Pravda o tucích

| Autor: MS | Rubrika: Zdraví

Všichni se s nimi setkáváme každý den. Máme je v oblibě, ale přitom z nich máme špatné svědomí. Většinou s nimi zacházíme intuitivně, protože neznáme jejich složení, ani účinek. Tuky mohou škodit, ale i pomáhat!

Tento závěr vyplynul z mezinárodního setkání odborníků „Tuky v potravě a kardiovaskulární onemocnění“, které se uskutečnilo v Barceloně za účasti předních lékařů. Za Českou republiku se exkluzivního setkání zúčastnil prof. MUDr. Richard Češka, CSc., předseda České společnosti pro aterosklerózu a České internistické společnosti.

Pouze 29 % Čechů ví, že tuky s obsahem nasycených mastných kyselin (máslo, šlehačka, vnitřnosti, tavené sýry apod.) jsou pro ně špatné. Informaci, že potraviny obsahující omega 3 mastné kyseliny (rostlinné oleje, kvalitní margaríny z nich vyrobené, semínka a ořechy, rybí tuk, majonézy), které patří do skupiny tzv. esenciálních mastných kyselin, prospívají našemu zdraví a jsou v každodenním jídelníčku nezbytné, ví 37 % z Čechů. To je bohužel v porovnání s ostatními 15 evropskými zeměmi, kde průzkum probíhal, slabý výsledek,“ uvedl prof. Češka.K zajímavým výsledkům patří např. to, že si dokonce 60 % všech dotázaných myslí, že tuky by měly tvořit méně než 15 % doporučeného denního příjmu energie. Pouze 29 % dotázaných Čechů pak ví, že tuky s obsahem nasycených mastných kyselin jsou pro ně „špatné“ a 21 % že tuky s obsahem vícenenasycených mastných kyselin jsou „dobré“. Informaci o tom, že omega 3 (které patří spolu s omega 6 do skupiny nezbytných esenciálních mastných kyselin) řadíme mezi tzv. „dobré“ tuky, má pouze 37 %.

Onemocnění srdce a cév, se kterými důsledky nesprávné konzumace tuků souvisí, je u nás příčinou každého druhého úmrtí. Jednoduchý recept na prevenci je hlídat si správné složení jídelníčku a dostatečný pohyb. Že to funguje, se prokázalo v Severní Karélii, kde se od 70. let dosud snížila úmrtnost na tato onemocnění o 80 %. A to pouhou změnou životního stylu – zejména změnami složení tuků (preference rostlinných olejů a tuků z nich vyrobených), nekuřáctvím a zvýšenou fyzickou aktivitou a snížením konzumace soli. Záměna živočišných tuků za rostlinné měla největší vliv.

Konzumace ‚špatných‘ tuků nebolí a není vidět – ‚hříchy‘ se ale sčítají a výsledek péče o vlastní zdraví se sečte bohužel na jednotce intenzivní péče,“ shrnuje lakonicky důvod, proč se o stav svého srdce, mozku a cév prostřednictvím svého jídelníčku starat, místopředsedkyně Sekce nutričních terapeutů při České asociaci sester Tamara Starnovská. „Na hodování většinou nejste sami, na boj s jeho důsledky ale ano,“ dodala. Přidává pár tipů, jak s péčí o vlastní zdraví jednoduše začít třeba hned: snídaně má zahrnovat celozrnné výrobky s „dobrým“ tukem – kvalitním margarínem s vhodným složením mastných kyselin, při přípravě jídel používat tuky vyráběné z rostlinných olejů, do zeleninových salátů přidat lžíci kvalitní majonézy. Tímto způsobem se do organizmu dostanou „dobré“ esenciální mastné kyseliny, aniž by došlo k významné změně stravovacích zvyklostí. „Kvůli omega 3 kyselinám nemusíme rabovat světové oceány a jíst hromady ryb – hledejte tyto kyseliny i v jiných potravinách, které jsou na ně bohaté - namažte si chleba kvalitním rostlinným tukem. Toto řešení navíc vyhovuje i dětem,“ dodává.

Pro ty, kteří se mají rádi a chtějí si užít kvalitní život, je tematika podrobně vysvětlena – spolu s názory předních českých lékařů a odborníků na výživu – na stránkách www.zdravykorinek.cz. Na stránkách je k dispozici interaktivní test znalostí, který rychle odhalí znalosti i slabá místa
– a zároveň vše přehledně vysvětlí.

zdroj: Quent

Další články z rubriky

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

16. 3. | Nejsme přímořský stát, tak se k nám ryby na jídelníček moc nedostávají. Nicméně to neznamená, že by…

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

15. 3. | 1 | Máte problémy s pletí, i když jí věnujete veškerou péči a vyzkoušela jste už opravdu všechno? Pak…

Neodolatelné francouzské dezerty: Makronky, tartaletky i crème brûlée

Neodolatelné francouzské dezerty: Makronky, tartaletky i crème brûlée

14. 3. | Makronky, suflé, tartaletky nebo crème brûlée či dokonce croissanty vypadají na první pohled…

Co vám říká vaše tělo? Takto poznáte, že jste zdravá

Co vám říká vaše tělo? Takto poznáte, že jste zdravá

12. 3. | Děláte si někdy obavy o svoje zdraví a říkáte si, jestli jste v pořádku? Není tak těžké poznat, že…