Zatěžujete své tělo jednostranně?

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

Při jednostranném zatěžování pohybového aparátu jako je sedavé zaměstnání, dlouhé cesty automobilem, špatný způsob zvedání břemen, či několikahodinová práce u počítače, dochází ke svalové dysbalanci pohybového aparátu. Důsledkem toho jsou chronické bolesti zad, ztuhlé svaly a klouby a další potíže.„Na déletrvající nucenou polohu těla a nedostatek pohybu tělo odpoví především bolestivým zduřením šíjových svalů, které jsou mechanicky nejvíce zatěžovány a namáhány,“ vysvětluje profesionální masérka Jana Paseková a upřesňuje: „Tento typ bolestí není chorobou, ale spíše životní realitou: je za nimi ochablé nebo ztuhlé svalstvo šíje a zad a oslabené svalstvo břišní.“

Většinou na to přirozeně reagujeme změnou polohy, protažením šíje či beder a soustředíme se na potlačení už vzniklé bolesti. Ulevujícím prostředkem pro napjaté a přetížené svaly jsou masáže, ale ani ty nemohou trvale odstranit příčinu bolestí zad či pohybového aparátu. Pro odstranění příčiny častých bolestí zad, nohou a krční či hrudní páteře je nutná odborná diagnostika pohybového aparátu, na základě které vám odborník doporučí další léčebný a rehabilitační postup.

V každém případě je masáž jednou z možností, jak pro sebe něco udělat a aktivně přispět ke zlepšení tělesné i duševní kondice. A jak často byste si měli při jednostranné zátěži dopřát rehabilitační masáž, aby měla pro váš pohybový aparát smysl?: „Záleží na tom, kdy a s čím přijdete,“ říká Jana Paseková. „Jestliže máte fyzické potíže, podle závažnosti vám masér sám doporučí četnost a frekvenci návštěv. Pro někoho jsou prospěšné už první dvě masáže. Jinému člověku, který má potíže a chodí jednou měsíčně říkám, že skutečný efekt se dostaví nejdříve po roce, i když značnou úlevu může pocítit už za půl roku. Nejvíce se dá docílit pravidelností.“

Pro počáteční překonání potíží doporučuje chodit na masáže častěji, v nejlepším případě jednou za týden nebo za dva. „Masáž jednou měsíčně postačí při udržovacím režimu zdravého těla. Je to ovšem individuální záležitost a řídí se i reálnými možnostmi a vlastním pocitem klienta.“Pokud jsou místní bolesti akutní a silné, pomohou vám masti a krémy, obsahující látku Ibuprofen, například známý a osvědčený Dolgit v podobě krému nebo gelu. Po jeho aplikaci se vám uleví už po půl hodině a účinek přetrvává několik dalších hodin. Je vhodný především po velké námaze, při natažení svalů, bolesti kloubů a vazů. V tomto případě jsou masáže podpůrným prostředkem léčby, ale pokud se máte rádi a chcete, aby vás nic nebolelo, tak s tím musíte něco aktivně dělat. Začněte se zabývat myšlenkou na změnu pracovních návyků, úpravu pracovního prostředí a zhodnoťte svůj dosavadní životní styl.

Zázračná pilulka není řešením

• Vyhýbejte se delšímu chození v obuvi s vysokými podpatky, vyměňte je v průběhu dne za pohodlnou obuv.

• Přesvědčte se, zda má vaše postel dostatečně pevnou, ale pohodlnou matraci a nepoužívejte příliš mnoho polštářů.

• Delšímu sezení na měkké židli se vyhněte obloukem.

• Při zvedání předmětů používejte kinetickou metodu zvedání a vyhýbejte se zvedání příliš těžkých objektů.

• Zvolte vhodný relaxační pohybový režim (zařaďte do svého programu krátké procházky na čerstvém vzduchu a plavání).

Zkuste automasáž

Masážní hmaty, které se velice rychle naučíte a osvojíte si je, vám pomohou od bolestí a napětí v těle, aniž byste k tomu potřebovala léky, nebo zákrok specialisty. Stačí si pro sebe najít denně dvacet až třicet minut.

Před vlastní masáží si promněte ruce, aby byly zahřáté. Pro účinný efekt masáže zvolte hřejivou fytoemulzi z kaštanu koňského. Masáž můžete aplikovat trojím způsobem, což je hlazení rukama, roztírání a mnutí. První dva způsoby stimulují krevní oběh a zlepšují fyzickou kondici. Jemně masírujte spodní část zad, ale mohou to být i stehna, bérce nebo chodidla. Když je daná část těla dostatečně uvolněná, můžete dosáhnout maximálního uvolnění jemným masírováním. Masáž šíjových svalů provádějte vždy opačnou rukou zepředu. Po vetření emulze hlazením pomalu můžete přejít ke hnětení trapézového svalu a pak konečky prstů podél krční páteře.

ČTĚTE TAKÉ:
Jen žádný sex, říká Brousek své milence každý večer


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKUKomentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Chodíte po sexu na záchod? Ne? Tak to byste měla!

Chodíte po sexu na záchod? Ne? Tak to byste měla!

Dnes | Chcete si po sexu ještě chvíli vychutnat partnerovu blízkost, cítit jeho tělo? A štve vás, že se…

5x zeleninové karbanátky: Přidejte k masu cuketu, brokolici či houby

5x zeleninové karbanátky: Přidejte k masu cuketu, brokolici či houby

Včera | Karbanátky patří k oblíbeným jídlům. Co doplnit maso zeleninou, zejména pokud se těšíte vlastní…

8 věcí o tamponech, které mužům vrtají hlavou

8 věcí o tamponech, které mužům vrtají hlavou

21. 8. | 3 | I když už dneska v televizi běží xkrát za večer reklama na všechny možné intimní výrobky, neznamená…

Doba bezinková: 5 receptů z bezinek na marmeládu, sirup či omáčku

Doba bezinková: 5 receptů z bezinek na marmeládu, sirup či omáčku

21. 8. | Je to už otřepané, ale pravdivé: Před bezinkou klekni, před heřmánkem smekni. Černý bez má mnoho…