Super spalovače. Poznejte skvělé pomocníky v boji s tuky

| Autor: Kristýna Kalinová | Rubrika: Zdraví

Pomocníci, kteří místo vás bojují s tuky, neexistují jen ve formě doplňků stravy. Se spalováním si poradí i některé potraviny.

Super spalovače. Poznejte skvělé pomocníky v boji s tuky

Nečekejte od spalovačů, že odvedou veškerou práci za vás. Stále platí základní rovnice hubnutí, kdy energetický příjem musí být nižší než výdej. Potraviny, které vám se spalováním pomohou (obsahují totiž podobné látky, které najdete v některých spalovačích z lékárny nebo fitness obchodu), se ale vyplatí zařadit do jídelníčku. Stále však mějte na paměti, že byste měli hubnutí podpořit hlavně pravidelným pohybem a správným stravováním.

Mléčné výrobky

V mléčném tuku, mléčných výrobcích a mase savců se nachází konjugovaná kyselina linolová (CLA), což je přírodní složka potravin živočišného původu. Pomáhá transportovat jednoduchý cukr – glukózu do svalových buněk, což zabraňuje tomu, aby byla glukóza tělem přeměněna na tuk. Pomáhá tak při regulaci tělesné váhy, zvyšuje citlivost na inzulin snižuje hladinu cukru v krvi.

Hovězí maso

Látku L-carnitin, kterou kromě červeného masa (jehněčí, zvěřina, hovězí) najdeme i v rybách a mléčných výrobcích, není třeba příliš představovat. Využívá se při cvičení pro schopnost zvyšovat fyzický výkon a podporovat činnost metabolismu a spalování tuků při redukci nadváhy. Skvělý je i na regeneraci svalů.

Mořské plody

Nachází se v nich malé množství chitosanu, což je vláknina, která má pozitivní účinky na hubnutí. Váže totiž na sebe v žaludku tuky a odstraňuje je ze zažívacího traktu dřív, než jsou zpracovány a uloženy. Tuky nemají šanci se uložit a jsou odváděny stolicí ven z těla. Vláknina obecně povzbuzuje správnou funkci střev, podporuje zažívání a pomáhá snižovat cholesterol.

Skořice

Voňavé koření, které nám připomene období Vánoc, má spoustu pozitivních účinků na naše zdraví. V ideálním případě by se mělo využívat každý den. Skořice je totiž již dlouho využívána k léčbě poruch trávení, při bakteriálních infekcích, normalizuje krevní tlak i hladinu krevního cukru a také pomáhá snižovat váhu.

Para ořechy

Obsahují chrom, který se podílí na regulaci hladiny krevního cukru a snižuje chuť na sladké. Ovlivňuje metabolismus tuků a je považován za pomocníka při hubnutí. Některé studie zjistily, že suplementace chromem vede k vyššímu úbytku váhy a tělesného tuku. Zdrojem chromu je i maso, ryby či vejce.

Kakaové boby (čokoláda)

Theobrominu je připisováno mnoho příznivých účinků na naši duševní pohodu. Jeho vlastnosti jsou využívány i v přípravcích na hubnutí. Aby nám ale pomohl, museli bychom denně sníst několik tabulek čokolády. Do jídelníčku však lze zařadit nepražené kakaové boby nebo prášek z nich. Účinná denní dávka je již 10 g, kterou lze přidat do kaše či jogurtu.

Zelený čaj

Nejvíc ze všech čajů obsahuje katechiny – látky podobné flavonoidům. Ty efektivně štěpí tuky a při pravidelném pití mají pozitivní vliv na hubnutí. Napomáhají spalování tuků, chrání buňky v těle a působí proti ukládání cholesterolu v cévách. Vědci navíc přišli na to, že působí až stokrát víc antioxidačně než vitamin C nebo E.

Článek vyšel v časopise Dieta

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Pozor! Tyhle mýty o hubnutí ničí vaše zdraví

Pozor! Tyhle mýty o hubnutí ničí vaše zdraví

Dnes | Často si myslíme, že pro svoje zdraví děláme to nejlepší, jenže je to přesně naopak a my pak paseku…

Zelí jako hlavní jídlo: Pizza, domácí těstoviny nebo salát

Zelí jako hlavní jídlo: Pizza, domácí těstoviny nebo salát

Včera | Zelí patří k nejoblíbenější zimní zelenině. Dá se využít nejen jako příloha k masu a knedlíkům, ale…

Vitaminy, nebo prášky? Jaký je to rozdíl a které opravdu pomůžou

Vitaminy, nebo prášky? Jaký je to rozdíl a které opravdu pomůžou

23. 3. | 1 | Kam jít pro první pomoc, když nám není dobře? Do lékárny, nebo do drogerie a na internet? Na trhu…

Originální jídla z luštěnin: Dhal, hummus nebo chilli con carne

Originální jídla z luštěnin: Dhal, hummus nebo chilli con carne

22. 3. | Připadají vám luštěniny nudné? Zkuste naše nové recepty z hrachu, čočky a fazolí. Nejenže jsou…