Ženské záněty - jak se vyvarovat prvních příznaků zánětu

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

S příchodem září zaznamenávají gynekologické ordinace zvýšený příliv pacientek. Každou třetí ženu přitom trápí stejný problém - zánětlivá onemocnění spojená s výtokem, pocitem pálení a svěděním.

Tento každoroční trend potvrzuje i pražská gynekoložka MUDr. Zuzana Líbalová. Podle ní může být příčin vyšší návštěvnosti pacientek v tomto období několik. „Zánět si ženy mohou přivézt jako nežádoucí ‚suvenýr‘ z dovolené, vzniknout může i v důsledku podchlazení pánve vlivem chladnějšího počasí. Co je ovšem společné – ženy obvykle mají své zkušenosti a chtějí zánětům pokud možno předcházet.“

Řešení nabízí volně prodejné přípravky pro intimní hygienu. Účinnou prevencí i léčbou počínajícího zánětu je výplach pochvy, např. přípravkem Tantum Rosa, k rychlému odstranění pálení nebo svědění stačí provést oplach intimních partií. Tento způsob zdomácněl v některých zemích západní Evropy (např. v Itálii) jako běžná součást ženské intimní hygieny.

Proč vzniká zánět?
Příčinou zánětu je nerovnováha bakterií v pochvě. V důsledku oslabení imunity těla při infekci, stresu nebo prochladnutí nebo např. při užívání antibiotik, při nedostatečné nebo přehnané intimní hygieně, nošení neprodyšného spodního prádla a kalhot, při zvýšené hladině cukru v těle, dochází k narušení rovnováhy v poševním prostředí. Ubývá laktobacilů. Naopak se přemnožují kvasinky nebo patogenní bakterie a vzniká zánět provázený pálením, svěděním a často také výtokem.

Kdy zasáhnout
MUDr. Líbalová radí ženám, aby reagovaly v následujících případech:
když ze zkušenosti víte, které situace jsou pro Vás rizikové
při prvních signálech, že by mohl vzniknout zánět
při akutním problému, když potřebujete rychle ulevit od bolesti a pálení

Pokud žena zná okolnosti, které jsou pro ni rizikové, nemusí jen s obavami očekávat potíže, ale může vzít situaci do svých rukou. „Ví, že když měla nechráněný pohlavní styk, nebo strávila den u bazénu v mokrých plavkách, může zavést preventivní kúru,“ dodává MUDr. Líbalová.

Moderní prevence zánětů
Nejlepší je ohlídat problémy preventivně tak, aby vůbec nevznikly,“ doporučuje MUDr. Líbalová. K oplachu nebo výplachu intimních partií je nezbytný takový roztok látky, která má dezinfekční účinek a současně zachovává normální poševní flóru. Osvědčeným přípravkem je Tantum Rosa (obsahuje benzydamin hydrochlorid). Je vhodný jako „první pomoc“ při počínajícím zánětu ženského pohlavního ústrojí (příznaky: pálení, svědění, výtok) nebo jako prevence po návštěvě bazénu, po menstruaci, po pohlavním styku či během léčby antibiotiky.

Při srovnání s ostatními přípravky je předností přípravku Tantum Rosa:
RYCHLOST ÚČINKU (do 20 MINUT): jako jediný přípravek na našem trhu působí Tantum Rosa při gynekologických obtížích prakticky okamžitě. Přináší úlevu do 20 minut po oplachu či výplachu ženských intimních partií, díky lokálně anestetickému účinku.
KOMPLEXNÍ ÚČINEK při zánětlivých potíží:
znecitlivující účinek (odstraní pálení, svědění a bolest)
protizánětlivý účinek (sníží množství výtoku a zlepší hojení sliznice)
antiseptický účinek (ničí škodlivé bakterie a kvasinky, ale současně obnovuje přirozené poševní prostředí).

Výplach obecně má navíc (proti čípkům) tu výhodu, že odstraní mechanické nečistoty a léčivá látka se dostane rovnoměrně do celé pochvy.

Ostatní přípravky:
zaměřují se jen na některou složku - ničí jen přemnožující se bakterie nebo kvasinky (přípravky s obsahem tea tree oil) nebo pomáhají obnovit kyselé poševní prostředí (přípravky s obsahem kyseliny mléčné).
potíže odstraní až za několik dní, poté co dojde k úpravě poševní mikroflóry, protože nemají znecitlivující účinek

Pokud se svědění, pálení a výtok už objeví, měla by žena navštívit gynekologa. „Je to záruka, že potíže budou od počátku léčeny správně a že při samoléčbě nedojde k chybě s následnými chronickými potížemi,“ dodává MUDr. Líbalová.

Další praktické a podrobné informace můžete nalézt v poradně MUDr. Líbalové na stránkách www.zenskezanety.cz.

Srovnání a výčet některých přípravků a jejich účinků


Klikněte pro zvětšení

Další články z rubriky

Hubněte při chůzi: Každý týden půl kila dolů

Hubněte při chůzi: Každý týden půl kila dolů

Včera | 1 | Řekla byste, že spíš než běh, plavání nebo jóga vám k tomu, abyste zhubla těch pár kilo nabraných…

Syndrom vyhoření: Zjistěte, jestli hrozí i vám

Syndrom vyhoření: Zjistěte, jestli hrozí i vám

19. 1. | Vyhoření je v současné době častá diagnóza. Jenže je ještě horší než vyčerpání. Nejvíc se syndrom…

11 druhů jógy: Která vás zbaví stresu a která nadbytečných kil?

11 druhů jógy: Která vás zbaví stresu a která nadbytečných kil?

18. 1. | Vinyasa, Jivamukti, Hathajóga, nebo Bikram jóga? Typů jógy je nepřeberné množství. A stejně…

5 návyků, které škodí vašemu zdraví víc než kouření

5 návyků, které škodí vašemu zdraví víc než kouření

17. 1. | 1 | Ano, všichni víme, že kouření škodí zdraví. Jenže jsou tu ještě další činnosti, které běžně často…