Přírodní antibiotika: Které bylinky mohou nahradit léky

| Autor: Simona Procházková | Rubrika: Zdraví

Víte, že v přírodě rostou byliny, které dokážou zlikvidovat viry, bakterie i plísně a nemají žádné nežádoucí vedlejší účinky? Zkuste zapomenout na tabletky a vsaďte při léčbě na přírodu.

Přírodní antibiotika: Které bylinky mohou nahradit léky

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice působí především antibioticky. Likviduje streptokoky, stafylokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely a další druhy bakterií. Účinek se projevuje při zánětech močových cest, chřipkách, dýchacích potížích, zánětech všeho druhu, mykózách.

Lichořeřišnicové kapičky (močový měchýř, nachlazení, chřipka, angína)

Potřebujeme: 2 lžíce lichořeřišnice, 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky

Postup: Léčivku zalijeme lihem, vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout 2 x denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Poté přecedíme a při potížích užíváme 3 x denně 30 kapek po dobu 14 dní.

Antibakteriální kúra

Organismus bývá zanesen spoustou bakterií, virů, plísní a dalších choroboplodných zárodků. Proto bychom si 1 x ročně měli udělat cílenou 4 týdenní antibakteriální kúru. Pro tyto účely se výborně hodí právě lichořeřišnice, v kombinaci se šalvějí, tymiánem a měsíčkem lékařským.

Antibakteriální kapičky

Potřebujeme: 1 lžíci lichořeřišnice, 1 lžíci šalvěje, 1 lžičku tymiánu, 1 lžičku měsíčku lékařského, 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky

Postup: Bylinky zalijeme lihem, vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout 2 x denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Poté přecedíme a po dobu 4 týdnů užíváme 3 x denně 30 kapek tinktury.

Tymián

Tymián má silné antiseptické, baktericidní, protivirové a antiparazitní účinky. Působí na organismus hřejivě, aktivizuje duševní činnost. Jako čaj se tato bylinka používá proti průjmům, k ošetření zánětu dutiny ústní a nosohltanu, jakož i ke zmírnění kašle a bronchitidy.

Tymiánový čajík (zahlenění, střevní chřipka)

Potřebujeme: 1 lžičku tymiánu, 2 dl vroucí vody

Postup: Léčivku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat, pak přecedíme a můžeme popíjet.

Tymiánová napařovací lázeň

Při zahlenění, infekci dýchacích cest zánětech čelních dutin, ale i nečisté aknózní pleti je výborná tato napařovací obličejová lázeň.

Potřebujeme: 2 hrsti čerstvých tymiánových listů či květů nebo jednu hrst sušených, 1 litr vroucí vody

Postup: Tymián přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Pak se nahneme nad mísu, hlavu si ze zadu přikryjeme osuškou a pořádně vdechujeme voňavou páru. Tato procedura by měla trvat asi 10 minut. Nakonec dobře osušíme obličej a ještě chvíli relaxujeme.

Šalvěj

Šalvěj působí antisepticky, dezinfikuje a podporuje rychlé hojení ran. Čaj je vynikajícím kloktadlem při zánětech dutiny ústní, bolestivosti zubů, dásní, krku a ztrátě hlasu. Šalvějové listy jsou účinnou přísadou do koupele, působí protizánětlivě a pomáhají při čištění pleti.

Šalvějová dezinfekce (nejrůznější ranky, oděrky, štípance, afty, opary..)

Potřebujeme: 2 lžíce šalvěje, 2 dl 60% lihu

Postup: Šalvěj přelijeme lihem, vše necháme 14 dní odpočívat, denně řádně protřepáváme. Poté přecedíme. Šalvějovou dezinfekcí si můžeme vytírat i bolavé uši.

Antibiotický čajík (nachlazení, chřipka, záněty i angína)

Potřebujeme: 1 lžičku šalvěje, 1 lžičku tymiánu, 1 tlučený badyán, 2 tlučené hřebíčky, špetku skořice, 3 dl vroucí vody

Postup: Bylinky a koření přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a popíjíme 2 x denně po dobu 14 dní.

Skořice

Skořice je účinným dezinfekčním prostředkem, s poměrně silným antibiotickým a antimykotickým spektrem. Můžeme ji s úspěchem používat při nachlazení, chřipce, angíně, zánětech všeho druhu i při průjmu.

Protiplísňová kúra

Mykózy jsou velmi rozšířeným problémem, který trápí většinu populace. Chemická léčba těchto potíží je zdlouhavá, zatěžuje organismus a nebývá dlouhodobě úspěšná. Plísně můžeme léčit i přírodně, pomocí bylinek a koření. Důležitá je kombinace vnitřní (antimykotické kapičky) i zevní léčby (mazání na mykózy).

Antimykotické kapičky

Potřebujeme: 1 lžičku skořice, 2 tlučené badyány, 4 tlučené hřebíčky, 1 lžičku šalvěje, 2 dl 60% lihu

Postup: Koření a šalvěj zalijeme lihem a vše necháme 14 dní louhovat. Nesmíme zapomenout 2 x denně protřepávat, aby se uvolnily léčivé látky. Po uplynutí této doby přecedíme a při potížích po dobu 6 týdnů užíváme 3 x denně 30 kapek.

Mazání na mykózy

Touto tinkturou můžeme zevně ošetřovat veškeré plísňové onemocnění. Potřebujeme: 1 lžíci skořice, 1 lžíci tlučených hřebíčků, 2 tlučené badyány, 1 lžíci šalvěje, 1 lžičku myrty, 3 dl 40 % lihu

Postup: Koření a bylinky zalijeme lihem a vše necháme 14 dní odpočívat. Nesmíme zapomenout 2 x denně protřepávat. Pak přecedíme a po dobu 6 týdnů 3 x denně aplikujeme na postižená místa.

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Další články z rubriky

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

16. 3. | Nejsme přímořský stát, tak se k nám ryby na jídelníček moc nedostávají. Nicméně to neznamená, že by…

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

15. 3. | 1 | Máte problémy s pletí, i když jí věnujete veškerou péči a vyzkoušela jste už opravdu všechno? Pak…

Neodolatelné francouzské dezerty: Makronky, tartaletky i crème brûlée

Neodolatelné francouzské dezerty: Makronky, tartaletky i crème brûlée

14. 3. | Makronky, suflé, tartaletky nebo crème brûlée či dokonce croissanty vypadají na první pohled…

Co vám říká vaše tělo? Takto poznáte, že jste zdravá

Co vám říká vaše tělo? Takto poznáte, že jste zdravá

12. 3. | Děláte si někdy obavy o svoje zdraví a říkáte si, jestli jste v pořádku? Není tak těžké poznat, že…