Trápí vás křečáky ?

| Autor: prim. MUDr. Ota Schϋtz (Moje z | Rubrika: Zdraví

Žilní systém dolních končetin je velice variabilní, stejně tak je to i s křečovými žilami, které nejsou nikdy stejné. Proto je třeba vždy až po důkladném vyšetření zvolit léčebnou metodu nebo spíše kombinaci metod „šitých“ přímo na míru konkrétnímu postižení.

Proč vznikají křečové žíly?

Za normálních okolností je krev vedena žilami z nohou zpět k srdci. Pomáhá k tomu systém žilních chlopní a svalová pumpa, které brání tomu, aby krev v důsledku gravitace proudila zpět. Systém však funguje správně jen v případě, že žilní stěna obsahuje kvalitní kolagenní a elastická vlákna.

V důsledku mnoha faktorů může dojít k poškození. V tu chvíli je průchodnost žil zvýšená a dojde k potížím. Zjednodušeně řečeno – krev se hromadí v žilách, které již nemají sílu tak dobře ji „pumpovat“ zpět k srdci. Postupně dochází k chronické žilní nedostatečnosti.

Špatné zásobování živinami způsobuje změny barvy kůže (pigmentace a tmavnutí), nejčastěji na vnitřní straně lýtek a kotnících, objevuje se i ztvrdnutí kůže a ekzém. Vzhledem k tomu, že se noze nedostává kyslíku a živin
a naopak se hromadí zplodiny látkové přeměny, je kůže náchylnější k defektům a infekcím. Cévy zvýšený tlak nevydrží a stále se rozšiřují. V tu chvíli jsou již na noze viditelné křečové žíly.

Nejčastější otázky:Kdy je třeba zajít k lékaři?

Zásadně ihned, jakmile se objeví rozšířené žíly nebo nohy začnou bolet. Zbystřete a poraďte se s lékařem, když vám nohy občas jen mírně natékají
v kotnících, ale když je dáte do vyvýšené polohy, otoky se rychle ztratí. Platí, že čím dřív začneme žilnímu systému pomáhat, tím větší šanci máte, že se nemoc nerozvine.

V čem spočívá největší nebezpečí?

Když se křečové žíly nebo zánětlivé nemoci včas neléčí, můžou být životu nebezpečné. I při malém nárazu někdy vznikne krevní sraženina a místo se zanítí. Neošetřené křečové žíly tak případně mohou být komplikovány zánětem povrchových žil a mohou způsobit nebezpečnou trombózu v hlubokých žilách.

Pokud se krevní sraženina dostane až do plic, může způsobit embolii. Krev, která špatně proudí, dostatečně neprokrvuje tkáně a hrozí otoky nohou kotníků až bérců anebo otevřené rány – bércové vředy.


Nebudou po operaci odstraněné žíly „chybět“?

Nikoli, varixy už nemají v krevním systému žádnou úlohu. Krev se v nich pohybuje jen pasivně – když nemocný zvedne nohy nad úroveň pánve a při
kompresi povrchového řečiště elastickou bandáží nebo stahující punčochou. Nejčastěji jsou postiženy hlavní povrchové žilní kmeny dolních končetin –
velká žíla vedoucí od vnitřního kotníku do třísla a malá žíla, která začíná u vnějšího kotníku a končí v podkolenní jamce.


Proč se i přes operace varixy objevují znovu?

Příčina vzniku křečových žil je dána geneticky, ženským pohlavím a vyšším věkem, se kterým souvisí ztenčení žilní stěny a opotřebování chlopní. Operace nebo injekce neošetří příčiny onemocnění, ale pomohou zredukovat křečové žíly i nepříjemné pocity, otoky a bolest.

Potíže se tedy mohou vracet. Proto je dobré si s rozmyslem vybrat zařízení, které má s léčbou varixů dostatečné zkušenosti, dosahuje dlouhodobých kvalitních výsledků a poskytuje péči v celém rozsahu možností léčby. Řešení recidiv a opakujících se varixů po nevhodné a neúspěšné předchozí léčbě jak operační, tak sklerotizační je mnohem náročnější a složitější.

Kdy na operaci?

Operace se provádí celý rok. Je však nutné si uvědomit, že po operaci musí být operovaná končetina na 14 dní v kompresi, nejdříve obvazem a pak zdravotní elastickou punčochou. Čtyři až šest týdnů není vhodné operovanou končetinu opalovat na prudkém slunci. Pohyb je po operaci nejen vhodný, ale i doporučený.
„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu Moje zdraví „

Další články z rubriky

Svačinky ve vzduchu aneb Co jíst zdravého v letadle

Svačinky ve vzduchu aneb Co jíst zdravého v letadle

23. 9. | 8 | Jídlo hraje na cestách důležitou roli. Když nám nekručí v žaludku, hned si své zážitky užíváme…

Vyplázněte jazyk: Co poznáte podle tvaru, barvy či povlaku

Vyplázněte jazyk: Co poznáte podle tvaru, barvy či povlaku

21. 9. | Zdravotní stav člověka se dá vyčíst z mnoha ukazatelů. Jedním z nich je jazyk. Pokud je růžový až…

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

20. 9. | K podzimu neodmyslitelně patří i plněné papriky. Nejklasičtější jsou asi ty s mletým masem, zkuste…

11x lahodná houbová polévka: Se smetanou, bulgurem i s brokolicí

11x lahodná houbová polévka: Se smetanou, bulgurem i s brokolicí

18. 9. | Hříbky, klouzci, lišky, růžovky nebo žampiony. Jedlých hub je nepřeberné množství druhů, stejně tak…