Prostata – orgán, který musí hlídat i ženy

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

Karcinom prostaty patří k nejčastějším nádorům postihujícím muže. Někteří se bohužel příliš o své zdraví nestarají a intimní místa jejich těla jsou mnohdy doslova tabu. Proto nezbývá, než aby jim prevenci připomněly jejich milující partnerky.

Prostata – orgán, který musí hlídat i ženy

Prostata je mužská pohlavní žláza, která obepíná počáteční část močové trubice. Jejím úkolem je dodávat sekret, jenž je důležitou součástí ejakulátu a umožňuje přežití spermií. Nádory postihují prostatu nejčastěji po 65. roce věku, ale objevit se mohou i mnohem dříve. Proto není od věci, když muž vyslyší doporučení lékařů (a také nabádání manželky či přítelkyně) a nechá si po padesátých narozeninách pravidelně kontrolovat stav své prostaty jednoduchým krevním testem.

Jak na prevenci

Jedná se o otestování hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi, která je u pacientů s rakovinou prostaty zvýšená. „Zvýšená hladina PSA sama o sobě však ještě rakovinu neznamená, může být způsobena i jinými procesy v prostatě. Proto pacientům s vyšší hodnotou PSA urolog provádí obvykle biopsii, která diagnózu buď potvrdí, nebo vyvrátí,“ vysvětluje prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky pražské Fakultní nemocnice Motol. Biopsie je odběr malého vzorku tkáně, který poté odborník vyšetří pod mikroskopem a posoudí strukturu buněk.

Jak se léčí

Včas objevený nádor je takový, který zasáhl zatím pouze prostatu. K vyléčení pacienta obvykle postačí postižený orgán operačně vyjmout nebo lze využít ozařování. Jelikož prostatické nádory rostou hodně pomalu, volí někdy lékaři u starých mužů, které by operace hodně zatížila, „vyčkávací strategii“, kdy nádor pouze pravidelně sledují.

U lokálně pokročilých nádorů, rozrůstajících se mimo prostatu, se již k léčbě používá nejen chirurgické odebrání žlázy, ale musí následovat další terapie, například ozáření, hormonální léčba či kombinace obojího.

Generalizovaný nádor, tedy ten, který vytvořil metastázy, již není vyléčitelný, ale je léčitelný. K novinkám v léčbě patří takzvaná chemická kastrace. Rakovina prostaty totiž ke svému růstu potřebuje mužské pohlavní hormony. Chemická kastrace znamená pravidelnou injekční aplikaci speciálních látek – jmenují se LHRH analoga. Tyto látky působí v těle tak, že varlata testosteron přestanou produkovat.

Zamezit působení testosteronu je možné i skutečnou kastrací, tedy operačním odstraněním varlat, což je ale pro muže velmi frustrující. Další možností je užívání takzvaných antiandrogenů v tabletách, které sice omezují působení mužského pohlavního hormonu testosteronu, ale mají jen omezený efekt. „V posledních měsících se objevila i řada dalších možností, jak pacienty s pokročilými nádory prostaty léčit. Jedná se o nové formy hormonální léčby, imunoterapii i o nové typy chemoterapie. Zvyšují naději mužů na prodloužené přežití, úplné vyléčení však zajistit nedokážou,“ dodává profesor Babjuk.

Více informací najdete na stránkách České urologické společnosti www.cus.cz, nebo na www.mojeprostata.cz.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Čtěte také

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

16. 10. 2017 | 1 | Určitě znáte naprosto chorobnou únavu, kdy jedete jako robot, jste naprosto bez energie a vždy se…

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

20. 9. 2017 | K podzimu neodmyslitelně patří i plněné papriky. Nejklasičtější jsou asi ty s mletým masem, zkuste…

Další články z rubriky

Ovesné vločky k snídani i k večeři: Lívance, placičky či pomazánka

Ovesné vločky k snídani i k večeři: Lívance, placičky či pomazánka

Včera | 1 | Ovesné vločky máme většinou spojené se snídaní či se sušenkami. Ale lze z nich připravit i slané…

Teplý zeleninový salát: Čočkový s batáty, brokolicový i z červené řepy

Teplý zeleninový salát: Čočkový s batáty, brokolicový i z červené řepy

10. 1. | V zimě zpravidla nemáme chuť na salát tak jako v létě. Salát ale nemusí být jen z rukoly, polníčku…

Celozrnná mouka žitná, pšeničná i špaldová. Jak je využít na pečení?

Celozrnná mouka žitná, pšeničná i špaldová. Jak je využít na pečení?

5. 1. | Poslední roky se celozrnná mouka těší zvláště velké oblibě. Je ale skutečně vše, co se nazývá…

Kocovina vás nedostane! Zdolejte ji s našimi 8 tipy

Kocovina vás nedostane! Zdolejte ji s našimi 8 tipy

1. 1. | Čeká vás divoký silvestr a už předem se děsíte bolavé kocoviny? Nebojte. Perfektní lék na následky…