

Jak alergie na zlato vypadá?

• Začervenalé oblasti v okolí šperku i přímo pod ním (negativní roli hraje i zapocení v dané oblasti).

• Malé drobné pupínky v místě zčervenání.

• Vyrážka může svědit (ale není to pravidlem).

• U zubních náhrad se v ústech objevují ohraničená bělavá ložiska, sliznice je citlivá, pálí, mohou se vyskytovat afty.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Velikonoční mazanec netradičně: Zkuste bramborový, z domácí pekárny nebo bezlepkový

Velikonoční mazanec netradičně: Zkuste bramborový, z domácí pekárny nebo…

Dnes | Bez pravého mazance by to na Velikonoce nebylo ono. Poradíme vám několik způsobů, jak mazanec…

Pravda o mléce: Je zdraví prospěšné, nebo ne?

Pravda o mléce: Je zdraví prospěšné, nebo ne?

Včera | Mléko je základní výživou člověka v nejútlejším věku. Někdo ho miluje po zbytek života, druhý se mu…

8 šťavnatých receptů z krůtího masa: Chilli con carne, burger nebo guláš

8 šťavnatých receptů z krůtího masa: Chilli con carne, burger nebo guláš

21. 3. | Krůtí maso je lehce stravitelné, přitom je šťavnaté a chutné. Zkuste z něj recepty, které běžně…

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji také?

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji…

19. 3. | Arytmie neboli porucha srdečního rytmu patří mezi ta nejčastější srdeční onemocnění. Každý rok u…