Proč a jak vybrat správného výživového poradce?

| Autor: Veronika Zavřelová | Rubrika: Zdraví

Jen projdete kolem cukrárny a hned přiberete pět kilo? V tělocvičně jste čtyřikrát týdně a výsledky nevidíte? Zkusíte každou dietu a novinku na trhu a stále nehubnete?

Proč a jak vybrat správného výživového poradce?

Jestliže i vy znáte důvěrně aspoň jednu z výše zmíněných „zákonitostí“a vezete se na kolotoči nekončícího úsilí v oblasti úbytku kilogramů, neustálých změn stravovacích zvyklostí, pak asi tušíte, že možná někde děláte chybu, na jejíž odstranění sami nestačíte. Pokud se k tomu přidávají potíže v podobě například neustálé únavy, vyčerpání, nedostatku energie a nenálady, je velmi pravděpodobné, že jste to, co (ne)jíte…

Nejspíš se pohybujete v bludném kruhu neustálých myšlenek na jídlo a potřebovali byste trochu usměrnit, a především najít to správné řešení. Pokud váš ošetřující lékař není nakloněn pravidelným konzultacím mimo rámec obvyklé preventivní prohlídky, měli byste popřemýšlet o možnosti setkání s výživovým poradcem.

Následující tipy vám usnadní správný výběr vhodného nutričního terapeuta:

1. Při odhodlání změnit svůj přístup k jídelníčku, stravovacím návykům, svému tělu a zdraví budete investovat čas, peníze a energii. A také budete muset s pravdou ven, jak žijete, jak a co jíte, a to bez přikrášlování – chcete-lise dočkat stabilních výsledků. Výživového poradce vybírejte tak jako třeba zubaře, právníka nebo finančního odborníka. Příznivá osobní zkušenost a doporučení někoho, komu důvěřujete, je výmluvnější než pestré webové stránky a reklamní slogany.

2. Udělejte si domácí úkol a připravte si pro svého nastávajícího nutričního terapeuta důkladný dotazník. Zajímejte se o vzdělání a předchozí zkušenosti, úspěchy a metody, jakými poradce pracuje. Zeptejte se, jaké diagnostické testy používá, jak sestaví jídelníček na míru, jestli je něco, co zakazuje, co naopak vyzdvihuje a doporučuje.

Chtějte vědět, jak s vámi bude komunikovat (osobně,po telefonu, e-mailem)a jak často. Je to člověk, kterému se nezdráháte svěřit se svým skutečným životním stylem, nutričními přešlapy v podobě větší radosti ze žloutkového věnečku než hodiny v posilovně? Má pro to pochopení a zajímá se o celostní přístup k vaší osobě? Mluví s vámi srozumitelně bez nadbytečného (aněkdy i chybného) používání cizích slov a termínů?

3. Slibuje vám terapeut zázračné výsledky s malým vynaložením úsilí na vaší straně? Ano, možná se to dobře poslouchá a zní slibně, ale zázraky nečekejte. Kvalitní poradce nenabízí nesplnitelné nebo rychlé výsledky a jednoduchá přímočará řešení, rozhodně nevnucuje výživové doplňky, preparáty a koktejly, ale rozumně usměrňuje vaše očekávání v oblasti úbytku kilogramů, odstranění nedostatků, nápravu stravovacích zvyklostí. Respektuje konkrétní individuální situace klienta, nenavrhuje jednotná řešení plošně pro všechny.

4. Ne vždy je nutné výživovou situaci řešit tím, že se něco ke stravě přidá. To ostatně tvrdí i Jan Anděl, výživový poradce ze společnosti Zdraví s úsměvem.

„Většina lidí přemýšlí tak: Mám problém, něco si na něj vezmu. Představují si třeba doplněk stravy, lék, preparát… Lidé obvykle rádi věří, že když zařadí něco navíc do svého života, jejich stav se zlepší. Opak je ale pravdou. V 99 procentech platí, že je potřeba něco ubrat. Příkladem může být zkušenost našeho centra. Rok jsme podávali klientům s vysokým krevním tlakem různé doplňky stravy a vitaminy. Výsledky nebyly špatné, ale ne dostačující. Poté jsme doplňky stravy odstranili, zeštíhlili jídelníček a zařadili detoxikační režim a světe, div se! Výsledky byly o 200 % lepší. Lidé, které často bolí hlava, by neměli užívat prášky proti bolesti, ale měli by omezit sladké. Ti, kteří jsou často unavení, by neměli brát povzbuzující prostředky (kofein, energetické nápoje), kvůli nimž hrozí kolaps srdce, ale měli by zmenšit porce jídla. Rozložit je do celého dne, aby metabolismus efektivněji fungoval.“

Možná konkrétně vy nepotřebujete žádné rady a váš stravovací režim je přímo ukázkový. Usoudíte-li však, že výživoví poradci vám pomohou zkvalitnit nejen obsah talíře, ale i jiné aspekty života, neváhejte se na ně obrátit.

Další články z rubriky

11x lahodná houbová polévka: Se smetanou, bulgurem i s brokolicí

11x lahodná houbová polévka: Se smetanou, bulgurem i s brokolicí

Včera | Hříbky, klouzci, lišky, růžovky nebo žampiony. Jedlých hub je nepřeberné množství druhů, stejně tak…

10 triků, jak použít citron: Na stařecké skvrny, kuří oka i průjem

10 triků, jak použít citron: Na stařecké skvrny, kuří oka i průjem

Včera | Citron máme spojený s horkým čajem nebo naopak letní osvěžující citronádou. Toto ovoce nabušené…

Láká vás zkusit viagru? Neváhejte, i ženám může pomoct!

Láká vás zkusit viagru? Neváhejte, i ženám může pomoct!

14. 9. | Už vás někdy napadla otázka, co by asi pilulka lásky neboli viagra udělala s vaším tělem? My to…

Švestkový koláč 6x jinak: Bez kynutí, s drobenkou i s pudinkem

Švestkový koláč 6x jinak: Bez kynutí, s drobenkou i s pudinkem

13. 9. | 2 | Švestková sezóna klepe na dveře, různé blumy a pološvestky už jsou pomalu za námi, pravé švestky se…