Tajemství lymfy. Jak nastartovat správné fungování?

| Autor: Františka Těšínská | Rubrika: Zdraví

Dejte sbohem otokům, hromadění tuku, křečovým žilám a celulitidě díky správně fungujícímu lymfatickému systému. Jak na to, nám vysvětlila Romana Balušková z kliniky Yes Visage.

Tajemství lymfy. Jak nastartovat správné fungování?

Co je to lymfa?

Tekutina, která se schovává hned pod kůží po celém těle, kde volně proudí v husté síti mízních kapilár. Výjimkou je mozek, sítnice a rohovka. Kapiláry se pak v těle spojují v mízní cévy. Ty jsou vybavené svalovinou a chlopněmi, které za normálních okolností dokážou zajistit tok lymfy, a jsou podřízené větším lymfatickým oblastem se spádovými lymfatickými uzlinami.

Proč je tak důležitá?

Kvůli obranyschopnosti organismu, což je spojeno s funkcí lymfatických uzlin. Jakmile se v těle objeví infekce, uzliny zareagují jako filtr. Pokud si s ní neporadí, onemocníte. Lymfa odvádí z těla produkty metabolismu, odpadní látky a tekutinu. Volně proudí a v uzlinách se filtruje. Pobírá také přebytečné tuky. Pokud někdo jí hodně tučné jídlo, lymfa má mléčné zbarvení, což je barva tuku v těle. Zlepšením toku dochází k odplavování toxinů a nežádoucích látek z těla.

Proč se tok lymfy zastaví?

Můžou to ovlivnit genetické faktory, ale také hormonální nerovnováha, úraz, operace nebo obezita. Při té ale většinou nedochází k úplnému celému zavodnění. Lymfa se přestane pohybovat jen v horní nebo dolní oblasti těla. Jakmile je někde přiškrcená, zastaví se a způsobuje otoky. Poruchy v toku lymfy jsou přímo úměrné BMI nad 30, což už je obezita – potom už lymfa proudí hodně pomalu.

Jak se zase rozběhne?

Lymfa nemá pumpu jako krevní oběh, který rozhýbe srdce. Posunují ji chlopně nebo svalstvo, v hrudníku dýchání. Proto se buď začněte hodně hýbat, což povede k tomu, že kosterní svalstvo začne na lymfu tlačit a rozproudí ji, nebo si dopřejte lymfodrenáže. Doporučuji najít si školeného odborníka, který ovládá všechna důležitá pravidla. Nejde totiž o masáž, ale o hmatovou techniku jemného tlaku a hlazení. Je to podobné, jako když se snažíte z tuby dostat pastu na zuby, stejně tak vymačkáváte lymfu, a tak se ulevuje celému systému.

Jak má lymfodrenáž správně probíhat?

Jako první je potřeba uvolnit centrální lymfatické cévy na krku v podklíčku a také v tříslech. Poté se postupuje po oblastech těla – nejdříve spodní, pak horní. První lymfodrenáž nemusí být hned účinná. Otoky často opadnou až při dalších. Po proceduře není ani potřeba zvýšeně pít. Rozhodně se nenechte přemluvit k lymfodrenáži celého těla. Ta vyžaduje až dvě a půl hodiny, během nichž může dojít ke změně tlaku nebo hypoglykemii, třesavce či kolapsu. *

Metody k rozproudění lymfy

1. TĚLOVÝ ZÁBAL

Zábal těla stlačením pokožky a využitím aktivních mořských usazenin a éterických olejů napomáhá ke stimulaci lymfatického systému. Tím se do kožních tkání dostanou minerály, což podporuje vyvážení organismu. Dochází také k odvádění přebytečné vody z tkání a zábal napomáhá při formování postavy.

2. BAŇKOVÁNÍ

Baňky jsou skleněné kulovité nádoby naplněné horkým vzduchem. Ochlazováním se v nich vytvoří podtlak, díky čemuž se přisají na pokožku. Z těla se začnou všechny nečistoty (tzv. metabolity) odplavovat potními žlázami a lymfatickým systémem.

3. LIPOMASSAGE

Speciální masážní přístroj využívá podtlaku a rolování válečků aplikační hlavicí. Zvyšuje lymfatickou cirkulaci a podporuje vyplavování odpadů látkové výměny. Působí na lymfatický systém účinněji než ručně prováděná masáž.

Článek vyšel v časopise Dieta

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Nádor v děloze: Jak ho poznáte a proč ho začít řešit

Nádor v děloze: Jak ho poznáte a proč ho začít řešit

Dnes | Nejčastěji se myomy objevují po 40. roce, a proto je mnohdy ženy bohužel neřeší. Domnívají se, že…

Digitální detox: Proč byste s ním měla začít hned teď

Digitální detox: Proč byste s ním měla začít hned teď

Dnes | Detox nemusí být nutně zaměřený jen na potraviny. Stále častěji se coby součást mentální očisty…

Co všechno vás zdravotně může potkat, když je vám víc než 40

Co všechno vás zdravotně může potkat, když je vám víc než 40

21. 2. | 4 | Čtyřicítka se u žen bere jako zlomový věk. Větší únava, zpomalující se metabolismus, proměna…

Pravá, falešná i z kuřete: Recepty na báječnou svíčkovou

Pravá, falešná i z kuřete: Recepty na báječnou svíčkovou

20. 2. | Svíčková je klasika, kterou milujeme, a málokdo ví, že její příprava je velmi jednoduchá. Blýskněte…