Dýně - dobrota i dekorace | Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Dýně - dobrota i dekorace

Až omrzí coby paráda na ošatce, pusťte se s nimi do vaření. Kterou na polévku, jakou naplnit a ze které péct koláče?

1. LAKOTA

Plodí většinou jednu dvou- až čtyřkilovou dýni žlutooranžové barvy s tmavě zeleným žíháním, která má výbornou dužninu. V kuchyni má bohaté využití. Výtečná je plněná, třeba mletým masem.

2. MUŠKÁTOVÁ

DÝNĚ Ohromná tmavozelená dýně s výrazným žebrováním má sytě oranžovou, hutnou a velmi chutnou dužninu, která zasyrova připomíná meloun Gallia a jež lze použít na všechny způsoby – na sladko i na slano, jak vás jenom napadne.

3. TURBANOVÁ DÝNĚ

Má netradiční tvar a může být různých barev. Její využití je především dekorativní, ale když ji rozříznete, naplníte třeba mletým masem nebo zeleninovou směsí a zapečete, neuděláte chybu.

4. MÁSLOVÁ DÝNĚ

Oproti ostatním dýním má tahle „hruštička“ velice málo semínek (což usnadňuje její zpracování) a velmi jemnou a nasládlou dužninu. Výborná je jako příloha – třeba pečená s trochou másla v troubě. Nebo z ní můžete připravit výtečné pyré. Uplatní se i v koláčích nebo dalších sladkých receptech.

5. SWEET DUMPLING

Malá dýně (plody mají okolo půl kila) má zajímavou barvu a krásně působí i jako dekorace. Zároveň má také výraznou chuť připomínající jedlé kaštany. V kuchyni se využívá zejména v sladkých pokrmech.

6. HOKKAIDÓ

Má-li svět dýní své megastar, tahle dvou- až tříkilová dýně je rozhodně tou největší z nich. Má vynikající, lehce oříškovou či kaštanovou chuť. Slupku navíc nemusíte řešit – je měkčí než u ostatních druhů a v některých úpravách změkne jako dužnina. Tuto krásně oranžovou dýni lze použít na polévku a je také senzační pečená i dušená k masu.

7. HOKKORI (KABOCHA)

Menší dýně (plody mají okolo 2 kg) patří do stejné party tzv. kaštanových dýní jako ta, které jsme přiřadili číslo šest. Také se jí říká „zelené hokkaidó“ a její kuchyňské využití je podobné.

8. FESTIVAL

Patří mezi tzv. žaludové dýně (Acorn). Je půvabná, ale také chutná. Má jemnou, oříškovou chuť a jako jedna z mála se dá konzumovat i zasyrova. V teplé kuchyni ji můžete využít na jakýkoli způsob, perfektní je například oloupaná, nakrájená a pečená s dalšími druhy zeleniny (s cuketami, lilky, cibulí a paprikami). Ale pozor, s její přípravou neotálejte. Není vhodná k dlouhému skladování.

9. ŠPAGETOVÁ

DÝNĚ Má specifi cký protáhlý tvar a pro kuchyňskou úpravu se hodí spíše menší plody. Jejich slupka je totiž tenká a nemusíte ji loupat – stačí ji na několika místech propíchnout. Její výtečnou dužninu se špagetovou strukturou využijete nejlépe pečenou jako přílohu.

10. ROUGE VIF D'ÉTAMPES

Ohromná deseti- až dvanáctikilová dýně poslouží jako dekorace. Vydlabanou dužninu ale nevyhazujte – připravíte z ní polévku či koláče pro opravdu velký počet hostů.

11. ŽALUDOVÁ DÝNĚ

Malá, asi kilová, dýně má krásně sytě oranžovou, lehce nasládlou dužninu, kterou můžete zpracovat na mnoho způsobů. Ale vynikající je i jen rozpůlená a upečená řezem dolů v troubě. Můžete ji podávat na slano jako přílohu k masu (osolenou a pokapanou máslem), ale i na sladko (kousky horké dýně podávejte s kysanou smetanou rozšlehanou s javorovým sirupem).

12. CHAMELEON

Malá a zábavně zbarvená dýně patří do skupiny žaludových dýní. Má jemnou oříškovou chuť a výborná je třeba na koláč.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pečená dýně se zeleninou a klobásou

4 porce - příprava: 30 minut

  • 1 malá dýně hokkaidó
  • 1 malá špagetová dýně
  • 8 větších brambor typu B
  • 1 větší cibule
  • 4 stroužky česneku
  • 2 suché klobásy
  • 2 lžíce olivového oleje
  • sůl a pepř
  • tymián

Dýně omyjte a i se slupkou nakrájejte na tenčí plátky, podle potřeby odstraňte semínka. Očištěné brambory nakrájejte na měsíčky, cibuli na plátky a stroužky česneku jen oloupejte. Vložte na plech vyložený pečicím papírem. Poklaďte kolečky klobásy, zakapejte olejem, dochuťte solí, pepřem a tymiánem. Pečte v předehřáté troubě na 180 °C alespoň 20 minut.


Článek vyšel v časopise F.O.O.D. 10/2013.

Doporučujeme

Články odjinud