Štíhlá díky breadness

| Autor: Dana Švigová | Rubrika: Zdraví

Slyšíte slovo breadness poprvé? Tak si ho pořádně zapamatujte! Breadness program je totiž skvělý pro všechny, kteří chtějí v létě ukazovat své štíhlé bříško a zapomenout na stres kvůli nechtěným faldíkům.

Co je to breadness?
Za pojmem breadness se skrývá jednoduchý vzorec – chléb a pohyb. Chléb je základem rozumné a zdravé výživy. Pravidelný pohyb zase prospěje naší kondici a dodá dobrou náladu.

Co je cílem breadness?
Breadness není žádná dieta. Cílem je dlouhodobá úprava výživy na základě chleba a pečiva, kombinovaná s dalšími cereálními produkty (např. těstoviny, rýže, obilné vločky), mléčnými výrobky, ovocem, zeleninou, masem, rybami a vysoko hodnotnými rostlinnými tuky. A to všechno samozřejmě v spojení s pohybem.

Chléb náš každodenní...
Existují fámy, že lidé přibírají z chleba, či pečiva. Není to však pravda. Hlavním problémem je, že konzumujeme příliš mnoho potravin a v nesprávné skladbě. Samotného chleba se bát nemusíme. Podle expertů na výživu bychom měli sníst denně více než 200 g chleba, což odpovídá přibližně jeho pěti plátkům, resp. čtyřem kusům pečiva. Ve skutečnosti však jíme zhruba polovinu. Chléb ani není možné jíst ve velkém množství, protože rychle zasytí, pomalu se tráví a pocit nasycení trvá dlouhou dobu. Chléb obsahuje skoro vše, co naše tělo potřebuje: sacharidy, bílkoviny, málo tuku, stopové prvky, balastní a minerální látky. Problém nastává až v okamžiku, kdy si na chléb namažeme anebo přidáme něco nezdravého či příliš tučného.

Chléb představuje univerzální a multikulturní potravinu, která hraje v lidské výživě na celém světě ústřední roli. Proto je taktéž nárok na kvalitu této potraviny značně rozdílný. V našich zeměpisných šířkách jsou oblíbenými druhy především pšeničné chleby, pšenično-žitné, ale stále více i celozrnné chleby či pečivo, které patří mezi nejzdravější, protože obsahují neupravená celá zrna včetně vnější vrstvy. Právě slupka je zdrojem mnohých významných živin, minerálních látek, vitamínů a stopových prvků. Velmi bohatým zdrojem tělu potřebných látek je i „patentovaný“ celozrnný rohlík Kornspitz, který obsahuje více než 6 % vlákniny, což je asi dvojnásobek v porovnaní se stejným množstvím müsli! Konzumace kornspitze vám zajistí také slušnou dávku vitamínů skupiny B, sacharidů, bílkovin a mnoho minerálních látek a stopových prvků.

Dobrý plán – polovina úspěchu
Pohyb:
Postačí vám trénovat 30 minut denně 4 – 5 dní v týdnu. Trénink nastartuje váš metabolizmus a spalování tuků může začít.

Strava:
Rozdělte si jídlo na tři hlavní jídla a dvě malé svačiny. Nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin během celého dne! Měli byste vypít aspoň 2 litry denně, nejlépe pitnou vodu, minerální vodu, ředěné ovocné šťávy anebo neslazené bylinkové čaje.

Snídaně:
Snídaně je grunt! Najděte si každé ráno čas na snídani, protože je základem celého dne. Pomáhá organizmu doplnit energii potřebnou pro všechny činnosti, které jste si naplánovali na celý den. Také je dokázané, že lidé, kteří nesnídají, v průběhu dne zkonzumují mnohem více stravy než lidé, kteří pravidelně snídají. Vynechání snídaně má za následek návaly „vlčího“ hladu a následné přejídání se během dne. K snídani jsou nejlepší cereálie (chléb, pečivo, müsli), ovoce (nejlépe sezónní plody) a zelenina, a také netučné mléčné výrobky (jogurt, sýr, podmáslí).

Tip na zdravou snídani:
Kornspitz s tvarohovou pomazánkou
Přísady (1 osoba): 2 kornspitze, 2 lžíce netučného tvarohu, 1 lžíce smetany, 1 lžíce krémového tvarohu, čerstvé bylinky (pažitka, řeřicha, oregano,…), sůl a pepř k ochucení.

Nutriční hodnota na 1 osobu (cca):
energie: 380kcal / 1590kJ
bílkoviny: 16g
sacharidy: 57g
tuk: 10g

Oběd:
Dávejte přednost lehkým jídlům. Pokuste se nahradit přílohy množstvím salátu anebo zeleniny. Těžká masová jídla vám budou ležet v žaludku a bude vás zmáhat únava.

Svačina:
Jako svačina se nejvíc hodí chléb a pečivo, hodně ovoce, zeleniny a mléčné výrobky.

Večeře:
Předtím než hupnete po večeři do postele, by měly uplynout alespoň dvě hodiny, abyste večeři dostatečně strávili.

Zdroj: Botticelli


Další články z rubriky

Křupavé kuře 6x jinak: Recepty z Řecka, USA i Thajska

Křupavé kuře 6x jinak: Recepty z Řecka, USA i Thajska

Včera | Kuře se připravuje po celém světě na různé způsoby. Domluví se na něm rodiny, děti, kamarádi a…

Jak se zbavit únavy a vyčerpání: Co jíst, cítit, jak se chovat

Jak se zbavit únavy a vyčerpání: Co jíst, cítit, jak se chovat

27. 4. | Pokud na vás přišly jarní deprese a únava, je načase si s nimi poradit. Stačí čerpat vitalitu z…

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

26. 4. | Nejsme přímořský stát, tak se k nám ryby na jídelníček moc nedostávají. Nicméně to neznamená, že by…

Levné recepty z cibule: Pizza, chléb i pomazánka

Levné recepty z cibule: Pizza, chléb i pomazánka

24. 4. | Jednoduchá potravina, jako je cibule, se dá připravit na mnoho způsobů. Nejen ve své čerstvé formě,…