Přírodní antibiotika aneb jak umí rostliny zatočit s bacily…

| Autor: Simona Procházková | Rubrika: Zdraví

Víte, že v přírodě rostou byliny, které dokážou zlikvidovat viry, bakterie i plísně a nemají žádné nežádoucí vedlejší účinky? Zkuste zapomenout na tabletky a vsaďte při léčbě na přírodu.

Přírodní antibiotika aneb jak umí rostliny zatočit s bacily…

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice působí především antibioticky. Likviduje streptokoky, stafylokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely a další druhy bakterií. Účinek se projevuje při zánětech močových cest, chřipkách, dýchacích potížích, zánětech všeho druhu, mykózách.

Lichořeřišnicové kapičky (močový měchýř, nachlazení, chřipka, angína)

Potřebujeme: 2 lžíce lichořeřišnice, 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky

Postup: Léčivku zalijeme lihem, vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout 2 x denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Poté přecedíme a při potížích užíváme 3 x denně 30 kapek po dobu 14 dní.

Antibakteriální kúra

Organismus bývá zanesen spoustou bakterií, virů, plísní a dalších choroboplodných zárodků. Proto bychom si 1 x ročně měli udělat cílenou 4 týdenní antibakteriální kúru. Pro tyto účely se výborně hodí právě lichořeřišnice, v kombinaci se šalvějí, tymiánem a měsíčkem lékařským.

Antibakteriální kapičky

Potřebujeme: 1 lžíci lichořeřišnice, 1 lžíci šalvěje, 1 lžičku tymiánu, 1 lžičku měsíčku lékařského, 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky

Postup: Bylinky zalijeme lihem, vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout 2 x denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Poté přecedíme a po dobu 4 týdnů užíváme 3 x denně 30 kapek tinktury.

Tymián

Tymián má silné antiseptické, baktericidní, protivirové a antiparazitní účinky. Působí na organismus hřejivě, aktivizuje duševní činnost. Jako čaj se tato bylinka používá proti průjmům, k ošetření zánětu dutiny ústní a nosohltanu, jakož i ke zmírnění kašle a bronchitidy.

Tymiánový čajík (zahlenění, střevní chřipka)

Potřebujeme: 1 lžičku tymiánu, 2 dl vroucí vody

Postup: Léčivku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat, pak přecedíme a můžeme popíjet.

Tymiánová napařovací lázeň

Při zahlenění, infekci dýchacích cest zánětech čelních dutin, ale i nečisté aknózní pleti je výborná tato napařovací obličejová lázeň.

Potřebujeme: 2 hrsti čerstvých tymiánových listů či květů nebo jednu hrst sušených, 1 litr vroucí vody

Postup: Tymián přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Pak se nahneme nad mísu, hlavu si ze zadu přikryjeme osuškou a pořádně vdechujeme voňavou páru. Tato procedura by měla trvat asi 10 minut. Nakonec dobře osušíme obličej a ještě chvíli relaxujeme.

Šalvěj

Šalvěj působí antisepticky, dezinfikuje a podporuje rychlé hojení ran. Čaj je vynikajícím kloktadlem při zánětech dutiny ústní, bolestivosti zubů, dásní, krku a ztrátě hlasu. Šalvějové listy jsou účinnou přísadou do koupele, působí protizánětlivě a pomáhají při čištění pleti.

Šalvějová dezinfekce (nejrůznější ranky, oděrky, štípance, afty, opary..)

Potřebujeme: 2 lžíce šalvěje, 2 dl 60% lihu

Postup: Šalvěj přelijeme lihem, vše necháme 14 dní odpočívat, denně řádně protřepáváme. Poté přecedíme. Šalvějovou dezinfekcí si můžeme vytírat i bolavé uši.

Antibiotický čajík (nachlazení, chřipka, záněty i angína)

Potřebujeme: 1 lžičku šalvěje, 1 lžičku tymiánu, 1 tlučený badyán, 2 tlučené hřebíčky, špetku skořice, 3 dl vroucí vody

Postup: Bylinky a koření přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a popíjíme 2 x denně po dobu 14 dní.

Skořice

Skořice je účinným dezinfekčním prostředkem, s poměrně silným antibiotickým a antimykotickým spektrem. Můžeme ji s úspěchem používat při nachlazení, chřipce, angíně, zánětech všeho druhu i při průjmu.

Protiplísňová kúra

Mykózy jsou velmi rozšířeným problémem, který trápí většinu populace. Chemická léčba těchto potíží je zdlouhavá, zatěžuje organismus a nebývá dlouhodobě úspěšná. Plísně můžeme léčit i přírodně, pomocí bylinek a koření. Důležitá je kombinace vnitřní (antimykotické kapičky) i zevní léčby (mazání na mykózy).

Antimykotické kapičky

Potřebujeme: 1 lžičku skořice, 2 tlučené badyány, 4 tlučené hřebíčky, 1 lžičku šalvěje, 2 dl 60% lihu

Postup: Koření a šalvěj zalijeme lihem a vše necháme 14 dní louhovat. Nesmíme zapomenout 2 x denně protřepávat, aby se uvolnily léčivé látky. Po uplynutí této doby přecedíme a při potížích po dobu 6 týdnů užíváme 3 x denně 30 kapek.

Mazání na mykózy

Touto tinkturou můžeme zevně ošetřovat veškeré plísňové onemocnění. Potřebujeme: 1 lžíci skořice, 1 lžíci tlučených hřebíčků, 2 tlučené badyány, 1 lžíci šalvěje, 1 lžičku myrty, 3 dl 40 % lihu

Postup: Koření a bylinky zalijeme lihem a vše necháme 14 dní odpočívat. Nesmíme zapomenout 2 x denně protřepávat. Pak přecedíme a po dobu 6 týdnů 3 x denně aplikujeme na postižená místa.

Další články z rubriky

Vařte za hubičku: Levná a chutná jídla z brambor

Vařte za hubičku: Levná a chutná jídla z brambor

26. 5. | Brambory jsou snadno k dostání a když víte, jak je připravit, nebudou vás nudit. Existuje totiž…

Když ovečky nezabírají: Rady, jak co nejrychleji usnout

Když ovečky nezabírají: Rady, jak co nejrychleji usnout

25. 5. | 2 | Už jste se po dvacáté v posteli převalila ze strany na stranu a spánek se stále někde toulá?…

Jak udělat dokonalý smažák? Známe 4 triky!

Jak udělat dokonalý smažák? Známe 4 triky!

24. 5. | 1 | Na klasický smažený sýr dostane čas od času chuť každý z nás. Ne vždy se ale povede, aby sýr ze…

Populární superpotraviny: Zázvor prodlouží menstruaci a borůvky zvýší cukr

Populární superpotraviny: Zázvor prodlouží menstruaci a borůvky zvýší cukr

22. 5. | Superpotravinami se to v poslední době všude jen hemží a výživoví poradci si je nemohou vynachválit…