Skvělá rýže: Hypoalergenní, bezlepková, netučná a hlavně…chutná!

| Autor: Martina Machová | Rubrika: Zdraví

Rýže se vaří, kvasí i pálí. Z rýžového škrobu se vyrábí rýžový sirup i pudr, z rýžové slámy zase cigaretový papír. Rýže je dar z nebes sytící takřka polovinu obyvatel naší planety.

Skvělá rýže: Hypoalergenní, bezlepková, netučná a hlavně…chutná!

Domovem rýže je Asie, konkrétně její jižní část. Pro obyvatelé Asie, ale také Latinské Ameriky a Karibiku je rýže skutečným pokladem. Rýže dle WHO (Světové zdravotnické organizace) tvoří v současnosti základ jídelníčku až poloviny obyvatel naší planety!

V Číně je dokonce synonymem otázky „Máš se dnes dobře? (Jak se máš?)“ větička „Měl jsi dnes rýži?“

V další rýžové velmoci, v Japonsku, je zase výraz pro vařenou rýži totožný s označením pro jídlo jako takové. Rýže je zkrátka skutečným „chlebem východu“.

Rýže není jen potravina, je i surovinou pro výrobu základu pudrů a rýžového škrobu. Z rýžové slámy se vyrábí cigaretový papír.

Rýže se nejen vaří, ale také kvasí a pálí. Vyrábí se z ní víno, pivo, pálenka. Je vydatnou, složitými sacharidy překypující potravinou s všestranným využitím. Krom rýže lze do této různorodé skupiny základních potravin zařadit také kukuřici, oves, pšenici, amarant, brambory, maniok apod.

Není rýže jako rýže

Této užitečné obilniny existuje bezpočet druhů. U nás se největší popularitě těší klasická loupaná bílá rýže. Patří mezi hypoalergenní a snadno stravitelné potraviny, vhodná je i pro nejmenší děti. Rýže bývá nedílnou součástí mnoha typů léčebných diet, protože je šetrná k trávicímu traktu. Rýže na rozdíl od protěžované pšenice neobsahuje problematický lepek.

Rýže je vzhledem k minimálnímu obsahu tuku a absenci lepku velmi dobře stravitelná, přesto dodá dostatek energie. 100 g nevařené rýže obsahuje přibližně 1450 kJ, stejné množství vařené rýže 520 kJ. Ve 100 g nevařené rýže najdeme 7 g bílkovin a až 78 g sacharidů, především složitějších škrobů, které organismus déle tráví.

V posledních letech i u nás získává na popularitě tzv. rýžové mléko, které může částečně nahrazovat mléko kravské. Oblíbeným alternativním sladidlem je rýžový sirup, vyráběný z rýžového škrobu. Jídelníček nám mohou obohatit i rýžové těstoviny, zejména nejrůznější typy nudlí.

Bílá je dobrá, „hnědá“ ještě lepší!

„Hnědá“ neloupaná rýže se na rozdíl od loupané může pochlubit zdraví prospěšnou vlákninou, vitaminy skupiny B, vitaminem E a dále fosforem, vápníkem, draslíkem, hořčíkem a železem. Tyto látky v oblíbené bílé rýži bohužel chybí. Pokud celozrnnou rýži nepovažujete za chutnou, je určitým kompromisem rýže parboiled (vaporizovaná či předvařená rýže). Ta se hydrotermicky upravuje, výsledkem procesu je „vtlačení“ vitamínů a minerálů z povrchových vrstev do středu zrna. Vláknina zde bohužel opět chybí.

S jakými druhy rýže se můžete setkat na našem trhu?

• Jasmínová rýže – vyznačuje se jemně jasmínovou vůni, po uvaření bývají dlouhá zrnka lepivá. Jasmínová rýže je oblíbená zvláště v thajské kuchyni.

• Arborio rýže – patří mezi tzv. kulatozrnné rýže a je základem proslulých italských rizot.

• Basmati rýže – má nezaměnitelnou specifickou vůni a dlouhá zrna, po uvaření zůstává sypká.

• Divoká rýže – má tmavá dlouhá zrna, obvykle se kombinuje s jinými druhy rýže. Lze ji přidávat i do salátů.

• Rudá rýže – je neloupaná rýže lehce oříškové chuti, konzervativní konzumenti ji smíchají s jiným typem rýže. Milovníci zdravé výživy ji podobně jako divokou rýži budou jíst i nesmíchanou.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji také?

Srdeční arytmie přibývá i u žen. Můžou za to kouření a obezita. Nemáte ji…

19. 3. | Arytmie neboli porucha srdečního rytmu patří mezi ta nejčastější srdeční onemocnění. Každý rok u…

Rychlé těstoviny: S domácím pestem, sýrovou omáčkou či s kokosem

Rychlé těstoviny: S domácím pestem, sýrovou omáčkou či s kokosem

19. 3. | Těstoviny, po italsku pasta, se těší velké oblibě. Jsou rychlé a těch různých variací, které z nich…

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

16. 3. | Nejsme přímořský stát, tak se k nám ryby na jídelníček moc nedostávají. Nicméně to neznamená, že by…

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

Vrásky i vřídky: Problémy s pletí mohou prozrazovat vážnou nemoc

15. 3. | 1 | Máte problémy s pletí, i když jí věnujete veškerou péči a vyzkoušela jste už opravdu všechno? Pak…