Tajemství dětského mozku

| Autor: Dana Švigová | Rubrika: Zdraví

Nebylo by skvělé, kdyby všechny děti oplývaly výbornou pamětí, dokázaly se ve škole plně soustředit na výuku a učení jim šlo skoro samo od sebe? Rodiče již o tom nyní nemusí jen snít, ale mohou duševní rozvoj svého dítěte v mnoha směrech významně ovlivnit.

Pro rozvoj mozku je zásadní stimulace, ať prostřednictvím neustálého mluvení s nejmenšími dětmi, hlasitého čtení, her či účasti na nejrůznějších činnostech. U starších dětí napomáhají duševnímu rozvoji hry podporující představivost, paměť a schopnost kombinace jako jsou například šachy, pexeso či skládání puzzle. V posledních letech studie objevily, že hudba ovlivňuje prostorově-časové myšlení, které je základem pro matematiku, techniku a šachy. Hra na hudební nástroj, zejména na housle či piano, jejichž základem je odlišný pohyb obou rukou, je pro harmonizaci mozkových hemisfér úplným balzámem.

Mozek je nejsložitější orgán lidského těla. Kompletně vyvinutý mozek obsahuje okolo 100 miliard navzájem pospojovaných mozkových buněk a podstatná část jeho vývoje se odehrává během prvních tří měsíců nitroděložního vývoje plodu. Během období růstu a vývoje mozku je nezbytný přísun živin, zvláště těch, které si organismus neumí sám vytvořit, tj. esenciálních živin.

Děti matek užívajících v těhotenství a při kojení omega mastné kyseliny dosahují statisticky významně lepšího psychomotorického vývoje, mají menší výskyt dyslektických poruch a obecně lepší schopnost učení a dalších poznávacích funkcí. Omega-3 mastné kyseliny včetně EPA (kyseliny eikosapentaenové) a DHA (kyseliny dokosahexaenové) a omega-6 mastná kyselina GLA (kyselina gamalinolenová) zajišťují správný duševní vývoj dítěte. DHA hraje klíčovou roli při tvorbě struktur mozku a EPA je zase naprosto nezbytná pro zajišťování komunikace mezi nervovými buňkami, což je proces životně důležitý pro správnou funkci mozku v každém okamžiku našeho života.

Na český trh nyní přichází přírodní potravinový doplněk IQ-E.P.A. s efektivním poměrem omega-3 mastných kyselin EPA a DHA, který podporuje zdravý vývoj mozku a duševních schopností dětí. Pomáhá stimulovat schopnost koncentrace a podporuje procesy paměti a učení. Vysoký podíl omega-3 mastné kyseliny EPA je klíčový pro rozvoj mozkových procesů.

IQ-E.P.A. obsahuje omega-3 mastné kyseliny EPA (eikosapentaenovou) a DHA (dokosahexaenovou) získané z oleje ryb lovených v nejčistších mořích jižní polokoule. Omega-6 nenasycená mastná kyselina GLA (gama-linolenová) je zastoupena prostřednictvím oleje z pupalky dvouleté získané z ekologicky pěstovaných rostlin. Přírodní vitamín E (d-alfa-tokoferol) redukuje volné radikály, čímž chrání omega-3 kyseliny před rozkladem.

Výrobek IQ-E.P.A. je určen dětem od věku tří let. Klinické studie vesměs hodnotí účinky užívání nenasycených mastných kyselin na dětské duševní schopnosti po 3 měsících – to je doba, kdy by se účinky IQ-E.P.A. měly projevit. Pro optimální účinek doporučujeme dlouhodobé podávání výrobku. Výrobek je v prodeji v lékárnách v balení 60 a 120 tobolek a ve formě sirupu s citrusovou příchutí.

Zdroj: Delpharmea Nutraceuticals, a.s.

Další články z rubriky

Jak na deprese: 10 potravin, které zlepší náladu a netloustne se z nich

Jak na deprese: 10 potravin, které zlepší náladu a netloustne se z nich

Dnes | Jste to, co jíte – to platí opravdu beze zbytku. Jídlo ovlivňuje naši chemickou rovnováhu, a tím…

Nedělní oběd: Zkuste burgery, špízy nebo slaný koláč!

Nedělní oběd: Zkuste burgery, špízy nebo slaný koláč!

Včera | O víkendu máme konečně čas sejít se u stolu. Chceme si pochnutnat na něčem lahodném, ale nechceme…

Nejlepší recepty na kuře: Caesar, ohnivá křidélka i špízy

Nejlepší recepty na kuře: Caesar, ohnivá křidélka i špízy

18. 2. | Kuřecí maso je dietní, rychle připravené i relativně levné, proto se těší stálé oblibě. Ale časem…

Dezerty do skleničky: Čokoládová pěna, suflé i limetkový krém

Dezerty do skleničky: Čokoládová pěna, suflé i limetkový krém

16. 2. | Minidezerty do skla dokáží zachránit nejednu nečekanou návštěvu. Vyzkoušejte našich pět osvědčených…