Voda tvoří až 70 % vašeho zdraví

| Autor: PR | Rubrika: Zdraví | komerční sdělení

Lidské tělo je ze 70 % tvořeno z vody a už 20% dehydratace mu může způsobit vážné následky. Stejně tak deficit minerálů a dalších prvků. Rostliny jsou vodou tvořeny dokonce z 90 %. Pojem „voda živá“ je tak přesný: život na modré planetě by bez vody jednoduše neexistoval, vždyť díky vodě i vznikl. Podtrženo, sečteno: Vodou život začíná a stejně tak i končí.

Voda tvoří až 70 % vašeho zdraví

Bez jídla byste vydrželi asi šedesát dní, beze spánku zhruba osm až deset dní. Bez vody si ale člověk nevystačí déle, než sedm dní. Nejvyšší laťkou je tak hydratované tělo s dostatkem vitamínů a minerálů. V poslední době se hodně skloňuje zdravý jídelníček, kvalita potravin nebo vhodná strava pro boj s nadváhou. Zapomíná se ovšem, že důležitý je i ve správný pitný režim, bez něhož je zdravé tělo stejně ryba na suchu.

Funkce vody v těle

Jak to, že je voda pro lidský organismus nezbytná, přestože není nositelem žádných živin? Naše tělo ji používá jako rozpouštědlo, jehož prostřednictvím probíhají v organismu všechny chemické procesy a látkové výměny. Zároveň vyplavuje nežádoucí prvky a podílí se i na trávení či regulaci tělesné teploty a zabraňuje tím přehřívání. Voda proniká hluboko do našich tělesných buněk a její kvalita je tedy důležitější, než jakost potravin. Na její změnu rychle reagujeme (vzpomeňte únavu a trávící problémy na dovolené), a proto mnohdy špičkoví sportovci i v zahraničí pijí jen přivezené tekutiny. Dobře totiž vědí, že kvalitní voda nejen uhasí žízeň, vyplaví soli a propláchne ledviny, ale pomáhá i při mnoha chorobách. Vhodný pitný režim svědčí třeba i pleti, nebo při snižování váhy. A protože voda může být v minerální podobě i přínosem, její pravidelné užívání je neoddiskutovatelné.

Kolik potřebujeme vypít?

Doporučený pitný režim závisí na tělesné konzistenci konkrétního člověka, jeho fyzické zátěži, nebo i ročním období. Udávané číslo 2,5 litru tekutin je tak spíš orientační. Dospělý sportující muž bude mít jednoduše jiné potřeby, než chlapec při studiu. Samostatnou kapitolou pro zátěž organismu je dovolená: hodiny cesty v horkém voze nebo klimatizovaném letadle, sporty, kterým se jinak přes rok člověk nevěnuje a hlavně nepravidelný program, stravování i pitný režim. Pak není těžké ležet celý den u vody, nebo se zapomenout hodiny na lyžích a organismus dehydratovat. Vodu je samozřejmě důležité přijímat průběžně po celý den. Nezapomínejte, že žízeň je už známkou částečné dehydratace. Noste proto minerální vodu vždy po ruce.

Výběr vhodné vody

Už víte, jak je pitný režim důležitý, proto nezapomínejte sledovat i kvalitu pitného zdroje. Konzumací minerálních vod můžete „zabít dvě mouchy jednou ranou“. Uhasit tělesnou potřebu po vodě a zároveň po důležitých minerálech, které prospívají lidskému zdraví a vitalitě. Nedostatek minerálů a dalších stopových prvků se totiž může projevovat svalovými křečemi, únavou, padáním vlasů, snížením schopnosti imunitního systému, či celkovým vyčerpáním organismu. Nezapomínejte proto, že dostatečný pitný režim ruku v ruce s vhodným zdrojem minerálů je nejjednodušším zdravotním benefitem.

Více zde

Další články z rubriky

10 triků, jak zhubnout a udržet si váhu i v 50 letech

10 triků, jak zhubnout a udržet si váhu i v 50 letech

21. 10. | Řada žen si myslí, že s menopauzou zákonitě přijdou kila navíc a už s tím nic nepůjde udělat. Ne,…

Jednoduchý recept na domácí medovník. Naučíme vás ho krok za krokem

Jednoduchý recept na domácí medovník. Naučíme vás ho krok za krokem

20. 10. | Medovník si dobyl místo na výsluní mezi tuzemskými moučníky. Ať už Marlenka nebo medovník, ty…

Podívejte se na foto: Takhle odlišně vypadají ženské vagíny

Podívejte se na foto: Takhle odlišně vypadají ženské vagíny

19. 10. | Řada žen se stydí za svůj klín. Připadají si nehezké. Podívejte se, jak jsou na tom druhé ženy a…

Recepty z kuřecích prsou aneb 11 rychlých a dietních večeří z kuřecího masa

Recepty z kuřecích prsou aneb 11 rychlých a dietních večeří z kuřecího masa

18. 10. | Pokud chceme udělat rychlou teplou večeři, dost často sáhneme právě po kuřecích prsou. Stačí omýt,…