Zvýšený výskyt onemocnění žloutenkou typu A trvá

| Autor: Dana Švigová | Rubrika: Zdraví

V loňském roce se žloutenkou typu A nakazilo více než šestnáct set lidí, a to ve všech krajích České republiky. Oproti předchozímu roku se jedná o nárůst výskytu tohoto onemocnění o více než tisíc procent. Zvýšený výskyt žloutenky typu A v loňském roce dokazuje, že nákaza není pouze záležitostí narkomanů a členů dalších rizikových skupin se sníženým hygienickým standardem. Do styku se žloutenkou mohl přijít každý, kdekoliv a kdykoliv. Účinnou prevencí zůstává stále očkování.

MUDr. Zdeňka Jágrová z Hygienické stanice hlavního města Prahy říká: „Praha je stále městem s nejvyšším počtem hlášených onemocnění, zvýšený výskyt je zaznamenáván i v ostatních krajích. Setkávám se s onemocněním především u běžné populace“.

Příznaky onemocnění žloutenkou typu A nejsou nijak výrazné. Je proto nezbytné, aby se všichni, kteří pociťují chřipkové příznaky, nechutenství a únavu co nejdříve podrobili odborným vyšetřením. Pokud je nemocný léčen včas, výrazně tak omezí možnost přenosu infekce na své blízké a zkrátí tím i dobu své rekonvalescence. MUDr. Jágrová dodává: „Pokud se dostanete do kontaktu se žloutenkou, lze onemocnění ještě zabránit očkováním. Vakcína podaná ještě před kontaktem však vykazuje výrazně vyšší ochranu.“Výskyt žloutenky typu A v roce 2008 potvrdil, že žloutenka již dávno není nemocí rizikových skupin se sníženým hygienickým standardem. V České republice se za loňský rok nakazilo žloutenkou typu A 1616 lidí. Zvýšený výskyt žloutenky typu A přitom pokračuje i v letošním roce.Největší nemocnost, tj. počet případů na 100 tis. obyvatel, je u dospělých ve věku 20 – 35 let. Zvýšený epidemický výskyt žloutenky typu A se nevyhnul ani dětem, přibližně třetina případů žloutenky typu A byla také hlášena u osob nad 45 let věku. Ukazuje se, že žloutenka se dotýká opravdu všech věkových skupin. Zpočátku se nemoc nemusí vůbec projevit, příznaky mohou připomínat chřipku. Nakažený člověk se tak setkává s dalšími lidmi, ať již v zaměstnání nebo doma, riziko infekce žloutenkou typu A hrozí i během dalších běžných, každodenních činností. Po zjištění infekce je povinná hospitalizace v nemocnici a následuje i různě dlouhé období rekonvalescence. Aktivní lidé jsou tak na mnoho týdnů či měsíců vyřazeni z běžného pracovního, školního, ale i soukromého života. Investice do zdraví v podobě očkování se proto vyplatí.Zejména pro děti očkované v rámci povinného očkování proti žloutence typu B je vhodná vakcína Havrix, která chrání proti hepatitidě typu A. Všechny, kteří se během  loňského podzimu rozhodli pro ochranu svého zdraví formou očkování, čeká v letošním roce druhá dávka. Očkovací látka Havrix se totiž podává ve dvou dávkách ve schématu 0. a 6. – 12. měsíc. Ochranu je možné poskytnout i těm nejmenším. K dispozici je vakcína určená pro děti od jednoho do patnácti let Havrix 720 Junior Monodose, pro dospělé pak Havrix Adult.

Na vakcíny přispívají všechny zdravotní pojišťovny v rámci svých bonusových programů.Účinnou ochranu proti žloutence typu A i B současně nabízí kombinovaná vakcína Twinrix. Po třech dávkách podávaných ve schématu 0., 1. a 6. měsíc je dosaženo kompletní a dlouhodobé ochrany proti oběma typům žloutenky. Lidé, kteří byli v loňském roce očkováni dvěma dávkami kombinované vakcíny, nyní čeká třetí a tedy poslední očkovací dávka.Další přeočkování u imunokompetentních osob není v současné době doporučováno. Podrobnější informace získáte u pediatra, praktického lékaře nebo na internetových stránkách www.zloutenky.cz


Zdroj: Pleon Impact

Další články z rubriky

Teplý zeleninový salát: Čočkový s batáty, brokolicový i z červené řepy

Teplý zeleninový salát: Čočkový s batáty, brokolicový i z červené řepy

10. 1. | V zimě zpravidla nemáme chuť na salát tak jako v létě. Salát ale nemusí být jen z rukoly, polníčku…

Celozrnná mouka žitná, pšeničná i špaldová. Jak je využít na pečení?

Celozrnná mouka žitná, pšeničná i špaldová. Jak je využít na pečení?

5. 1. | Poslední roky se celozrnná mouka těší zvláště velké oblibě. Je ale skutečně vše, co se nazývá…

Kocovina vás nedostane! Zdolejte ji s našimi 8 tipy

Kocovina vás nedostane! Zdolejte ji s našimi 8 tipy

1. 1. | Čeká vás divoký silvestr a už předem se děsíte bolavé kocoviny? Nebojte. Perfektní lék na následky…

Je vám pořád zima? Takhle se skutečně zahřejete!

Je vám pořád zima? Takhle se skutečně zahřejete!

28. 12. 2017 | Čtyřicet pět procent Čechů trápí zimomřivost. Mají pořád studené ruce, nohy, od září do května…