Sestavte si cestovní lékárničku: Tradiční i přírodní

| Autor: Martina Machová | Rubrika: Zdraví

Poradíme vám, jaké léky vzít s sebou na dovolenou. Že máte raději universální přípravky na přírodní bázi? Není problém! Zabrousíme tedy i do fytoterapie.

Sestavte si cestovní lékárničku: Tradiční i přírodní

Trochu jinak vypadá lékárnička pro měsíční přechod rumunských hor s bivakováním v přírodě, jinak na cyklotýden s ubytováním v krkonošském penzionu a jinak na čtrnáctidenní pobyt u moře v Řecku. Skladbu vybraných léků samozřejmě ovlivňuje i skladba samotných účastníků dovolené, pokud jedete s maličkými dětmi, budete pravděpodobně potřebovat trochu odlišné léky než pro seniory.

Jaké základní typy léků, by tedy neměly chybět v žádné dobře vybavené prázdninové lékárně?

Všeobecné tipy na vybavení klasické cestovní lékárny

- Léky, které pravidelně užíváte – tyto léky nemusí být přímou součástí lékárny, praktičtější bývá, přechovávat je odděleně v příručním zavazadle.

- Léky proti teplotě a bolesti – pro dospělé jsou praktické prášky, u dětí se osvědčují spíše sirupy.

- Léky proti průjmům, zácpě a zažívacím obtížím – při úporných průjmech u dětí a starších osob v případě velkých ztrát tekutin oceníte nejen dané léky, ale i tzv. rehydratační roztok (lze zakoupit v lékárně).

- Antialergické léky a gely – jedete-li k moři, možná se vám bude hodit i přípravek při popálení medúzou (lze zakoupit v lékárně).

- Léky, které jste zvyklé užívat při nachlazení a bolesti v krku – kupříkladu kapky do nosu, kapky nebo sirup na kašel, různé pastilky přinášející úlevu při bolestech a chrapotu apod.

- Léky na kinetózy – malé děti budou možná preferovat speciální žvýkačky a lízátka.

- Volně prodejné léky při poševní mykóze – nejsou sice nutností, avšak ženy, které na tyto potíže opakovaně trpí, mohou jejich dosažitelnost velmi ocenit.

- Mast proti plísňovým onemocněním kůže

- Přípravky na ošetření očí při podráždění a lehkém zánětu

- Repelentní a insekticidní prostředky

- Hojivé masti a přípravky na drobná poranění

- Hojivá mast, gel či pěna při popálení slunečním zářením

- Základní potřeby při úrazech a poraněních – desinfekce, náplasti různých velikostí, sterilní obvaz a čtverce, elastické obinadlo, stále se osvědčuje i trojcípý šátek a zavírací špendlíky, na odřeniny jsou skvělé hydrogelové náplasti na mokré hojení ran.

- Další užitečné vybavení: teploměr, pinzeta, pinzeta na klíšťata, tejpovací páska (pokud s ní umíte trochu zacházet) nebo alespoň cívková náplast, antiseptické ubrousky na ruce, glukózové bonbóny (dojdou-li vám třeba na horách síly).

POZOR! Před aplikací léku vždy čtěte příbalový leták! V zemi, kde trávíte dovolenou si do mobilu uložte číslo na záchranku.

Praktická přírodní lékárna, aneb několik malých lahviček na mnoho velkých neduhů

- Extrakt z grapefruitových jadérek – je přírodní antibiotikum, antivirotikum a antimykotikum. Lze jej užívat vnitřně i zevně. Vnitřně pomáhá při virových i bakteriálních infekcích, zevně se osvědčuje při oparech, plísních, afrech, poštípání hmyzem apod. Podobné účinky má i známý tea tree olej, ten však nepoužívejte vnitřně.

- Levandulová silice – je skvělá na drobné popáleniny, navíc odpuzuje hmyz (lze nakapat na oblečení, spacák, polštářek apod.), neutralizuje některé hmyzí jedy, tiší bolesti hlavy a nervové podráždění. Pokud vám však vyloženě páchne, tak ji v posledních dvou případech nepoužívejte. Levandulovou silici můžete použít i jako desinfekci na drobná poranění, kdy desinfikuje i zastavuje krvácení.

- Hřebíčková silice – je skvělou pomocnicí při akutních bolestech zubů. Stačí 1 kapka na ušní tyčinku, kterou použijete k potření okolí zubu. 2 – 3 kapky můžete přidat i do sklenice teplé vody a roztokem vyplachovat ústa. Pozor, nepoužívat u dětí a alergiků, silice je velmi koncentrovaná! Silice nenahradí lékařskou péči!

- Mátová silice (máta peprná) – inhalace mátové silice tlumí nepříjemné pocity při kinetózách, stačí kápnout 2 kapky na kapesník a inhalovat. Příjemná je též inhalace při nachlazení.

- Aloe vera sprey – skvěle zklidní spálenou, opruzenou i jinak podrážděnou pokožku, podpůrně působí také u léčby mykóz (nohou, nehtů). Lze jej užít i při zánětech očí a bolestech v krku.

- Carbofit (čárkl, rostlinné uhlí) – užívá se vnitřně při všech zažívacích potížích, adsorbuje jedy v zažívacím traktu. Pokud jej rozdrtíte a smícháte s vodou, získáte skvělé kloktadlo na bolesti v krku a záněty v ústní dutině. (Jako kloktadlo můžete použít i slanou vodu.)

Další články z rubriky

Nádor v děloze: Jak ho poznáte a proč ho začít řešit

Nádor v děloze: Jak ho poznáte a proč ho začít řešit

Dnes | Nejčastěji se myomy objevují po 40. roce, a proto je mnohdy ženy bohužel neřeší. Domnívají se, že…

Digitální detox: Proč byste s ním měla začít hned teď

Digitální detox: Proč byste s ním měla začít hned teď

Dnes | Detox nemusí být nutně zaměřený jen na potraviny. Stále častěji se coby součást mentální očisty…

Co všechno vás zdravotně může potkat, když je vám víc než 40

Co všechno vás zdravotně může potkat, když je vám víc než 40

21. 2. | 4 | Čtyřicítka se u žen bere jako zlomový věk. Větší únava, zpomalující se metabolismus, proměna…

Pravá, falešná i z kuřete: Recepty na báječnou svíčkovou

Pravá, falešná i z kuřete: Recepty na báječnou svíčkovou

20. 2. | Svíčková je klasika, kterou milujeme, a málokdo ví, že její příprava je velmi jednoduchá. Blýskněte…