Zánět močových cest. Jak proti němu nejlépe bojovat?

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

Nastydnout se nevyplácí. Kromě rýmy a kašle nám totiž tělo může „poděkovat“ ještě v podobě pánevních zánětlivých onemocnění. Jak se nejlépe a nejrychleji zbavit?

Že by měla být základem našeho oblečení spodní košilka a teplé ponožky, víte od babiček a maminek už dávno. Takové rady jdou jedním uchem tam a druhým ven většinou jen do chvíle, kdy vás poprvé začne bolet břicho a dostaví se patálie v podobě zánětu močových cest či pohlavních orgánů. Chodit v zimě nalehko nebo sedět na studené zemi opravdu není rozumné. Prochladnutí samo o sobě sice zánět nezpůsobí, ale usnadní cestu bakteriím, které pak mohou oslabený organizmus snáze napadnout.

Když nastydne „močák“

Za odborným názvem cystitida se skrývá jedno z nejčastějších infekčních onemocnění. Jeho původcem jsou bakterie Escheria coli, které se běžně vyskytují v lidské stolici. Jakmile se však dostanou do močového ústrojí, přemnoží se tam a způsobí zánět. Ptáte se, jak se mohou „přestěhovat“?

Důvodů může být hned několik. Kromě nedostatečné hygieny zánět močových cest způsobuje třeba to, že málo pijete nebo máte oslabenou imunitu, negativně působí i zadržování močení, či ochablé svalstvo po porodu, při těhotenství nebo menopauze. Riziko infekce se zvyšuje při nechráněném pohlavním styku a nedodržováním hygieny po sexu.

Typické příznaky

Nemoc se projevuje se typickým pálením a řezáním při močení, bolestí podbřišku či beder, často se vám chce „na malou“. Když nebudete symptomy řešit včas, přidá se brzy také zvýšená teplota a krev v moči, kdy už končí veškerá legrace a chtě nechtě budete muset zajít k lékaři. Obraťte se buď na gynekologa, nebo urologa. Pokud se totiž zánět „rozjede“, může zasáhnout i ledviny.

Jak se léčit

Při prvních příznacích urologických problémů je důležité jednat rychle. Pokud odhalíte svůj zánět v počátku, můžete zkusit nasadit léčbu svépomocí. V první řadě hodně pijte. Tím se totiž moč zředí, a když budete chodit často na záchod, s močí se budou vylučovat i bakterie, které vás trápí.

K pití čisté vody bez bublin můžete přidat speciální urologické čaje. Vyloučit byste měli kávu, alkohol a kořeněné jídlo. Naopak si můžete dopřát brusinky, ať už sušené nebo ve formě doplňků stravy. Pokud ale příznaky neodezní do tří dnů, měli byste se vydat k lékaři, který vám pravděpodobně naordinuje antibiotika.

Pánevní zánětlivá nemoc

Tak označují gynekologové onemocnění, které známe pod lidovým názvem „zánět vaječníků. Jde o infekci, která postihuje nejen vaječníky, ale často také dělohu, vejcovody a někdy i pánevní pobřišnici. Původcem zánětu jsou ve většině případů pohlavně přenosné bakterie, které se do organizmu dostávají nejčastěji při pohlavním styku.

Mezi rizikové faktory proto patří vysoký počet sexuálních partnerů, pohlavní styk bez použití kondomu a i samotná pohlavní aktivita. K přenosu však může dojít i při porodu, potratu či zavedení děložního tělíska. Negativně působí i hormonální výkyvy a menstruace. Jak onemocnění poznáme? Mezi nejčastější příznaky patří pobolívání nebo křečovité bolesti podbřišku a bolesti při pohlavním styku, nažloutlý či nazelenalý výtok a krvácivé špinění mimo pravidelný cyklus.

Jak se léčit?

Pokud se přihlásí příznaky pánevní zánětlivé nemoci, na nic nečekejte a navštivte svého gynekologa. Ten má ke stanovení diagnózy větší množství prostředků. Aby zjistil původce zánětu, provede kultivaci a vyšetření odebraného vzorku z děložního krčku. Na základě toho pak může stanovit nejúčinnější léčbu.

Hlavním lékem v boji proti bakteriím jsou antibiotika. Gynekologické záněty však někdy bývají velmi úporné a ne vždy je hned první léčba antibiotiky účinná. Pokud v organizmu přetrvává původce onemocnění, zánět se může opakovat a často přechází do chronického stavu. Proto je nezbytné dobrat celou dávku antibiotik až do konce a vždy dbát pokynů lékaře.

Další články z rubriky

Sezóna rajčat je tu: Jak mít bohatou úrodu bez chorob? Plus ty nejlepší recepty

Sezóna rajčat je tu: Jak mít bohatou úrodu bez chorob? Plus ty nejlepší…

21. 7. | Rajčat existuje bezpočet druhů, jsou kulatá, oválná, malá cherry rajčátka, škála barev sahá od…

Bolí vás záda? Začněte se o ně správně starat!

Bolí vás záda? Začněte se o ně správně starat!

20. 7. | Bolestí v zádech trpí čas od času každá z nás. Ať už od celodenního sezení u počítače, od těžké…

Jak na zavařování meruněk. Skvělá marmeláda, kompot, zkuste i sušení

Jak na zavařování meruněk. Skvělá marmeláda, kompot, zkuste i sušení

19. 7. | Není nad domácí meruňkovou marmeládu. Krásně voní, lahodně doplní chléb s máslem i dovede k…

Klasika, která nezklame, aneb 9x tradiční omáčky našich babiček

Klasika, která nezklame, aneb 9x tradiční omáčky našich babiček

17. 7. | Milují je děti i dospělí. Co naplat, i když dietologové nemají omáčky v oblibě, k české kuchyni…