Proč je důležitý pitný režim + 6 tipů, jak pít víc

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

To, že se lidské tělo ze 70 % skládá z vody, se učí už děti na základní škole. Ve stejném věku by si měly také vybudovat základy pitného režimu. Nedávali jste jako malí pozor? Pojďme si zopakovat, jak, kdy a kolik toho má člověk vlastně správně vypít...Pitný režim je záležitost obvykle nemoudře podceňovaná. V zájmu zachování vlastního zdraví, bychom měli udržovat rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin. Proto je praktické navyknout si pít pravidelně. Na rozdíl od malých dětí totiž dospělí nepociťují tak často žízeň a ve chvíli, kdy přijde, už může být člověk mírně dehydrovaný.„I mírná dehydratace, pokud je dlouhodobá, může způsobit řadu zdravotních problémů, jako jsou bolesti hlavy či ztráta koncentrace. Málokdo si uvědomuje, že příčinou těchto obtěžujících příznaků může být právě zanedbaný pitný režim,“ vysvětluje MUDr. Josef Jakovský. Důsledky dehydratace mohou být ale také závažnější. „Podle odhadů Světové zdravotnické organizace je špatný pitný režim příčinou až 6 % všech nemocí lidstva. Důvodem je jednak špatná kvalita tekutin a jednak jejich nedostatečný příjem. ,“ dodává.Říká se, že člověk by měl denně vypít asi 2,5 litru tekutin. Tento údaj je ale velmi obecný. Potřebné množství se liší podle váhy, věku, počasí a fyzické námahy. Proto musíme vypít více, pokud se pohybujeme v horku, těžce fyzicky pracujeme nebo sportujeme. „Indikátorem dostatečného zavodnění organismu může být barva moči. Správně by měla být světle žlutá. Pokud barva moči tmavší, znamená to, že organismus není dostatečně zásoben tekutinami,“ radí MUDr. Jakovský.Příjem tekutin by měl být vyvážený a plynulý v průběhu celého dne. Pokud celé odpoledne žízníte a večer vypijete naráz láhev vody, příliš tím nezachráníte. Základem vašeho pitného režimu by měla být zejména voda.


7 tipů, jak zvýšit denní příjem vody


1. Začněte den tím, že si hned po probuzení dáte sklenici pramenité vody s čerstvým vymačkaným citrónem. Kromě toho, že vás kyselá chuť probere, nastartujete také svůj zažívací trakt a metabolismus a hned ráno máte jednu sklenici „splněnu“.


2. Ke každému hrnku kávy či černého čaje vypijte sklenici vody. Kofein obsažený v kávě tělo odvodňuje, proto mu dodejte vláhu sklenicí vody.


3. V práci nebo ve škole si položte na stůl láhev vody a sklenici. Uvidíte, že večer bude láhev vypitá.


4. Zařaďte pití do svého denního stravovacího režimu a zvykněte si doplnit snídani, oběd, večeři i svačinky v průběhů dne sklenicí vody. Pokud si zautomatizujete spojení jídla a pití, hlad bude vaším pomocníkem. Napijete-li se před jídlem, naplníte si navíc žaludek, a sníte tak menší porci.5. Dopřávejte si spoustu zeleniny a ovoce, které mají vysoký obsah vody. Skvělým letním tipem jsou salátové okurky, melouny a další šťavnaté pochoutky.6. Dejte si k obědu nebo k večeři polévku. I ta se totiž do celkové spotřeby vody započítává.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Nádor v děloze: Jak ho poznáte a proč ho začít řešit

Nádor v děloze: Jak ho poznáte a proč ho začít řešit

Dnes | Nejčastěji se myomy objevují po 40. roce, a proto je mnohdy ženy bohužel neřeší. Domnívají se, že…

Digitální detox: Proč byste s ním měla začít hned teď

Digitální detox: Proč byste s ním měla začít hned teď

Dnes | Detox nemusí být nutně zaměřený jen na potraviny. Stále častěji se coby součást mentální očisty…

Co všechno vás zdravotně může potkat, když je vám víc než 40

Co všechno vás zdravotně může potkat, když je vám víc než 40

21. 2. | 4 | Čtyřicítka se u žen bere jako zlomový věk. Větší únava, zpomalující se metabolismus, proměna…

Pravá, falešná i z kuřete: Recepty na báječnou svíčkovou

Pravá, falešná i z kuřete: Recepty na báječnou svíčkovou

20. 2. | Svíčková je klasika, kterou milujeme, a málokdo ví, že její příprava je velmi jednoduchá. Blýskněte…