antistres výživná koupel

antistres výživná koupel

Puressentiel
Welleda
Úzkost
pastilky Urgency
7
Fotogalerie

Záchvaty úzkosti: Jak je poznáte a co opravdu pomáhá

Úzkost patří k nejčastějším duševním onemocněním, postihuje až čtvrtinu populace. Většinou nevíme, co ji způsobilo a co máme dělat, když nás přepadne. Můžeme ji mít jen tak, nebo z konkrétní příčiny a mají ji i slavní. Se svými úzkostnými stavy se svěřila zpěvačka Adele nebo Zayn Malik, bývalý člen One Direction. Jak si rychle pomoct, pokud vás přepadne, a co dělat, pokud se stavy ohrožení a paniky opakují?

První pomoc

Pokud se ocitnete v psychické nepohodě, může to znamenat i to, že vám klesla hladina cukru v krvi, a tak v tomto případě pomůžou hrst ořechů, hořká čokoláda a šálek teplého nápoje, nejlépe zeleného čaje.

Další, co pomůže, je teplo. Zatopte, zabalte se do teplého plédu nebo do deky nebo si dejte horkou koupel. Zkuste třeba Antistres výživnou koupel s vřídelní solí, mandlovým olejem a levandulí nebo PURESSENTIEL Puressentiel koupel pro relaxaci z 12 esenciálních olejů nebo levandulový olej Welleda.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 2 / 7

Jak se pozná

Úzkost je charakteristická nadměrnými, nepříjemnými a opakujícími se pocity znepokojení, nervozity a ohrožení. Navíc může být navázána jak na něco neznámého a abstraktního, tak na úplně konkrétní věc nebo situaci. Například na otevřené prostory nebo na mluvení na veřejnosti.

Do kategorie úzkosti toho spadá víc: sociální fobie, panická porucha, generalizovaná úzkostná porucha i specifické fobie, třeba i strach ze tmy nebo z létání, ze styku s cizími lidmi nebo vůbec z toho vylézt ráno z postele.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 3 / 7

Slavní a úzkostní

Velkým vzorem v „popularizaci“ úzkostných poruch se staly celebrity. S kůží na trh šli Adele, Emma Stone, Zayn Malik nebo Taylor Swift.

„Mám záchvaty úzkosti, panikařím na jevišti a cítím se, jako by mi mělo vybouchnout srdce, protože nezvládnu vystoupit. Nikdy nebudu vystupovat na festivalech, představa velkého publika mě k smrti děsí. Bojím se, že by nefungovala hudba. Že je to celé příliš pomalé. Nesnesla bych, kdybych měla domluvené vystoupení a potom kvůli záchvatu úzkosti nedokázala zpívat,“ popisuje svoji úzkost zpěvačka Adele.

„Všechno bylo najednou jako rozmazané, už jsem ani nedokázala říct, co je za den nebo v jakém jsem městě. Chodila jsem na slavnostní vyhlášení, přebírala ceny a myslí jsem už byla na dalším představení,“ svěřila se tisku zpěvačka Beyoncé.

Pokračování 4 / 7

Kdy je čas vyhledat lékaře

Za lékařem je třeba zajít, pokud vám úzkost začne komplikovat běžný život. Řešit ji můžete buď pomocí medikamentů, přírodních prostředků, nebo terapie, kdy vás terapeut naučí všímat si vašich myšlenek a také je proměňovat z úzkostných na pozitivní.

Nelze zaměňovat lehčí formy úzkosti za vážné psychické poruchy, které vyžadují intenzivní pozornost a důkladnou a přesnou léčbu, to by nebyl dobrý efekt. Pokud máte pocit, že se tenhle problém týká i vás, můžete si udělat test na patalie.cz

Pokračování 5 / 7

Léky, nebo bylinky?

Pokud jste navštívili terapeuta, spolehli jste se na přírodní prostředky, a nic nefunguje, je na čase léčba medikamenty. Nicméně i tak je dál potřeba řešit příčinu problému, ne ji jen potlačovat léky. Léčitelé radí chodit hodně do přírody, dělat dechová cvičení, naučit se uklidňovat myšlenky meditací.

Pokračování 6 / 7

Doplňujte hořčík a béčko

Ve chvíli, kdy se dostaneme do stresu, tělo začne spotřebovávat hořčík. Čím je ho v těle méně, tím hůř se můžete cítit. Jak ho doplnit? Jezte brokolici, kapustu, mandle, celozrnnou mouku a fazole. Pro zklidnění nervů a funkci celé nervové soustavy jsou také nezbytné vitaminy skupiny B.

Pokračování 7 / 7

Pomůže i příroda

Pokud preferujete raději bylinky a přírodní prostředky, pomůže vám koupel z levandule, meduňkový čaj, třezalka tečkovaná (pozor, nesmí se kombinovat s antidepresivy!) nebo mučenka, jejíž účinek je podle některých studií srovnatelný s léky předepisovanými při léčbě úzkosti.

Pomoct by vám mohly i bio Bachovky a jejich Pastilky Urgency / První pomoc s esenciálními oleji, které působí zklidňujícím efektem v době náhlého šoku, překvapení či emočního rozhození.

Klepněte pro větší obrázek

"Bylinky mohou být mnohdy účinnější na deprese a úzkosti než chemické léky. Výtažek z pupenů lípy zklidňuje organismus a dostane nás do nadhledu nad problém. V kombinaci s fíkovníkem pomáhá i při existenčních depresích a pocitu beznaděje. Bylinný čaj z meduňky, dobromyslu, bazalky, lípy a kmínu srovná psychiku i trávení," doporučuje bylinářka Hanka Parmová ze Zentrichovy apatyky.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Levandule je všestranná bylinka. Podívejte se, na co všechno se vám může hodit.

Doporučujeme

Články odjinud