Psycholog léčí mistryni v běhu elektřinou

Psycholog léčí mistryni v běhu elektřinou

Jako jeden z prvních v Evropě začal český psycholog PhDr. Jiří Tyl léčit pacienty pomocí lebeční elektrostimulace. "Výsledky rozsáhlých lékařských testů této metody v USA jsou vynikající. Proto jsem se rozhodl vyzkoušet tuto metodu i v České republice," řekl Jiří Tyl. Revoluční metoda pomohla například mistryni republiky v běhu na 100 metrů Tereze Koškové.

"Moje vůbec první stimulace mě překvapila příjemnými pocity, které vyvolala. Zajímavostí je fakt, že jsem téhož dne dosáhla svého vůbec nejlepšího osobního výkonu na šedesátimetrové trati," uvedla sprinterka.

"Před mistrovstvím republiky jsem měla stimulaci plně k dispozici po dobu dvou týdnů. A pak jsem získala na stovce zlatou medaili. Samozřejmě, že můj výkon byl výsledkem dlouhodobého systematického tréninku a plné koncentrace na závod. Ale určitě se na něm pozitivně spolupodílela i elektrostimulace. Rozhodně aspoň napomáhá k dobré připravenosti organismu na špičkový výkon," dodala atletka. "Stimulace mozku elektřinou o nízké intenzitě přináší okamžitou úlevu od bolestí hlavy nebo zad, relaxaci při stavech úzkosti a deprese, méně záchvatů při astmatu, rehabilitaci po úrazech hlavy, podporu abstinence po závislosti na návykových látkách i úpravu krevního tlaku, dokáže odstranit nespavost, zvláště problémy s usnutím, stejně jako zlepšit lehké mozkové dysfunkce," tvrdí Tyl.

"Výzkumy vcelku jednoznačně ukazují, že elektrostimulace mozku má příznivé účinky i na paměť, zvýšení pozornosti, schopnost učit se novým dovednostem i na zrychlení reakční doby," podotkl psycholog.

Emil Kalousek, další z pacientů doktora Tyla, již dlouho trpí roztroušenou sklerózou. Pětačtyřicetiminutovou elektrostimulaci podstupuje dvakrát denně. "Přihlásí-li se bolest hlavy, přístroj ji odstraní. Znatelně se mi uvolní krční páteř. Než jsem se s touto metodou seznámil, prostě jsem musel zůstat ležet a bezmocně čekat, až bolest sama odezní, někdy až do druhého dne," řekl Kalousek. "Těší mě i zlepšení paměti, například lépe si vybavuji dávné vzpomínky. A ještě něco, o poznání rychleji píšu na počítači."

Na otázku, zda je bezpečné pouštět elektřinu pacientům do hlavy, se doktor Tyl jen usmívá: "Určitě. Všechny výzkumy potvrdily, že metoda nemá nežádoucí vedlejší účinky. Jde o proud slabší než jeden miliampér, což je asi desettisíckrát méně, než je třeba k rozsvícení žárovky. Mnoho lidí takovou intenzitu proudu v těle ani nepocítí. Pro registraci v České republice samozřejmě přístroj prošel sérií testů na bezpečnost a spolehlivost," uvedl Tyl. Dokonce s nadsázkou dodal, že přístroj, který si lze zakoupit i v domácí verzi, je užitečnou součástí lékárničky pro každého. (Plus)

Doporučujeme

Články odjinud