Roztroušená skleróza

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Zdraví

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému postihující převážně mladé osoby mezi 20 a 40. rokem života. Onemocnění u většiny pacientů začíná první klinickou událostí, zahrnující nejčastěji zrakové, senzitivní nebo motorické příznaky.

Po různě dlouhé době klidu pak následují další ataky neurologických obtíží. Pokud nemoc není léčena, tak průměrně po 10 až 20 letech přechází u většiny postižených do sekundární progrese s pozvolným nárůstem neurologické invalidity, asi u 50% pacientů se po 15 letech projevují podstatné postižení fyzických a kognitivních funkcí se značným socioekonomickým dopadem.

Příčina onemocnění není jednoznačně známá, velmi pravděpodobně jde o kombinaci genetické dispozice s různými vlivy zevního prostředí, jako např. infekce, nedostatek vitaminu D, kouření atd. Velkou roli hraje autoimunitní zánět, který celý problém spouští tím, že imunitní systém napadne nervový systém. Později přicházejí ke slovu mechanismy neurodegenerace. Ty jsou zřejmě z velké části nastartovány zánětem a v průběhu onemocnění postupně převládají. Oba tyto procesy vedou k ničení nervových buněk.

Lékaři používají zatím pouze léky protizánětlivé, které mají efekt jen v případě, kdy ještě nedošlo k podstatnému poškození centrálního nervového systému. Pokud mají tyto léky mít pro pacienta skutečný smysl, musí být léčba zahájena včas. Z toho vyplývá i jasný požadavek na časné stanovení diagnózy. Podstatný pokrok ve vyšetřovacích metodách dnes umožňuje stanovit diagnózu s velkou pravděpodobností již ve fázi prvních příznaků, vždy je ovšem nutno vyloučit jiné nemoci. První příznaky pozná i praktický lékař, který následně pošle potencionálního nemocného k odbornému lékaři, který může provést příslušná vyšetření a testy.

Lékaři rozhodně preferují včasné odhalení nemoci a s tím spojené léčení, neboť jedině tak se dá zachránit značná část nervového systému, který by se jinak zcela nenávratně poškodil. Brzká terapie zamezuje vzniku částečné či plné invalidity a s ní spojené podstatné snížení kvality života včetně ekonomických dopadů.

„Jsme rádi, že po několika letech úsilí odborníků se konečně stává interferon beta dostupný po prvních klinických příznacích roztroušené sklerózy i českým pacientům,“ říká doc. MUDr. Eva Havrdová z Neurologické kliniky Karlovy univerzity. „Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal rozhodnutí, na jehož základě od 1. května 2009 je hrazena časná léčba pro Betaferon. Předpokládáme tak, že tato nová naděje pro naše pacienty bude provázena i zlepšením kvality života a udržením práceschopnosti pacientů s roztroušenou sklerózou. Tato vrtkavá nemoc s nepředpokládatelným průběhem i tíží se tak dostává zase o kousíček blíž naší kontrole.“

Bohužel neexistuje lék, který by uměl roztroušenou sklerózu vyléčit, ale lékaři mají k dispozici několik léčebných postupů, které příznivě ovlivňují průběh nemoci. Mnohé ze symptomů lze úspěšně zvládat a léčit, předpokladem je především včasná a dostatečná léčba.

zdroj: doc. MUDr. Eva Havrdová

Další články z rubriky

Podívejte se na foto: Takhle odlišně vypadají ženské vagíny

Podívejte se na foto: Takhle odlišně vypadají ženské vagíny

Dnes | Řada žen se stydí za svůj klín. Připadají si nehezké. Podívejte se, jak jsou na tom druhé ženy a…

Recepty z kuřecích prsou aneb 11 rychlých a dietních večeří z kuřecího masa

Recepty z kuřecích prsou aneb 11 rychlých a dietních večeří z kuřecího masa

Včera | Pokud chceme udělat rychlou teplou večeři, dost často sáhneme právě po kuřecích prsou. Stačí omýt,…

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

16. 10. | 1 | Určitě znáte naprosto chorobnou únavu, kdy jedete jako robot, jste naprosto bez energie a vždy se…

Podzimní polévky v hlavní roli: Vývar, čočková i dýňová

Podzimní polévky v hlavní roli: Vývar, čočková i dýňová

13. 10. | V létě člověk volí spíše studené pokrmy přiměřené počasí, na podzim naopak přijde vhod trocha…