Thymolinový úsměv

| Autor: MF | Rubrika: Zdraví

Každodenní péče o zuby je velmi důležitá. Kdo má štěstí, možná zdědil zdravé, krásné a silné zoubky po rodičích, ale to pořád neznamená, že se o ně nemusí starat. Je potřeba předcházet jak vzniku zubního kazu, tak zubního kamene, plaku i vzniku parodontózy. Čelisti si máme čistit alespoň 2x denně, důležitá není délka čištění, ale správná technika. Na mezizubní prostory je vhodné používat dentální nitě nebo interdentální kartáčky, ústa jako taková je ideální alespoň 1x denně proplachovat ústní vodou s obsahem fluoridu. Bělicí pasty bychom měli vybírat tak, aby svým složením nenarušily zubní sklovinu.

Na mezizubní prostory je vhodné používat dentální nitě nebo interdentální kartáčky, ústa jako taková je ideální alespoň 1x denně proplachovat ústní vodou s obsahem fluoridu. Bělicí pasty bychom měli vybírat tak, aby svým
složením nenarušily zubní sklovinu.
Jak si správně čistit zuby?
Minimálně 2x denně – ráno a večer. Správně vypulírované zuby jsou zbavenyzubního plaku. Čištění provádíme krouživými pohyby na každém zubu zvlášť zhruba 5–10x. Je nutné vydrhnout zevní i vnitřní plošky.
Kartáčkem můžeme setřít také plak z jazyka, což učiníme pohybem směrem zevnitř ven. Mezi další pomůcky patří mezizubní (interdentální) kartáček a dentální nit, které vyčistí zubní prostory tam, kam by se kartáček nedostal.
Výběr kartáčku
Zubní kartáček by měl splňovat hned několik funkcí. Nejlepší je měkký
s malou hlavičkou, který se dostane i do zorných míst a zbytečně neodírá
dásně ani zubní tkáně. Štětiny mají být rovně zastřižené a husté. Kartáček
vyměňujte zhruba jednou za dva měsíce.
Při výběru preferujte takový, který vám ze zkušenosti nejlépe vyhovuje. Mějte však na paměti, že příliš měkký kartáček nevyčistí zuby tak důkladně, naopak příliš tvrdý kartáček může narušit sklovinu a podráždit dásně. Kartáčky se vyrábějí nejčastěji ze syntetického vlákna.
Elektrická verze je nepřekonatelná svou motorovou silou i pílí, ale mezírky mezi zoubky zvládnout nemůže. I v případě, že kartáček pod proudem používáte, musíte do ústní hygieny zapojit mezizubní pomocníky a dentální niť.

Zubní pasty
Zubní pasta je spolu s kartáčkem nejdůležitějším článkem v péči o zuby a ústní dutinu. Odstraňuje zubní plak, zubní kámen a kousky jídla. Navíc
může omezit nebo zakrýt nepříjemný zápach z úst.
Složení zubní pasty
Zubní pasta obsahuje 75 % vody, asi 20 % brusných prostředků, 1 až 4 % pěnicích přísad a příchutě. Brusné částice působí na zubní sklovinu a odstraňují zubní plak i skvrny.
Pasty s fluoridy snižují při pravidelném používání kazivost zubů o 20–30 %. Citlivost zubů omezuje dusičnan draselný, citronan sodný a protizánětlivé účinky mají heřmánek, šalvěj, hřebíček a lékařská myrha.
Zubní nit
Slouží k odstraňování plaku v mezizubních prostorách, do nichž se nedostane
kartáček. Vyrábí se z nylonu i jiných plastů a obvykle je voskovaná. Podle
rýh na zubech se dá usuzovat, že ji lidé používali už v prehistorii. Moderní zubní nit poprvé popsal americký zubní lékař Levi Spear Parmly v roce 1815. Do obchodů dorazily voskované zubní nitě v roce 1882.
Mezizubní kartáček
Malý specialista na skuliny mezi zuby. Tam totiž vznikají záludné a hluboké kazy, které mohou vést k zánětu zubní dřeně, dásně či k poškození mezizubní kosti. Nutná je adekvátní velikost mezizubního kartáčku a trénink správného čištění.
Ústní voda
Je doplňkem ústní hygieny, ale čištění zubů nenahradí. Vylepšuje dech, omyje ústní dutinu, přispívá k lepšímu pocitu a může mít i léčivé účinky. Vody s obsahem chlorhexidinu by se neměly používat déle než 10–14 dnů, neboť barví dásně dožluta až černa. Ústa vyplachujte ředěnou ústní vodou půl minuty až minutu, 1–2x denně.
Vhodná je i žvýkačka
Stimuluje tvorbu slin, které dokážou neutralizovat kyseliny mikroorganismů
ze zubního povlaku. Sliny také obsahují minerály, které mohou opravit nepatrná poškození povrchu zubů. Kromě toho obsahuje žvýkačka vonné přísady, zlepšuje pocit v ústech a uvolňuje napětí svalů. Ani ona však nenahradí kartáček.Další články z rubriky

Jak se zbavit únavy a vyčerpání: Co jíst, cítit, jak se chovat

Jak se zbavit únavy a vyčerpání: Co jíst, cítit, jak se chovat

Dnes | Pokud na vás přišly jarní deprese a únava, je načase si s nimi poradit. Stačí čerpat vitalitu z…

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

Čerstvé ryby bez tuku: Připravte si klasiku z českých vod

Včera | Nejsme přímořský stát, tak se k nám ryby na jídelníček moc nedostávají. Nicméně to neznamená, že by…

Levné recepty z cibule: Pizza, chléb i pomazánka

Levné recepty z cibule: Pizza, chléb i pomazánka

24. 4. | Jednoduchá potravina, jako je cibule, se dá připravit na mnoho způsobů. Nejen ve své čerstvé formě,…

Pohled do mísy: Co o vás prozradí barva a konzistence stolice?

Pohled do mísy: Co o vás prozradí barva a konzistence stolice?

24. 4. | Podíváte se občas před spláchnutím, co po vás na toaletě zůstalo? Měla byste. Barva, struktura,…