Přírodní antibiotika: Které bylinky mohou nahradit léky

| Autor: Simona Procházková | Rubrika: Zdraví

Víte, že v přírodě rostou byliny, které dokážou zlikvidovat viry, bakterie i plísně a nemají žádné nežádoucí vedlejší účinky? Zkuste zapomenout na tabletky a vsaďte při léčbě na přírodu.

Přírodní antibiotika: Které bylinky mohou nahradit léky

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice působí především antibioticky. Likviduje streptokoky, stafylokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely a další druhy bakterií. Účinek se projevuje při zánětech močových cest, chřipkách, dýchacích potížích, zánětech všeho druhu, mykózách.

Lichořeřišnicové kapičky (močový měchýř, nachlazení, chřipka, angína)

Potřebujeme: 2 lžíce lichořeřišnice, 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky

Postup: Léčivku zalijeme lihem, vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout 2 x denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Poté přecedíme a při potížích užíváme 3 x denně 30 kapek po dobu 14 dní.

Antibakteriální kúra

Organismus bývá zanesen spoustou bakterií, virů, plísní a dalších choroboplodných zárodků. Proto bychom si 1 x ročně měli udělat cílenou 4 týdenní antibakteriální kúru. Pro tyto účely se výborně hodí právě lichořeřišnice, v kombinaci se šalvějí, tymiánem a měsíčkem lékařským.

Antibakteriální kapičky

Potřebujeme: 1 lžíci lichořeřišnice, 1 lžíci šalvěje, 1 lžičku tymiánu, 1 lžičku měsíčku lékařského, 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky

Postup: Bylinky zalijeme lihem, vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout 2 x denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Poté přecedíme a po dobu 4 týdnů užíváme 3 x denně 30 kapek tinktury.

Tymián

Tymián má silné antiseptické, baktericidní, protivirové a antiparazitní účinky. Působí na organismus hřejivě, aktivizuje duševní činnost. Jako čaj se tato bylinka používá proti průjmům, k ošetření zánětu dutiny ústní a nosohltanu, jakož i ke zmírnění kašle a bronchitidy.

Tymiánový čajík (zahlenění, střevní chřipka)

Potřebujeme: 1 lžičku tymiánu, 2 dl vroucí vody

Postup: Léčivku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat, pak přecedíme a můžeme popíjet.

Tymiánová napařovací lázeň

Při zahlenění, infekci dýchacích cest zánětech čelních dutin, ale i nečisté aknózní pleti je výborná tato napařovací obličejová lázeň.

Potřebujeme: 2 hrsti čerstvých tymiánových listů či květů nebo jednu hrst sušených, 1 litr vroucí vody

Postup: Tymián přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Pak se nahneme nad mísu, hlavu si ze zadu přikryjeme osuškou a pořádně vdechujeme voňavou páru. Tato procedura by měla trvat asi 10 minut. Nakonec dobře osušíme obličej a ještě chvíli relaxujeme.

Šalvěj

Šalvěj působí antisepticky, dezinfikuje a podporuje rychlé hojení ran. Čaj je vynikajícím kloktadlem při zánětech dutiny ústní, bolestivosti zubů, dásní, krku a ztrátě hlasu. Šalvějové listy jsou účinnou přísadou do koupele, působí protizánětlivě a pomáhají při čištění pleti.

Šalvějová dezinfekce (nejrůznější ranky, oděrky, štípance, afty, opary..)

Potřebujeme: 2 lžíce šalvěje, 2 dl 60% lihu

Postup: Šalvěj přelijeme lihem, vše necháme 14 dní odpočívat, denně řádně protřepáváme. Poté přecedíme. Šalvějovou dezinfekcí si můžeme vytírat i bolavé uši.

Antibiotický čajík (nachlazení, chřipka, záněty i angína)

Potřebujeme: 1 lžičku šalvěje, 1 lžičku tymiánu, 1 tlučený badyán, 2 tlučené hřebíčky, špetku skořice, 3 dl vroucí vody

Postup: Bylinky a koření přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a popíjíme 2 x denně po dobu 14 dní.

Skořice

Skořice je účinným dezinfekčním prostředkem, s poměrně silným antibiotickým a antimykotickým spektrem. Můžeme ji s úspěchem používat při nachlazení, chřipce, angíně, zánětech všeho druhu i při průjmu.

Protiplísňová kúra

Mykózy jsou velmi rozšířeným problémem, který trápí většinu populace. Chemická léčba těchto potíží je zdlouhavá, zatěžuje organismus a nebývá dlouhodobě úspěšná. Plísně můžeme léčit i přírodně, pomocí bylinek a koření. Důležitá je kombinace vnitřní (antimykotické kapičky) i zevní léčby (mazání na mykózy).

Antimykotické kapičky

Potřebujeme: 1 lžičku skořice, 2 tlučené badyány, 4 tlučené hřebíčky, 1 lžičku šalvěje, 2 dl 60% lihu

Postup: Koření a šalvěj zalijeme lihem a vše necháme 14 dní louhovat. Nesmíme zapomenout 2 x denně protřepávat, aby se uvolnily léčivé látky. Po uplynutí této doby přecedíme a při potížích po dobu 6 týdnů užíváme 3 x denně 30 kapek.

Mazání na mykózy

Touto tinkturou můžeme zevně ošetřovat veškeré plísňové onemocnění. Potřebujeme: 1 lžíci skořice, 1 lžíci tlučených hřebíčků, 2 tlučené badyány, 1 lžíci šalvěje, 1 lžičku myrty, 3 dl 40 % lihu

Postup: Koření a bylinky zalijeme lihem a vše necháme 14 dní odpočívat. Nesmíme zapomenout 2 x denně protřepávat. Pak přecedíme a po dobu 6 týdnů 3 x denně aplikujeme na postižená místa.

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Další články z rubriky

Tohle musíte udělat dnes, abyste od pondělka celý týden hubnuli

Tohle musíte udělat dnes, abyste od pondělka celý týden hubnuli

Dnes | Je jasné, že pokud chceme zhubnout, je třeba hubnoucímu režimu uzpůsobit jídelníček a také se začít…

Křupavé kuře 6x jinak: Recepty z Řecka, USA i Thajska

Křupavé kuře 6x jinak: Recepty z Řecka, USA i Thajska

Včera | Kuře se připravuje po celém světě na různé způsoby. Domluví se na něm rodiny, děti, kamarádi a…

Jak se zbavit únavy a vyčerpání: Co jíst, cítit, jak se chovat

Jak se zbavit únavy a vyčerpání: Co jíst, cítit, jak se chovat

27. 4. | Pokud na vás přišly jarní deprese a únava, je načase si s nimi poradit. Stačí čerpat vitalitu z…

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

26. 4. | Nejsme přímořský stát, tak se k nám ryby na jídelníček moc nedostávají. Nicméně to neznamená, že by…