Zbavte se celulitidy jídlem

| Autor: Kristýna Kalinová | Rubrika: Zdraví

Může jí trpět stodvacetikilová žena i topmodelka s velikostí XS. Celulitida si zkrátka nevybírá a opravdu nepostihuje jen majitelky silnějších stehen či větších zadečků. Proč vlastně vzniká a lze se jí zbavit pomocí jídla?

Zbavte se celulitidy jídlem

Názory na to, co celulitida vlastně přesně je, se dost různí. Asi nejčastější je vysvětlení, že se jedná o hromadění odpadních látek v tkáních. Přesněji jde o váčky tvořené z tkáňové tekutiny a toxinů, které se nacházejí mezi tukovými buňkami a vazivem.

Ty tlačí na naši pokožku a vytvářejí tak efekt tzv. pomerančové kůže, jak se také někdy celulitidě říká. Tuky totiž mají schopnost na sebe vázat toxiny - stejně jako v pokrmech vůni a chuť. Pro naše tělo je to vlastně výhoda, protože tuky fungují jako jakési parkoviště pro tyto škodlivé látky a touto schopností se organismus chrání, protože jinak by napadaly životně důležité orgány. Celulitida tedy není ani tak problémem zdravotním jako hlavně estetickým.

Další příčina zvyšování koncentrace a ukládání toxických látek v těle souvisí se zažíváním - je to zácpa. Dbejte proto na dostatečný příjem vlákniny! Vláknina nejen zácpu odstraňuje, ale funguje i jako vnitřní očistný kartáč pro tělo. Jednou z možných příčin vzniku celulitidy jsou i hormony. Pokud berete antikoncepční pilulky, můžete být ke vzniku pomerančové kůže ještě náchylnější, navíc bylo prokázáno, že uživatelky mají značně snížené hladiny důležitých vitaminů a antioxidantů.

Spouštěče celulitidy

Faktorů, jež ovlivňují vznik celulitidy, je ale řada: nevhodné stravování, nedostatečný pitný režim, sedavý způsob života, genetická výbava (dědičnost), hormonální nerovnováha vyvolaná nadprodukcí estrogenů, již zmiňované toxiny jako např. alkohol, kofein, ale i zbytky hormonů či jiných chemických prostředků z běžně dostupných potravin (netýká se bioprodukce), nadměrná konzumace jednoduchých cukrů, tuků, nedostatek živin i skrytá potravinová intolerance a v neposlední řadě poruchy zažívání.

Posilujte svaly

Důležitý je komplexní přístup. Bojovat lze totiž pouze celkovou změnou životního stylu. Tedy nejen změnou jídelníčku a pitného režimu, ale také zařazením pravidelného pohybu.

Svalová hmota navíc činí celulitidu méně viditelnou, protože zamezuje tlaku kolagenových vláken na pokožku. Pohyb je důležitý i z hlediska toku lymfy. Na rozdíl od krevního systému totiž lymfa nemá žádnou pumpu, která by jí pomáhala s oběhem. Je závislá pouze na stahování svalových vláken. Při pravidelném pohybu se urychluje čištění organismu a správně fungující lymfa pomáhá zbavit se škodlivin a vyloučit je z těla ven.

Jídla, která jsou tabu

Co se týče stravování, je potřeba začít tělu dopřávat takové potraviny, které vám dodají výživné látky. Ideálně takové, jež nastartují očistu těla i přirozený proces obnovy kůže.

Jídelníček by měl být tvořen především potravinami, které nezpůsobují ukládání tuku. Některé z nich mohou při léčbě celulitidy pomoci, jiné však mohou být naopak příčinou problému -způsobují např. zadržování vody v těle, zpomalují krevní oběh i správný tok lymfy. Je proto více než vhodné vypustit nebo alespoň v maximální míře omezit konzumaci bílého cukru a sladkostí, bílého pečiva, alkoholu a kávy, přesolených potravin a nasycených tuků. Navíc čím víc tuku se ve vašem těle uloží, tím pravděpodobnější je, že se u vás celulitida rozvine.


Zelený čaj

Má močopudné účinky, pomáhá při snižování váhy, neboť zrychluje metabolismus, zabraňuje vstřebávání tuků a pomáhá při regulaci glukózy. Navíc působí jako silný antioxidant.

Konopná semínka

Jsou výborným zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin, které jsou kromě jiného důležité i pro zdravou kůži.

Tofu

Tato nízkotučná bílkovina nezpůsobí výkyvy hladiny krevního cukru a nepřepadne vás po ní brzy vlčí hlad. Navíc bílkoviny jsou stavebním kamenem pro tvorbu svalové hmoty. Tofu si můžete dopřát i jako lahodnou svačinku - vyzkoušejte rozmixovat mražené jahody s banánem, tofu a trochou vody!

Luštěniny

Nízkotučná vláknina, která je v nich obsažená, funguje jako vnitřní očistný kartáč pro tělo. Především pro střeva, která by měla opravdu správně fungovat OE zácpa totiž způsobuje nedostatečné odvádění zplodin z těla. Ve střevech také vstřebáváme některé živiny.

Neperlivá voda

Vypijte minimálně 2 litry neperlivé vody denně. Když do těla nedodáváme tekutiny, zadržuje se v něm voda i vše, co vodu obsahuje, a vznikají otoky, pocity těžkých nohou. Tekutiny jsou z hlediska správného fungování organismu dosti klíčové.

Goji (Kustovnice čínská)

bohatá na vitamin C, jejž naše pokožka potřebuje ke své obnově. Denně snězte dvě hrstky těchto sušených plodů, které jsou nabité důležitými antioxidanty i nezbytnou vlákninou.

Celer

má močopudné účinky. Díky těmto schopnostem pomáhá zmenšovat množství toxinů v těle a zabraŇuje zadržování vody v organismu. Z řapíkatého celeru vykouzlíte lahodnou šťávu v kombinaci s jablkem, celerové listy (bohaté na vitamin C) přidávejte do salátů, z celerové bulvy můžete vyzkoušet i zdravé zeleninové hranolky pečené v troubě.

Článek vyšel v časopisu Dieta 6/2013

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Čtěte také

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

16. 10. 2017 | 1 | Určitě znáte naprosto chorobnou únavu, kdy jedete jako robot, jste naprosto bez energie a vždy se…

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

20. 9. 2017 | K podzimu neodmyslitelně patří i plněné papriky. Nejklasičtější jsou asi ty s mletým masem, zkuste…

Další články z rubriky

Dezerty do skleničky: Čokoládová pěna, suflé i limetkový krém

Dezerty do skleničky: Čokoládová pěna, suflé i limetkový krém

16. 2. | Minidezerty do skla dokáží zachránit nejednu nečekanou návštěvu. Vyzkoušejte našich pět osvědčených…

Dagmar Heřtová z blogu Tastejourney.cz: Vařit se dá i na podpatcích

Dagmar Heřtová z blogu Tastejourney.cz: Vařit se dá i na podpatcích

16. 2. | Pokud sledujete kuchařské a gurmánské blogy, určitě vám neunikla stránka Tastejourney.cz. Její…

Máte problémy s alkoholem? Takto to poznáte! Otestujte se

Máte problémy s alkoholem? Takto to poznáte! Otestujte se

15. 2. | Také vám alkohol často pomůže, když se chcete lépe bavit, zbavit se špatné nálady nebo zahnat…

Nejlepší domácí hranolky: Z trouby i ve fritéze

Nejlepší domácí hranolky: Z trouby i ve fritéze

14. 2. | Hranolky jsou synonymem nezdravého stravování. Je možné je ale připravit tak, abyste si je…