Rýma, kašel a bolesti v krku: Vyzkoušejte recepty našich předků

| Autor: MM | Rubrika: Zdraví

13 jednoduchých domácích metod našich předků, bylinářů i babiček, na nejčastější problémy spojené s nachlazením.

Rýma, kašel a bolesti v krku: Vyzkoušejte recepty našich předků

Nezávažné nachlazení a virózy, které provází rýma, kašel a škrábání v krku lze vcelku úspěšně léčit i v domácích podmínkách bez moderních syntetických léčiv. Ta si ostatně můžeme schovat pro nemoci „těžšího“ kalibru.

Takřka každá rodina má své oblíbené „babské recepty“ a každý národ své osvědčené tradiční léky. Na dálném východě byl v těchto souvislostech velmi oblíbený např. zázvor a lotosový kořen, naši předkové zase nedali dopustit na česnek, cibuli a pestrou paletu českých bylin. Na východě i západě se kupodivu tradičně konzumoval pozvolna a dlouho vařený slepičí vývar. Jaké léky na rýmu, kašel a škrábání v krku naši předkové rádi využívali?

Jak na rýmu?

 • Otok nosní sliznice (ucpaný nos) přechodně zmírní horká koupel nohou. Naopak při studené koupeli končetin se sliznice překrví – během rýmy, ale i v rámci prevence tedy mějte nohy v teple!
 • Vyrobte si majoránkovou mast a vtírejte ji do nosních vchodů. 2 lžíce červeného vína svařte s dvěma kávovými lžičkami promnuté majoránky. Nakonec přidejte 2 lžíce sádla, vše sceďte a uchovávejte v lednici.
 • V rámci prevence i léčby lze aplikovat tzv. nosní sprchu (džala nétí), ta patří mezi prastaré jogínské praktiky. V našich podmínkách nejde v podstatě o nic jiného, než pravidelně aplikovaný (ideálně ráno po probuzení) průplach nosu mírně slanou vodou. Sliznice se očistí, mírně desinfikuje a při pravidelném proplachování i postupně otuží. Postup najdete např. ZDE. K proplachování lze použít i osolený nálev z přesličky.
 • Při rýmě a nachlazení se nejen u nás, ale třeba i ve staré Číně, vařívala silná slepičí polévka s velkým množstvím zeleniny. Léčivý byl nejen samotný vývar, ale i inhalace par během dlouhého vaření.

Jak na kašel?

 • Jednoduchý cibulový sirup na kašel připravíme tak, že do sklenice vrstvíme kolečka cibule a cukru (medu), sklenici přikryjeme a necháme hodinu „pracovat“. Cibule pustí šťávu, cukr se rozpustí. Lžíci sirupu užíváme 3x denně. Poslední dávku užijeme minimálně 2 hodiny před spaním. Sirup by měl být každý den čerstvý. Místo cibule můžeme dle bylináře Jiřího Janči použít i černou ředkev.
 • Skvělým tradičním asijským prostředkem na úporný kašel je čaj z lotosového kořene (zakoupíme sušený). U nás k tomuto účelu obvykle užíváme čaj z podbělu a divizny. Oblíbený jitrocel a mateřídouška zase pomáhají kašel zvlhčit a snadněji odkašlávat.
 • Dalším exotickým prostředkem proti dráždivému kašli jsou datle. Připravit si lze léčivé datlové mléko; 100 g datlí se povaří v půl litru mléka (klidně sojového či mandlového). Mléko se popíjí teplé.
 • Skvělý je i jednoduchý izopový sirup. 100 g sušeného izopu spaříme 500 ml vroucí vody a necháme zchladnout. Nálev přecedíme a smícháme kilogramem medu (můžeme použít i menší množství, sirup bude méně hustý). Užíváme po dvou lžičkách 3x až 4x denně.
 • Méně známým lékem našich babiček býval mrkvový sirup; půl litru syrové šťávy z mrkve se svařilo se 4 vrchovatými lžícemi medu. Sirup se užíval 5x denně po jedné lžičce.

Jak na bolesti v krku

 • Jednoduchý obklad dle bylináře Pavla Váni připravíme tak, že pláténko pomažeme sádlem, posypeme muškátovým oříškem a ovineme jím na noc krk.
 • Z českých bylin patří mezi nejlepší ke kloktání šalvěj, tymián a řapík. A nemusíme jimi jen kloktat! Z šalvěje i tymiánu můžeme připravit i chutný čaj.
 • Nejsou-li doma byliny, postačí jako jednoduché a účinné kloktadlo vlažná slaná voda, ideálně s citronovou šťávou.
 • Osvědčený je i takřka dvěma stoletími osvědčený Priessnitzův zábal. První vrstvu tvoří vyždímané studené plátno, další vrstvu neprodyšná fólie a poslední vrstvu teplý šátek. „Priessnitz“ v některých krajích vylepšovali máčením spodní studené vrstvy v bylinách či slivovici.

Uvedené návody se týkají léčby nekomplikovaných příznaků nachlazení, v případě komplikací, například vysokých horeček, úporných bolestí hlavy a krku samozřejmě kontaktujete lékaře.

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Další články z rubriky

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

Včera | Nejsme přímořský stát, tak se k nám ryby na jídelníček moc nedostávají. Nicméně to neznamená, že by…

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

15. 3. | 1 | Máte problémy s pletí, i když jí věnujete veškerou péči a vyzkoušela jste už opravdu všechno? Pak…

Neodolatelné francouzské dezerty: Makronky, tartaletky i crème brûlée

Neodolatelné francouzské dezerty: Makronky, tartaletky i crème brûlée

14. 3. | Makronky, suflé, tartaletky nebo crème brûlée či dokonce croissanty vypadají na první pohled…

Co vám říká vaše tělo? Takto poznáte, že jste zdravá

Co vám říká vaše tělo? Takto poznáte, že jste zdravá

12. 3. | Děláte si někdy obavy o svoje zdraví a říkáte si, jestli jste v pořádku? Není tak těžké poznat, že…