Vychutnejte si sluneční paprsky bez obav! Opalovací manuál

| Autor: MK | Rubrika: Zdraví

Léto je doslova na dosah a s ním nás čeká i jasná obloha a tropické teploty. Nezapomeňte ale na to, že ostré slunce, ačkoliv má své pozitivní účinky, může vaší pokožce pořádně uškodit.

Největším nepřítelem je pro nás nebezpečné UV záření, které je současně jedním z viníků předčasného stárnutí pleti. Abyste si i letos mohla bez obav užívat slunečních paprsků, zásobte se včas kvalitními přípravky s účinnou UV ochranou.

Chraňte se před UVA i UVB zářením

Při výběru přípravku na opalování je hodnota SPF pro vás jistě nejdůležitějším faktorem. Hodnota SPF uváděná na obalech však znamená pouze ochranu před UVB zářením, které způsobuje spálení pokožky.

Neméně důležité je, aby opalovací přípravek chránil také proti UVA záření, které způsobuje poškození kožních buněk, předčasné stárnutí pokožky a přispívá ke vzniku rakoviny. Opalovací faktor (SPF) je násobek doby, po které se můžete pohybovat na slunci, než se spálíte. Pokud vydržíte na sluníčko například třicet minut, než vám začne rudnout kůže, tak krém s faktorem 10 vás ochrání zhruba 300 minut. Jak dlouho vydržíte na přímém slunci, než se spálíte, ovlivňuje váš fototyp. Ve střední Evropě rozlišujeme čtyři druhy.

Zjistěte svůj fototyp

Než si půjdete koupit vhodný opalovací krém, zjistěte, jaký jste fototyp. To znamená, jak vaše kůže reaguje na první pobyt na slunci.

Pokud mate světlou pleť s pihami, vaše vlasy jsou nazrzlé a velmi lehce se spálíte, pak jste fototyp 1 a potřebujete krémy s vysokými UV faktory.

Jestli se vracíte z pláže celá červená a vaše kůže po opalování zhnědne jen zřídka, máte blond až hnědé vlasy, vaše oči jsou modré, zelené nebo šedé, jste fototyp 2.

Fototyp 3 jste v případě, že vaše kůže je světle hnědá, dobře se opalujete, jste blondýna nebo brunetka a oči máte šedé až hnědé. Pak vám budou vyhovovat přípravky se středními a nízkými ochrannými faktory.

Pokud jste fototyp 4, máte tmavé vlasy a tmavou pleť, asi jste nikdy netrpěla spálenou pokožkou od sluníčka. I tak byste se měla chránit, jelikož škodlivé sluneční záření proniká hluboko do pokožky a může způsobit nebezpečné onemocnění. Doporučujeme používat přípravky s nižšími ochrannými faktory, které vám pobyt na slunci jistě zpříjemní a vaše pleť bude jemná a vláčná i při dlouhém pobytu na slunci.

Krém, mléko, olej či sprej?

Při výběru vhodného přípravku na opalování máte na výběr z nepřeberného množství různých balení krémů, sprejů, gelů a mlék. Obecně platí, že je jedno, zda si vyberete mléko, či krém. Pokud mají přípravky stejné složení a ochranný faktor, poslouží vám stejně v jakékoli substanci, jediným rozdílem je způsob jejich nanášení.

Prostudujte složení výrobků

Kromě SPF a ochrany proti UVA i UVB záření, si na výrobcích všímejte i dalších faktorů, obzvlášť pokud máte citlivou pokožku nebo trpíte sluneční alergií. Například vybírejte přípravky bez parabenů, ty se hojně používají jako konzervační činidla nejen v kosmetice. Mohou však způsobit alergie a také se mluví o jejich souvislosti s karcinogenními účinky. Jako součást opalovacích prostředků se hromadně prosazují také nanočástice. I těm se ale snažte vyhnout, malé rozměry nanočástic umožňují procházet pokožkou, přičemž jejich další osud v organismu je obestřen celou řadou dohadů. Není vyloučeno, že by mohly mít toxické účinky. Při výrobě opalovacích krémů se mimo jiné používá i oxybenzon, protože pohlcuje UV záření. V kombinaci se slunečním zářením ale může vyvolávat alergické vyrážky nebo kosmetické akné. Naopak vyhledávejte produkty, které obsahují vitamin E. Je to silný antioxidant, který pomáhá pokožku chránit před volnými radikály, které pokožku poškozují a mohou způsobit její předčasné stárnutí.

Redakční tipy na ochranu vaší pleti před slunečním zářením:

Dodržujte další pravidla slunění:

• Vyhýbejte se prudkému slunci a nevystavujte se nadměrně slunečnímu záření mezi 11.00 a 15.00 hodinou, kdy je jeho intenzita nejvyšší.

• Nezapomínejte na sluneční brýle s UV ochranou a pokrývku hlavy.

• Před přímým slunečním zářením důsledně chraňte především batolata a malé děti.

• Aplikujte opalovací produkty rovnoměrně na všechny nezakryté partie těla a dle potřeby během dne opakujte. Ideální množství produktu na opalování celého těla odpovídá cca 3 polévkovým lžícím.

Nezapomeňte na péči po opalování

Pokožku je důležité ošetřovat i po opalování, kdy je dehydrovaná, rozpálená a potřebuje dokonalé zklidnění, výživu a hydrataci. Takže i když nebudete cítit žádné pálení a svědění, aplikujte mléko po opalování vždy, když přijdete z venku, protože kůže je sluncem tak jako tak narušená. Budete-li se natírat poctivě, opálení vám vydrží déle a vyhnete se nevzhlednému loupání kůže.

Redakční tipy na ochranu vaší pleti po opalování:

Čtěte také

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

16. 10. | 1 | Určitě znáte naprosto chorobnou únavu, kdy jedete jako robot, jste naprosto bez energie a vždy se…

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

20. 9. | K podzimu neodmyslitelně patří i plněné papriky. Nejklasičtější jsou asi ty s mletým masem, zkuste…

Další články z rubriky

Umíte užívat léky? Dejte si pozor na tyto chyby!

Umíte užívat léky? Dejte si pozor na tyto chyby!

Dnes | 1 | K tomu, aby léky neúčinkovaly tak, jak mají, někdy stačí jen malá chyba. Přitom pokud bojujete s…

13x rychlý oběd do půl hodiny! Špenátové rolky i kuřecí tortilla

13x rychlý oběd do půl hodiny! Špenátové rolky i kuřecí tortilla

17. 11. | Přes týden člověk nemá příliš času vařit a mnohdy i o víkendu chce raději jet na výlet než trávit…

Hrozí vám infarkt? U žen je typickým příznakem chronická nespavost

Hrozí vám infarkt? U žen je typickým příznakem chronická nespavost

16. 11. | Dlouhou dobu ohrožoval infarkt především muže, a to kvůli vyšší míře zátěže stresem. Od té doby, co…

Ústní sprcha a sonický kartáček: Tyhle věci vám možná zachrání zuby

Ústní sprcha a sonický kartáček: Tyhle věci vám možná zachrání zuby

16. 11. | Máte hodně rádi svoje zuby a málo svého zubaře? Případně máte v okolí nějakého fanouška dentální…