Tejpováním proti bolestivé menstruaci: Jde to i bez prášků?

| Autor: Martina Machová | Rubrika: Zdraví

Tejpování je jednoduchá fyzioterapeutická metoda používaná zejména ve sportovním lékařství. Tejpy – speciální lepicí pásky však nacházejí uplatnění i v dalších oblastech péče o zdraví.

Tejpováním proti bolestivé menstruaci: Jde to i bez prášků?

Přestože nemáte s tejpováním osobní zkušenosti, možná jste někdy na někom zaznamenali barevné nebo tělové pásky nalepené na určitých tělesných partiích – nejčastěji na zádech a končetinách. Správně umístěné tejpy totiž mohou ulevovat od různých typů bolesti pohybového aparátu, pomoci v prevenci poranění končetiny, která je v rekonvalescenci nebo je z nějakých důvodů více namáhaná.

Tejpy se dále užívají například při korekci některých vad v motorickém vývoji u dětí. A jak tejpování souvisí s bolestivou menstruací? I v tomto případě může správně umístěný tejp ulevit od bolesti bez použití „růžového štěstí“ – všeobecně známé tabletky, jejíž stopy se dle šetření Státního zdravotního ústavu vzhledem k cirkulaci vody objevují i ve vodovodní síti.

Tejpování neboli taping – seznamte se

Tejpování (taping, tapping, tapování) je léčebná i preventivní fyzioterapeutická metoda, která využívá specifických vlastností speciálních lepicích pásek (pružných i pevných) aplikovaných přímo na kůži. Tejpy nejčastěji pomáhají postižené nebo extrémně namáhané části těla v pasivní podpoře kloubů a vazů. Tejp může též eliminovat vznik úrazů exponovaných kloubů a vazů a chránit již poškozené části pohybového aparátu.

Tejpování je hojně využíváno ve sportovním lékařství a s úspěchy proniká i do rehabilitačních programů dětí i dospělých. Hlavní a nezastupitelnou roli při tejpování hrají speciální pásky (tejpy, tape). Tejp vám nalepí proškolený masér, fyzioterapeut, rehabilitační sestra či lékař, dítěti i vyškolený pediatr.

Jednoduché tejpy zvládne aplikovat i proškolený laik, zvláště v případě, že jde o chronický problém, který se u daného jedince neustále opakuje. Menstruaci samozřejmě nelze považovat za zdravotní potíž nebo problém pohybového aparátu, menstruace je fyziologický jev, který s sebou však bohužel občas přináší nepříjemné průvodní symptomy. Ty lze samozřejmě potlačit, a to jak pomocí snadno dostupných medikamentů, tak i způsoby, které náš organismus nijak nezatěžují. Jednou z těchto tělu „přátelských“ metod může být právě tejpování.

Tejpování při menstruaci

Při potížích s bolestivou menstruací způsobené kontrakcemi děložních svalů se lepí tejp ve tvaru kříže do oblasti podbřišku. Princip jeho fungování je zhruba následující: speciální pružná hypoalergenní páska přilne k pokožce a ovlivňuje nervová zakončení. Tato nervová zakončení (proprioceptory) pak přímo ovlivňují nervová zakončení v hladkém děložním svalstvu. Příjemným důsledkem je zmírnění nebo dokonce ústup křečovitých bolestí.

Odborníci doporučují tejpy nalepit den před menstruací, pásky na podbřišku zůstávají tak dlouho, dokud přetrvávají potíže. Někteří odborníci doporučují lepit tejpy nejen na podbřišek, ale i v oblasti kříže: „…zde záleží na individuálních pocitech a charakteru menstruačních bolestí, pokud se neomezují pouze na oblast pod pupkem, ale mají též charakter křížokyčelních bolestí, bude dané ženě pravděpodobně příjemný a nápomocný i podpůrný tejp v oblasti kříže“, tvrdí osobní trenérka Zdena Kožuchová, která má s tejpováním mnohaleté zkušenosti.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Co všechno vás zdravotně může potkat, když je vám víc než 40

Co všechno vás zdravotně může potkat, když je vám víc než 40

Včera | 2 | Čtyřicítka se u žen bere jako zlomový věk. Větší únava, zpomalující se metabolismus, proměna…

Pravá, falešná i z kuřete: Recepty na báječnou svíčkovou

Pravá, falešná i z kuřete: Recepty na báječnou svíčkovou

20. 2. | Svíčková je klasika, kterou milujeme, a málokdo ví, že její příprava je velmi jednoduchá. Blýskněte…

6 večerních rituálů, které vám pomůžou hubnout

6 večerních rituálů, které vám pomůžou hubnout

18. 2. | Co kdybyste mohla hubnout jen díky tomu, že změníte svoje večerní rituály? Zní to až moc jednoduše,…

Pozor! Jak poznáte, že má někdo z vašich blízkých Alzheimera?

Pozor! Jak poznáte, že má někdo z vašich blízkých Alzheimera?

16. 2. | 1 | Dodnes nevíme proč, ale Alhzeimerova choroba postihuje hlavně ženy. Možná proto, že jsou obecně…