Vědci doporučují: Jezte hmyz

Vědci tvrdí, že kdybychom do stravy zařadili hmyz, prospělo by to jak nám, tak i životnímu prostředí.

Vědci z Organizace pro potravu a zemědělství Spojených národů říkají, že pojídání hmyzu by nám nejen mohlo zajistit stravu bohatou na živiny, ale i zmenšit množství škůdců a zatěžovat planetu Zemi méně, než naše obvyklá strava. Některé druhy hmyzu mají prý v sušené podobě dvakrát více bílkovin než syrové maso nebo ryby a jiné druhy jsou zas bohaté na nenasycené tuky a obsahují i důležité vitamíny a minerály. Jak uvádí list Daily Mail, experti mají za to, že se jednou podaří přesvědčit veřejnost, že hmyz je zdravá alternativa tučných pochoutek, kterými si dnes kazíme zdraví.

Za zamyšlení stojí i to, že ačkoliv v západním světě hmyz nepojídá dobrovolně takřka nikdo, celosvětově se na jídelníčku objevuje 1 700 druhů hmyzu ve 113 zemích. Například v Taiwanu se za lahůdku pokládají smažení cvrčci nebo pečené housenky, zatímco na Papui Nové Guiney zas letí ságoví červi balení do banánových listů. Na Bali je zas populární vážky. V mnoha částech jihovýchodní Asie se hmyz prodává v pouličních stáncích na kilo a smažené hmyzí pochoutky slouží jako lidové rychlé občerstvení.

"Trik je v tom dostat to jídlo do nějaké podoby, kdy se člověk, který to jí, nemusí, abych tak řekl, dívat hmyzu do očí," říká Patrick Durst z Organizace pro potravu a zemědělství Spojených národů. Před několika měsíci tato organizace UN pořádala konferenci, kde se diskutovalo o tom, jak by pojídaní hmyzu mohlo přispět k dlouhodobě udržitelnému vývoji.

Doporučujeme

Články odjinud