Tipy trenérů: Jak v zimě nepřibrat?

Tipy trenérů: Jak v zimě nepřibrat?

Máte strach, že o Vánocích vaše sportovní návyky dostanou tvrdou ránu a kila půjdou nahoru? Inspirujte se radami zkušených instruktorů.

SROVNEJTE SI TO V HLAVĚ

Trenérka Barbora Nekolová:

„Je třeba si uvědomit, že není důležité, v jakém ročním období spalujete, ale jakým způsobem a kolik času sportu věnujete. Vánoce a zima jsou pro nás mnohdy strašákem z tloušťky. Je to především v hlavě, proto si to nejdříve musíme srovnat vnitřně. Jedině tak jsme schopni zimní měsíce ustát, nepřibrat a cítit se dobře. V zimě můžete navštěvovat lekce ve fitness centru, chodit plavat, na badminton, ale také si zaběhat.

V jídle si jen hlídejte, abyste se neládovali zbytečnými sladkostmi, stejně vás nezahřejí. Jezte pětkrát až šestkrát denně menší porce, pijte hodně vody, ovocných a bylinkových čajů a nezapomeňte si jednou v týdnu udělat radost a dát si něco, na co máte chuť. Vánoční svátky jsou sice ve znamení jídla a přejídání, ale to neplatí pro všechny. Nebojte se dát si kousek dortu, cukroví nebo skleničku vína, to vašemu tělu neublíží. Naopak mu ublíží, když si budete vše odpírat a pak to jednou nevydržíte a sníte celou mísu cukroví. Využijte dny volna k tomu, že si s rodinou zasportujete, pořádně si odpočinete a také se vyspíte.“

RESPEKTUJTE ROČNÍ OBDOBÍ

Instruktor jógy Václav Krejčík:

„Zamyslete se nad tím, co všechno jíte, aby nebyl důvod podporovat spalování a metabolismus mohl v zimě odpočívat, na což je i v tomto období nastavený.

Pokud to bude potřeba, doporučuji speciální pozice a techniky z jógy pro jeho podporu, jako jsou viparíta káraní, paščimottanásana a kapalabháti. Díky nim dochází k aktivaci endokrinního systému. Vhodné je konzultovat je se zkušeným instruktorem jógy.“

HLÍDEJTE SI TEPOVKU I ČAS

Trenér Petr Kopřiva:

„Jako ideální pohybové aktivity pro spalování tuků v období Vánoc doporučuji běžecké lyžování nebo bruslení a můžete také zkusit chůzi s hůlkami nordic walking. V pohodlí domova pak využijte jakýkoli oblíbený trenažér. Délka tréninku by měla být nad hodinu při nízké až lehké střední intenzitě, maximální tepová frekvence 65 až 75.“

SLADKOSTI SI DEJTE PO RÁNU

Trenér Vít Živný:

„V první řadě je potřeba udržet na uzdě energetický příjem. Pokud se člověk rozhodne mlsat, čemuž se asi málokdo vyhne, doporučuji zvládnout to ve střídmém množství dopoledne nebo hned ráno a odpoledne už si na cukrové hody nechat zajít chuť.

Ideální je ještě ráno využít nízkou krevní glykemii ke kardio tréninku. Díky tomu začnete efektivněji spalovat tukové zásoby, a když pak doplníte cukry, velká část z nich půjde do svalů a krve jako vyčerpaná rezerva. Doporučuji intervalový trénink, kdy střídáme určitou intenzitu, a to jednak kvůli lepší adaptabilitě na kondiční úrovni, jednak i proto, že většina lidí má na tento styl tréninku lepší odezvu ve spalování.“

Článek vyšel v časopise Dieta

Doporučujeme

Články odjinud