Univerzální lék na kocovinu neexistuje - jedině nepít vůbec

| Autor: Kateřina Prachařová | Rubrika: Zdraví

I lidé, kteří běžně moc alkoholu neholdují, udělají většinou jednou v roce výjimku. Silvestrovské oslavy se blíží a s nimi i každoroční strašák v podobě kocoviny. Co udělat pro to, abyste se do novoročního rána neprobudili s hadrem na hlavě a bušícími permoníky uvnitř?Samotné slovo kocovina má docela zajímavou genezi. Původně znamenalo něco jako výtržnost a vzniklo ze slova kočičina, které bylo označením pro výtržnosti proti mladoboleslavskému hejtmanovi Kotzovi, jež se udály v roce 1848. Dnešního významu nabyla kocovina ve druhé polovině 19. století, kdy se k ní přimíchal vliv německého výrazu Kater. Ten u našich západních sousedů označuje jak kocoura, tak stav alkoholového opojení.

Jak vlastně kocovina vzniká?

Z pohledu procesů, které se s tělem dějí, jde vlastně o těžkou dehydrataci. Organismus na přítomnost alkoholu reaguje hromaděním vody v ledvinových kanálcích. Vylučováním vody pak z těla odcházejí i důležité minerály, zejména sodík. Následující den tedy tělu právě tyto minerály a tekutiny ve velkém chybí. Důsledkem je celková únava, nevolnost, bolest hlavy, citlivost na hluk a světlo a další neduhy.

Všichni odborníci – ať lékaři, výživoví poradci či lidé zabývající se léčbou závislostí – se shodují v jednom: Jediný opravdový lék na kocovinu je prevence. Tedy neopít se a v nejlepším případě se alkoholu vůbec nedotknout. Pokud ale tomuto vábení neodoláte, řiďte se následujícími pravidly:

JAK KOCOVINĚ CO NEJLÉPE PŘEDEJÍT

- Zhruba dvě hodiny před okamžikem, kdy začnete popíjet, vypijte vodu s rozpustným kalciem. Ochráníte tak žaludek před překyselením.

- Snažte se držet jednoho typu alkoholu, nemíchejte více druhů dohromady

- jídlo je základ! Najezte se před popíjením a jídlo vkládejte i mezi jednotlivé drinky

- Zabraňte dehydrataci dostatečným přísunem tekutin. Na každou jednotku alkoholu (půllitr piva, sklenka vína, panák) by mělo připadnout minimálně stejné množství vody

- Alkoholické nápoje obsahující hodně cukru by měly být jen výjimkou. Cukr urychluje vstřebávání alkoholu do krve

- Alkoholové veselení zakončete před spaním vypitím co nejvíce minerální vody, ideálně si do ní přidejte vitamin C

Chtěli jste odolat, ale přesto se vám bujaré veselí vymklo z rukou?

CO DĚLAT, KDYŽ UŽ SE S KOCOVINOU PROBUDÍTE

- Pokud máte tu možnost, přispěte si a z postele nespěchejte. Tělo je po alkoholovém náporu vyčerpané a dlouhý spánek mu jedině prospěje.

- Zkuste se překonat a dejte si po probuzení studenou sprchu, nebo alespoň střídejte teplou a studenou vodu. Pokud se k tomu neodhodláte, stejně poslouží i procházka na čerstvém vzduchu. Obojí okysličí krev a mělo by přispět k rychlejšímu odbourání alkoholu. Rozhodně ale nesportujte, pověra, že z kocoviny se člověk musí vyběhat a vypotit, by vás mohla přijít draho.

- Pijte a zase pijte – samozřejmě jen nealko. Čím více tekutin do sebe dostanete, tím lépe.

- Pokud to váš žaludek zvládne, dejte si pořádné jídlo, nejlépe s velkým obsahem cukrů. Pro tělo je to rychlý přísun ztracené energie.

- Vhodná je i silná polévka, která vlastně spojuje dvě dobré věci v jednom: dodá tělu energii i tekutiny. Jakou polévku zvolíte, je na vás, obvykle se doporučuje česnečka nebo silný vývar, ale proč, to vlastně nikdo neví.

- Jak je to s kávou? Může pomoci spíše psychicky a díky kofeinu jako povzbuzení pro unavené tělo i mysl. Jenže zároveň stejně jako alkohol tělo odvodňuje, takže samotnou kocovinu kávou nezaženete.

- Na houpající se žaludek dobře zabírají bylinkové čaje, například mátový. Někomu stejně dobře poslouží i coca-cola.

- Zkuste si připravit vitaminovou bombu. Ať už v podobě rozpustných tablet, nebo čerstvé ovocné šťávy. Přísun potřebných látek by měl tělu dodat potřebnou vzpruhu. Pokud je vám ale špatně od žaludku, buďte opatrní, kyseliny v ovoci i umělých multivitaminech jej ještě více podráždí.

- S léky, jako je třeba ibuprofen, zacházejte velmi opatrně. Bolest hlavy sice zmírní, ale lidé s kocovinou mají tendenci brát si větší dávku, než je doporučená. Léky jsou navíc další zátěží pro zažívací ústrojí. Bolest hlavy možná ustoupí, ale tělo bude uvnitř s projevy kocoviny bojovat déle.
ČTĚTE TAKÉ:
Brýle, čočky nebo operace? Vše má své pro a proti

ČTĚTE TAKÉ:
Jak ve cvičení dosáhnout svých cílů

Další články z rubriky

Levné recepty z cibule: Pizza, chléb i pomazánka

Levné recepty z cibule: Pizza, chléb i pomazánka

Včera | Jednoduchá potravina, jako je cibule, se dá připravit na mnoho způsobů. Nejen ve své čerstvé formě,…

Pohled do mísy: Co o vás prozradí barva a konzistence stolice?

Pohled do mísy: Co o vás prozradí barva a konzistence stolice?

Včera | Podíváte se občas před spláchnutím, co po vás na toaletě zůstalo? Měla byste. Barva, struktura,…

Tuky, nebo zadržená voda v těle? Víme, jak to poznat

Tuky, nebo zadržená voda v těle? Víme, jak to poznat

22. 4. | Probouzíte se ráno s pytli pod očima, oteklými prsty na rukou, lýtky a také břichem jako balon a…

Tvaroh v hlavní roli: Sladké recepty, kterým neodoláte

Tvaroh v hlavní roli: Sladké recepty, kterým neodoláte

21. 4. | Tvaroh nikdy nezklame, ať už se pustíte do pečení bábovky, přípravy lívanců nebo tvarohových…