Tajemství lymfy. Jak nastartovat správné fungování?

| Autor: Františka Těšínská | Rubrika: Zdraví

Dejte sbohem otokům, hromadění tuku, křečovým žilám a celulitidě díky správně fungujícímu lymfatickému systému. Jak na to, nám vysvětlila Romana Balušková z kliniky Yes Visage.

Tajemství lymfy. Jak nastartovat správné fungování?

Co je to lymfa?

Tekutina, která se schovává hned pod kůží po celém těle, kde volně proudí v husté síti mízních kapilár. Výjimkou je mozek, sítnice a rohovka. Kapiláry se pak v těle spojují v mízní cévy. Ty jsou vybavené svalovinou a chlopněmi, které za normálních okolností dokážou zajistit tok lymfy, a jsou podřízené větším lymfatickým oblastem se spádovými lymfatickými uzlinami.

Proč je tak důležitá?

Kvůli obranyschopnosti organismu, což je spojeno s funkcí lymfatických uzlin. Jakmile se v těle objeví infekce, uzliny zareagují jako filtr. Pokud si s ní neporadí, onemocníte. Lymfa odvádí z těla produkty metabolismu, odpadní látky a tekutinu. Volně proudí a v uzlinách se filtruje. Pobírá také přebytečné tuky. Pokud někdo jí hodně tučné jídlo, lymfa má mléčné zbarvení, což je barva tuku v těle. Zlepšením toku dochází k odplavování toxinů a nežádoucích látek z těla.

Proč se tok lymfy zastaví?

Můžou to ovlivnit genetické faktory, ale také hormonální nerovnováha, úraz, operace nebo obezita. Při té ale většinou nedochází k úplnému celému zavodnění. Lymfa se přestane pohybovat jen v horní nebo dolní oblasti těla. Jakmile je někde přiškrcená, zastaví se a způsobuje otoky. Poruchy v toku lymfy jsou přímo úměrné BMI nad 30, což už je obezita – potom už lymfa proudí hodně pomalu.

Jak se zase rozběhne?

Lymfa nemá pumpu jako krevní oběh, který rozhýbe srdce. Posunují ji chlopně nebo svalstvo, v hrudníku dýchání. Proto se buď začněte hodně hýbat, což povede k tomu, že kosterní svalstvo začne na lymfu tlačit a rozproudí ji, nebo si dopřejte lymfodrenáže. Doporučuji najít si školeného odborníka, který ovládá všechna důležitá pravidla. Nejde totiž o masáž, ale o hmatovou techniku jemného tlaku a hlazení. Je to podobné, jako když se snažíte z tuby dostat pastu na zuby, stejně tak vymačkáváte lymfu, a tak se ulevuje celému systému.

Jak má lymfodrenáž správně probíhat?

Jako první je potřeba uvolnit centrální lymfatické cévy na krku v podklíčku a také v tříslech. Poté se postupuje po oblastech těla – nejdříve spodní, pak horní. První lymfodrenáž nemusí být hned účinná. Otoky často opadnou až při dalších. Po proceduře není ani potřeba zvýšeně pít. Rozhodně se nenechte přemluvit k lymfodrenáži celého těla. Ta vyžaduje až dvě a půl hodiny, během nichž může dojít ke změně tlaku nebo hypoglykemii, třesavce či kolapsu. *

Metody k rozproudění lymfy

1. TĚLOVÝ ZÁBAL

Zábal těla stlačením pokožky a využitím aktivních mořských usazenin a éterických olejů napomáhá ke stimulaci lymfatického systému. Tím se do kožních tkání dostanou minerály, což podporuje vyvážení organismu. Dochází také k odvádění přebytečné vody z tkání a zábal napomáhá při formování postavy.

2. BAŇKOVÁNÍ

Baňky jsou skleněné kulovité nádoby naplněné horkým vzduchem. Ochlazováním se v nich vytvoří podtlak, díky čemuž se přisají na pokožku. Z těla se začnou všechny nečistoty (tzv. metabolity) odplavovat potními žlázami a lymfatickým systémem.

3. LIPOMASSAGE

Speciální masážní přístroj využívá podtlaku a rolování válečků aplikační hlavicí. Zvyšuje lymfatickou cirkulaci a podporuje vyplavování odpadů látkové výměny. Působí na lymfatický systém účinněji než ručně prováděná masáž.

Článek vyšel v časopise Dieta

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Levné recepty z cibule: Pizza, chléb i pomazánka

Levné recepty z cibule: Pizza, chléb i pomazánka

Včera | Jednoduchá potravina, jako je cibule, se dá připravit na mnoho způsobů. Nejen ve své čerstvé formě,…

Pohled do mísy: Co o vás prozradí barva a konzistence stolice?

Pohled do mísy: Co o vás prozradí barva a konzistence stolice?

Včera | Podíváte se občas před spláchnutím, co po vás na toaletě zůstalo? Měla byste. Barva, struktura,…

Tuky, nebo zadržená voda v těle? Víme, jak to poznat

Tuky, nebo zadržená voda v těle? Víme, jak to poznat

22. 4. | Probouzíte se ráno s pytli pod očima, oteklými prsty na rukou, lýtky a také břichem jako balon a…

Tvaroh v hlavní roli: Sladké recepty, kterým neodoláte

Tvaroh v hlavní roli: Sladké recepty, kterým neodoláte

21. 4. | Tvaroh nikdy nezklame, ať už se pustíte do pečení bábovky, přípravy lívanců nebo tvarohových…