Zvýšený výskyt onemocnění žloutenkou typu A trvá

| Autor: Dana Švigová | Rubrika: Zdraví

V loňském roce se žloutenkou typu A nakazilo více než šestnáct set lidí, a to ve všech krajích České republiky. Oproti předchozímu roku se jedná o nárůst výskytu tohoto onemocnění o více než tisíc procent. Zvýšený výskyt žloutenky typu A v loňském roce dokazuje, že nákaza není pouze záležitostí narkomanů a členů dalších rizikových skupin se sníženým hygienickým standardem. Do styku se žloutenkou mohl přijít každý, kdekoliv a kdykoliv. Účinnou prevencí zůstává stále očkování.

MUDr. Zdeňka Jágrová z Hygienické stanice hlavního města Prahy říká: „Praha je stále městem s nejvyšším počtem hlášených onemocnění, zvýšený výskyt je zaznamenáván i v ostatních krajích. Setkávám se s onemocněním především u běžné populace“.

Příznaky onemocnění žloutenkou typu A nejsou nijak výrazné. Je proto nezbytné, aby se všichni, kteří pociťují chřipkové příznaky, nechutenství a únavu co nejdříve podrobili odborným vyšetřením. Pokud je nemocný léčen včas, výrazně tak omezí možnost přenosu infekce na své blízké a zkrátí tím i dobu své rekonvalescence. MUDr. Jágrová dodává: „Pokud se dostanete do kontaktu se žloutenkou, lze onemocnění ještě zabránit očkováním. Vakcína podaná ještě před kontaktem však vykazuje výrazně vyšší ochranu.“Výskyt žloutenky typu A v roce 2008 potvrdil, že žloutenka již dávno není nemocí rizikových skupin se sníženým hygienickým standardem. V České republice se za loňský rok nakazilo žloutenkou typu A 1616 lidí. Zvýšený výskyt žloutenky typu A přitom pokračuje i v letošním roce.Největší nemocnost, tj. počet případů na 100 tis. obyvatel, je u dospělých ve věku 20 – 35 let. Zvýšený epidemický výskyt žloutenky typu A se nevyhnul ani dětem, přibližně třetina případů žloutenky typu A byla také hlášena u osob nad 45 let věku. Ukazuje se, že žloutenka se dotýká opravdu všech věkových skupin. Zpočátku se nemoc nemusí vůbec projevit, příznaky mohou připomínat chřipku. Nakažený člověk se tak setkává s dalšími lidmi, ať již v zaměstnání nebo doma, riziko infekce žloutenkou typu A hrozí i během dalších běžných, každodenních činností. Po zjištění infekce je povinná hospitalizace v nemocnici a následuje i různě dlouhé období rekonvalescence. Aktivní lidé jsou tak na mnoho týdnů či měsíců vyřazeni z běžného pracovního, školního, ale i soukromého života. Investice do zdraví v podobě očkování se proto vyplatí.Zejména pro děti očkované v rámci povinného očkování proti žloutence typu B je vhodná vakcína Havrix, která chrání proti hepatitidě typu A. Všechny, kteří se během  loňského podzimu rozhodli pro ochranu svého zdraví formou očkování, čeká v letošním roce druhá dávka. Očkovací látka Havrix se totiž podává ve dvou dávkách ve schématu 0. a 6. – 12. měsíc. Ochranu je možné poskytnout i těm nejmenším. K dispozici je vakcína určená pro děti od jednoho do patnácti let Havrix 720 Junior Monodose, pro dospělé pak Havrix Adult.

Na vakcíny přispívají všechny zdravotní pojišťovny v rámci svých bonusových programů.Účinnou ochranu proti žloutence typu A i B současně nabízí kombinovaná vakcína Twinrix. Po třech dávkách podávaných ve schématu 0., 1. a 6. měsíc je dosaženo kompletní a dlouhodobé ochrany proti oběma typům žloutenky. Lidé, kteří byli v loňském roce očkováni dvěma dávkami kombinované vakcíny, nyní čeká třetí a tedy poslední očkovací dávka.Další přeočkování u imunokompetentních osob není v současné době doporučováno. Podrobnější informace získáte u pediatra, praktického lékaře nebo na internetových stránkách www.zloutenky.cz


Zdroj: Pleon Impact

Další články z rubriky

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

Dnes | K podzimu neodmyslitelně patří i plněné papriky. Nejklasičtější jsou asi ty s mletým masem, zkuste…

11x lahodná houbová polévka: Se smetanou, bulgurem i s brokolicí

11x lahodná houbová polévka: Se smetanou, bulgurem i s brokolicí

18. 9. | Hříbky, klouzci, lišky, růžovky nebo žampiony. Jedlých hub je nepřeberné množství druhů, stejně tak…

10 triků, jak použít citron: Na stařecké skvrny, kuří oka i průjem

10 triků, jak použít citron: Na stařecké skvrny, kuří oka i průjem

18. 9. | Citron máme spojený s horkým čajem nebo naopak letní osvěžující citronádou. Toto ovoce nabušené…

Láká vás zkusit viagru? Neváhejte, i ženám může pomoct!

Láká vás zkusit viagru? Neváhejte, i ženám může pomoct!

14. 9. | Už vás někdy napadla otázka, co by asi pilulka lásky neboli viagra udělala s vaším tělem? My to…