Seriál o hubnutí s Petrem Havlíčkem - 9. díl: Pohyb a cvičení při hubnutí

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

Dieta a hubnutí jsou jedním z nejdiskutovanějších témat, která se nám ženám honí hlavou a která stále dokola řešíme. Možná i vy potřebujete zhubnout, ale nevíte jak. Proto jsme pro vás připravili "hubnoucí seriál" s Petrem Havlíčkem - specialistou na výživu. Ten nám odpověděl na nejčastější otázky souvisejí s dietou, hubnutím a zdravým životním stylem.Jak moc je tedy pohyb pro hubnutí důležitý?

Neoddělitelně k sobě patří. Je ale potřeba zvolit správný pohyb, hlavně tedy aerobní aktivity – běhání, veslování, chůze... Je ovšem nutné zvolit správnou intenzitu cvičení, která by se měla pohybovat na úrovni 65–70 % vašeho maximálního fyzického výkonu. Intenzitu vašeho výkonu vyjadřuje tepová frekvence..

Extra tip: Jak vypočítat hladinu správné tepové frekvence pro spalování?
(220 – váš věk) × 0,65 až 0,70 = správná tepová frekvence pro spalování tuků.

Jaký pohyb je u nás vhodný?

Pohybovat byste se měli minimálně hodinu denně. Do hodinového limitu lze započítat každý pohyb, který má určitou intenzitu a trvá déle, než 20 minut – tedy cesty do práce ostrou chůzí, chůze do schodů apod. Pozor na nevhodné pohybové aktivity – např. spinning je pohyb, který je vhodný pouze pro lidi, kteří mají dobrou kondici, ale ne pro ty, kteří se sportem a pohybem začínají. Únava a bolesti svalů jsou stejně demotivujícím faktorem jako hlad. Pokud se vám spinning nebo jiný pohyb podobného typu líbí, určitě si zpočátku vybírejte lekce pro začátečníky, a pokud chcete hubnout, volte takové hodiny, které lektor tomuto požadavku přizpůsobuje a hlídá u klientů jejich tepovou frekvenci tak, aby se pohybovala v optimálním rozpětí. Aerobní aktivity je také dobré doplnit cvičením na zpevnění svalů a postavy – jako je např. pilates, cvičení na balonech, jóga, klasické posilování apod.

Je vůbec dobré před cvičením jíst? A když ano, tak co?

Jedním z největších omylů je to, že když půjdu cvičit úplně hladový, tak spálím mnohem více tuků. Omyl, vážení, čím hladovější budu, tím dříve se mi udělá špatně, popřípadě mohu i trochu kolabovat. Náš organismus vždy pálí cukry i tuky zároveň. Proto bych si před sportem měl dát nějaké menší, dobře stravitelné jídlo, obsahující převahu sacharidů a málo bílkovin a tuků. Například obilnou kaši nebo müsli s jogurtem. Svačinu
je třeba ale dojíst nejpozději 1–1,5 h před cvičením, aby stihla opustit žaludek.

Co jíst po cvičení?

Po cvičení tělo musí zregenerovat, to znamená uvést se do stavu rovnováhy. Je tedy nutné doplnit tekutiny, minerály a zásoby spotřebované energie. Těsně po cvičení se vždy napijte, abyste doplnili ztracené tekutiny. Pokud byl váš výkon hodně intenzivní a vy cítíte výraznou únavu, je vhodné, aby tekutina, kterou pijete po sportu, obsahovala i malý podíl energie ve formě jednoduchých, rychle využitelných cukrů: například trochu džusu s vodou nebo malé nealko pivo. Asi hodinu po cvičení si dejte normální jídlo – menší porci méně tučného rizota, salát s pečivem a masem či rybou. Pokud jdete brzy po cvičení spát, pak volte opravdu velmi lehkou variantu jídla nebo si můžete dopřát kvalitní sacharidovo-proteinový koktejl.
Petr Havlíček

specialista na výživu

Od roku 1994 se specializuje na doplňkovou a sportovní výživu, nutriční programy, které jsou součástí léčebné terapie optimalizace stravování, nutriční programy pro vrcholový sport, nutriční programy pro rekreační sport.

Od roku 1995 je odborným konzultantem v oblasti výživy, spolupracuje s vrcholovými sportovci.

Je autorem odborných a odborně-populárních článků o výživě, jako konzultant spolupracoval na pořadech Jste to, co jíte a Souboj v těžké váze.

Společně se šéfredaktorkou Diety vydal knihy - Jídlo jako životní styl, Hezky česky, hravě a zdravě a Jak se hubne v Čechách.

Ve volném čase rád jezdí na výlety se svojí dcerou Lucií, má rád dobré jídlo, dobrý relax a sympatické lidi kolem sebe.


Zdroj: Převzato z knihy Jídlo jako životní styl, Petr Havlíček a Petra LamschováTuto knihu, společně s dalšími tituly naleznete na


ČTĚTE TAKÉ:
1. díl: Začínáme s dietou

ČTĚTE TAKÉ:
2. díl: Jak předejít jo-jo efektu?


ČTĚTE TAKÉ:
3. díl: Co jíst k snídani, obědu a k večeři


ČTĚTE TAKÉ:
4. díl: Cukry a umělá sladidla při dietě


ČTĚTE TAKÉ:
5. díl: Jaké tuky, oleje a margaríny při dietě přijímat? A jak je to se sádlem?


ČTĚTE TAKÉ:
6. díl: Které potraviny jsou při hubnutí nepřípustné?


ČTĚTE TAKÉ:
7. díl: Čokoláda a ovoce při dietě. Jaké množství je možné konzumovat?


ČTĚTE TAKÉ:
8. díl: Jaký způsob úpravy jídel je při hubnutí možný?


Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Zelí jako hlavní jídlo: Pizza, domácí těstoviny nebo salát

Zelí jako hlavní jídlo: Pizza, domácí těstoviny nebo salát

Dnes | Zelí patří k nejoblíbenější zimní zelenině. Dá se využít nejen jako příloha k masu a knedlíkům, ale…

Vitaminy, nebo prášky? Jaký je to rozdíl a které opravdu pomůžou

Vitaminy, nebo prášky? Jaký je to rozdíl a které opravdu pomůžou

Včera | 1 | Kam jít pro první pomoc, když nám není dobře? Do lékárny, nebo do drogerie a na internet? Na trhu…

Originální jídla z luštěnin: Dhal, hummus nebo chilli con carne

Originální jídla z luštěnin: Dhal, hummus nebo chilli con carne

22. 3. | Připadají vám luštěniny nudné? Zkuste naše nové recepty z hrachu, čočky a fazolí. Nejenže jsou…

Od pondělí do pátku: Zdravý jídelníček plný energie

Od pondělí do pátku: Zdravý jídelníček plný energie

20. 3. | Zdravá jídla každý den? Obohaťte svůj jídelníček o nezaměnitelné a především zdravé chutě celeru,…