Přechozená chřipka může vážně poškodit zdraví dítěte

Přechozená chřipka může vážně poškodit zdraví dítěte

Úporný kašel, lapání po dechu, sípání – typické příznaky chronického onemocnění plic, které dříve postihovalo především starší lidi. Dnes se ale problémy s dýcháním týkají i dětí a mladých lidí. Na vině je znečištěné ovzduší, cigarety a přecházení chřipky a dalších viróz.

I potíže, které vnímáme jako nemoci stáří, se dnes týkají i dětí. Patří mezi ně například chronická bronchitida nebo chronická obstrukční plicní nemoc.

Nebezpečí pro plíce znamenají i vleklé a opakující se infekce dýchacích cest. „Chřipka“, zánět průdušek a další respirační infekce se mohou vracet. Pokud je dostatečně nevyléčíme, oslabují celý organismus. I banální onemocnění pak může přerůst ve větší zdravotní problém.

Nemožnost pořádně se nadechnout výrazně omezuje veškeré aktivity člověka, u dětí způsobuje i psychické potíže. Děti s dýchacími obtížemi se mohou cítit dříve unavené a mají častou školní absenci. Nezbývají jim síly ani na jejich mimoškolní aktivity. Navíc, na rozdíl od svých vrstevníků, musí trávit více času doma, někdy je potíže dovedou až k pobytu v nemocnici, což většinou špatně snáší i psychicky.

Tyto choroby také ovlivňují chod celé rodiny a trápí pacienta po celý jeho život. Děti a mladí lidé trpící neléčenými chronickými respiračními problémy se mohou postupně dopracovat k výraznému poškození funkce plic. Někdy se tak musí i v dospělosti vyvarovat některých činností a sportovních aktivit.

5 tipů pro zdravé dýchání dětí

1. Pokud jste kuřáci, nikdy před dětmi nekuřte. Jejich plíce poškozuje i pasivní kouření.

2. Snažte se s dětmi trávit co nejvíce času v přírodě na čerstvém vzduchu, mimo rušné silnice a sídliště.

3. Každou virózu a chřipku je třeba zcela vyléčit, oslabují totiž nejen celé tělo ale především dýchací ústrojí. Vy ani vaše děti nepřecházejte žádnou nemoc.

4. Podporujte děti ve sportování. Jejich organismus bude odolnější a plíce zdravější.

5. Nezanedbávejte se svými dětmi preventivní prohlídky u lékaře, během kterých lze případná respirační onemocnění včas odhalit. Poraďte se s dětským lékařem o vhodnosti očkování.

Čaje na úlevu proti kašli

Květ lípy, květ černého bezu, sušené šípky (drcené), jitrocel – stejný díl od každé bylinky smícháme a zhruba dvě lžíce zalijeme asi litrem vroucí vody a necháme louhovat nejméně deset minut. Pro zlepšení chuti si do čaje můžeme přidat med. Základem je pít čaj teplý a po malých doušcích.

Květ divizny, květ podbělu, sedmikrásky, nať mateřídoušky, lipový květ – opět stejný díl od každého smícháme a stejně jako v prvním případě přelijeme asi litrem vroucí vody, necháme luhovat a pak můžeme přidat med i citrón. Zásadou je opět pít teplý po doušcích.

Právě tyto čaje uleví při kašli, zlepší dýchání a usnadní vykašlávání.

ČTĚTE TAKÉ:
Vlasáková vstoupila do Nového roku se čtyřmi dětmi a jedním seriálem

ČTĚTE TAKÉ: MAMINKA.CZ - Web pro těhotné a maminky!

Doporučujeme

Články odjinud