Znáte jedno z nejdražších koření na světě?

| Autor: Kotányi | Rubrika: Zdraví

Vanilku jistě používáte zcela běžně při pečení moučníků, cukroví, výrobě krému nebo nákypů, ale víte, že hned po šafránu je vanilka nejdražším kořením na světě? Co všechno obnáší její pěstování? Kromě získání zajímavých informací o vanilce a dalších druzích koření se můžete každý týden zúčastnit soutěže o 160 balíčků koření od společnosti KOTÁNYI. Tento týden soutěžní otázka zní „Jak dlouho zrají tobolky vanilky?“ Odkaz k zařazení se do soutěže najdete na konci článku. Přejeme vám hodně štěstí!

Znáte jedno z nejdražších koření na světě?

Na světě těžko najdete koření, se kterým je více práce než právě s vanilkou. Celý proces pěstování se provádí ručně, což je samo o sobě slušný sportovní výkon. Sadba, pěstování, opylení i sklizeň. To vše stále dokola sedm dní v týdnu, dvacet čtyři hodin denně. Zkrátka tělocvik, který nikdy nekončí. Právě proto je vanilka po šafránu nejdražším kořením na Zemi. Přivoňte k Vanilce Bourbon od Kotányi. Přicestovala za vámi až z Madagaskaru, aby vás okouzlila svou sladce pikantní chutí a výrazným aroma.

Vanilka je mezi kořením opravdová dáma, která se hodí do každé společnosti. Rozhodně ji nenechávejte sedět doma. Jejímu kouzlu odolá jen málokdo. Ať už v podobě vysoce proteinových tyčinek s příchutí vanilky po náročném treku nebo ve smyslném parfému na večerní příležitost. Její sladké aroma vám hned navodí pocit jedinečnosti.

Unikátní je už samotný výskyt této liánovité orchideje. Původně pochází z Mexika, kde rostla jako endemická rostlina. Pouze tady se vanilka pravá dokáže opylit přirozeným způsobem. Mohou zato zdejší vosičky, které také nenajdete na žádném jiném místě na světě. To je důvod, proč každý květ vanilky, ze kterého plod vyroste, musejí pěstitelé opylovat ručně. Květy se ale otvírají pouze na jeden den. Pokud je pěstitelé nestihnou manuálně opylit, druhou šanci už nedostanou. Ti nejlepší zvládnou obhospodařit na patnáct set květů užitečné orchideje denně.

Tobolky zrají devět měsíců a proces zpracování trvá ještě déle. Je potřeba vzít tobolku do rukou mnohokrát během roku a kontrolovat její kvalitu. Ta nejlepší musí být pěkně hnědá a uschlá, přesto však tak pružná, abyste na ni bez obtíží udělali uzlík jako na listu ostřice.

Pokud vanilce věnujete dostatečnou péči, bohatě se vám odmění. Podporuje imunitní systém, příznivě působí na srdce, dodává energii. V rámci redukční diety si vanilkou můžeme dochutit třeba jogurt. Ačkoliv jsme běžně zvyklí vanilku přidávat do krémů, zmrzlin či zákusků, skvěle se hodí i k masům. Vepřové medailonky s vanilkovo-rumovou omáčkou jsou příjemným zpestřením našeho jídelníčku.

Věděli jste, že... jediná bedna prvotřídních vanilkových tobolek stojí i čtyřicet tisíc eur?
Kvalita koření Kotányi je prověřená více než 130 letou tradicí rodinné značky. Výjimečnou chuť bylinek a koření zajišťuje správný výběr odrůd a šetrné zpracování surovin. Výrobky Kotányi zakoupíte nejen v supermarketech, ale i v malých prodejnách po celé České republice.

SOUTĚŽIT MŮŽETE ZDE

Další články z rubriky

Budete překvapená: Co vaše tělo ničí víc než cigarety?

Budete překvapená: Co vaše tělo ničí víc než cigarety?

Včera | Netvrdíme, že je kouření zdravé, to vůbec ne. Cigarety samozřejmě škodlivé jsou, ale existují i…

10 triků, jak zhubnout a udržet si váhu i v 50 letech

10 triků, jak zhubnout a udržet si váhu i v 50 letech

21. 10. | Řada žen si myslí, že s menopauzou zákonitě přijdou kila navíc a už s tím nic nepůjde udělat. Ne,…

Jednoduchý recept na domácí medovník. Naučíme vás ho krok za krokem

Jednoduchý recept na domácí medovník. Naučíme vás ho krok za krokem

20. 10. | Medovník si dobyl místo na výsluní mezi tuzemskými moučníky. Ať už Marlenka nebo medovník, ty…

Podívejte se na foto: Takhle odlišně vypadají ženské vagíny

Podívejte se na foto: Takhle odlišně vypadají ženské vagíny

19. 10. | Řada žen se stydí za svůj klín. Připadají si nehezké. Podívejte se, jak jsou na tom druhé ženy a…