Strach z klíštěte zažene laboratoř

Strach z klíštěte zažene laboratoř

Lidé obávající se klíšťové encefalitidy a lymeské boreliózy zasílají v letním období každý den do laboratoře parazitologie Gen-Trend zásilky klíšťat, aby rozptýlili své obavy z možného onemocnění.

Toto vysoce specializované pracoviště během pěti dnů od obdržení určí, zda je zaslané klíště infikováno. Za poslední dva měsíce se infikování jednou z obávaných nemocí potvrdilo ve 20 % případů.

„Do pěti pracovních dnů po obdržení klíštěte klientům sdělíme, zda je infikováno či nikoli. Pokud jsou testy pozitivní, neznamená to ještě, že se nemoc přenesla na člověka. Každopádně je důležitá zvýšená obezřetnost a případná návštěva lékaře,“ říká Doc. RNDr. Ladislav Burýšek, Ph.D., vedoucí výzkumu a vývoje laboratoře Gen-Trend. Cena vyšetření je v případě boreliózy 519,- Kč a encefalitidy 678,- Kč.

Lymeská borrelióza a klíšťová encefalitida jsou onemocnění, pro jejichž léčbu je důležité hlavně včasné rozpoznání. Známé skvrny s bledým středem se nemusí objevit a další příznaky mohou být zaměněny s běžným virovým onemocněním. Proto je zachycení nemocí pro laiky problémem.

Správné odstranění klíštěte, které je podmínkou možnosti klíště v laboratoři vyšetřit, a jeho zaslání do laboratoře usnadní sada Tick–Test. Ta obsahuje pinzetu, dezinfekční tampóny, návod na správné a bezpečné odstranění klíštěte a vše, co je potřebné k jeho odeslání na testování (uzavíratelný plastový sáček, objednávku vyšetření, obálku s adresou laboratoře). Sadu je možné zakoupit v lékárně, zdravotnických potřebách či přes internet na www.kliste.cz. Jeho cena se pohybuje kolem 120,- Kč.

„Do naší laboratoře bylo během posledních týdnů zasláno 136 klíšťat, přičemž u 3 z nich byla diagnostikována klíšťová encefalitida a u 24 lymeská borelióza. Z toho vyplývá, že se jedná o 2 % ze všech obdržených klíšťat v prvním a o 18 % v druhém případě. Procento nakažených klíšťat ovšem každoročně kulminuje až během pozdního léta, takže lze očekávat zvýšení uvedených údajů,“ uvedl Doc. Burýšek. K tomu, aby mohla být infekčnost zjištěna, je důležité klíště správně vyjmout: vyviklat pinzetou, ranku dezinfikovat, klíště vložit - živé či mrtvé - do igelitového sáčku a zaslat na adresu: laboratoř Gen-Trend, Dolní 2, 370 04 České Budějovice. „Naše laboratoř má zaveden systém jakosti s použitím adekvátních kontrol garantujících vysokou spolehlivost testu,“ upřesnil dále Doc. Burýšek

Výskyt boreliózy a encefalitidy sleduje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Z jeho dat, stejně jako z procenta infikovaných klíšťat zaslaných do laboratoře, vyplývá, že borelióza je výrazně rozšířenější než encefalitida, která je však závažnější. Podle statistiky SZÚ onemocnělo za prvních 28 týdnů letošního roku 113 lidí v ČR encefalitidou a 1 221 boreliózou. Pokud porovnáme tato data s rokem 2006, zjistíme, že v případě encefalitidy činí nárůst 60 % oproti stejnému období loňského roku, kdy SZÚ zaznamenal 72 případů. U boreliózy je pak nárůst nižší – o 28 % v porovnání s 958 případy roku 2006. Nárůst vyplývá i z porovnání s průměrnou hodnotou za posledních pět let, která je u encefalitidy 78 a u boreliózy pak 1 014 případů za stejné časové období.

Encefalitida a borelióza se neliší pouze množstvím výskytu, ale také rozložením po České republice. Můžeme říci, že riziko encefalitidy je zatím největší v jižních a středních Čechách. Místa s nejčetnějšími případy lymeské boreliózy nejsou centralizovaná, ale jsou rozeseta po celé České republice. Nejlépe jsou na tom Sokolovští, v jejichž okrese se vyskytuje minimální počet případů jak encefalitidy, tak boreliózy.

Podrobnosti o službách laboratoře, speciální sadě Tick-test a další informace související s nemocemi, které klíšťata přenáší, naleznete na www.kliste.cz.

Doporučujeme

Články odjinud