Tejpováním proti bolestivé menstruaci: Jde to i bez prášků?

| Autor: Martina Machová | Rubrika: Zdraví

Tejpování je jednoduchá fyzioterapeutická metoda používaná zejména ve sportovním lékařství. Tejpy – speciální lepicí pásky však nacházejí uplatnění i v dalších oblastech péče o zdraví.

Tejpováním proti bolestivé menstruaci: Jde to i bez prášků?

Přestože nemáte s tejpováním osobní zkušenosti, možná jste někdy na někom zaznamenali barevné nebo tělové pásky nalepené na určitých tělesných partiích – nejčastěji na zádech a končetinách. Správně umístěné tejpy totiž mohou ulevovat od různých typů bolesti pohybového aparátu, pomoci v prevenci poranění končetiny, která je v rekonvalescenci nebo je z nějakých důvodů více namáhaná.

Tejpy se dále užívají například při korekci některých vad v motorickém vývoji u dětí. A jak tejpování souvisí s bolestivou menstruací? I v tomto případě může správně umístěný tejp ulevit od bolesti bez použití „růžového štěstí“ – všeobecně známé tabletky, jejíž stopy se dle šetření Státního zdravotního ústavu vzhledem k cirkulaci vody objevují i ve vodovodní síti.

Tejpování neboli taping – seznamte se

Tejpování (taping, tapping, tapování) je léčebná i preventivní fyzioterapeutická metoda, která využívá specifických vlastností speciálních lepicích pásek (pružných i pevných) aplikovaných přímo na kůži. Tejpy nejčastěji pomáhají postižené nebo extrémně namáhané části těla v pasivní podpoře kloubů a vazů. Tejp může též eliminovat vznik úrazů exponovaných kloubů a vazů a chránit již poškozené části pohybového aparátu.

Tejpování je hojně využíváno ve sportovním lékařství a s úspěchy proniká i do rehabilitačních programů dětí i dospělých. Hlavní a nezastupitelnou roli při tejpování hrají speciální pásky (tejpy, tape). Tejp vám nalepí proškolený masér, fyzioterapeut, rehabilitační sestra či lékař, dítěti i vyškolený pediatr.

Jednoduché tejpy zvládne aplikovat i proškolený laik, zvláště v případě, že jde o chronický problém, který se u daného jedince neustále opakuje. Menstruaci samozřejmě nelze považovat za zdravotní potíž nebo problém pohybového aparátu, menstruace je fyziologický jev, který s sebou však bohužel občas přináší nepříjemné průvodní symptomy. Ty lze samozřejmě potlačit, a to jak pomocí snadno dostupných medikamentů, tak i způsoby, které náš organismus nijak nezatěžují. Jednou z těchto tělu „přátelských“ metod může být právě tejpování.

Tejpování při menstruaci

Při potížích s bolestivou menstruací způsobené kontrakcemi děložních svalů se lepí tejp ve tvaru kříže do oblasti podbřišku. Princip jeho fungování je zhruba následující: speciální pružná hypoalergenní páska přilne k pokožce a ovlivňuje nervová zakončení. Tato nervová zakončení (proprioceptory) pak přímo ovlivňují nervová zakončení v hladkém děložním svalstvu. Příjemným důsledkem je zmírnění nebo dokonce ústup křečovitých bolestí.

Odborníci doporučují tejpy nalepit den před menstruací, pásky na podbřišku zůstávají tak dlouho, dokud přetrvávají potíže. Někteří odborníci doporučují lepit tejpy nejen na podbřišek, ale i v oblasti kříže: „…zde záleží na individuálních pocitech a charakteru menstruačních bolestí, pokud se neomezují pouze na oblast pod pupkem, ale mají též charakter křížokyčelních bolestí, bude dané ženě pravděpodobně příjemný a nápomocný i podpůrný tejp v oblasti kříže“, tvrdí osobní trenérka Zdena Kožuchová, která má s tejpováním mnohaleté zkušenosti.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

KŘEČOVÉ ŽÍLY: Kdy už je čas na chirurgický zákrok?

KŘEČOVÉ ŽÍLY: Kdy už je čas na chirurgický zákrok?

9. 12. | Konzervativní léčba je vhodná při lehčí formě varixů. Pokud je onemocnění ve vyšším stupni, je…

Chybí vám energie? Tyto potraviny jezte v zimě

Chybí vám energie? Tyto potraviny jezte v zimě

7. 12. | Venku pěkně přituhuje, a tak tělo musí vydat daleko víc energie, aby se zahřálo. Které potraviny a…

Zdravé vánoční cukroví: Zkuste upéct cukroví bez másla, cukru a mouky

Zdravé vánoční cukroví: Zkuste upéct cukroví bez másla, cukru a mouky

6. 12. | Málokdo si o Vánocích dokáže odepřít cukroví. Navíc většinu času trávíme na návštěvách, kde…

Míváte červené oči? Důvodem nemusí být únava, ale nemoc

Míváte červené oči? Důvodem nemusí být únava, ale nemoc

4. 12. | Červené oči po probdělé noci, přemíře alkoholu nebo pláči určitě také občas míváte. Pokud vám ale…