6
Fotogalerie

MUDr. Ján Pilka z Aesthevita: Zvětšení prsou není tabu! Na co si dát pozor

Ženská ňadra byla odjakživa považována za symbol smyslnosti, sebevědomí a krásy. Mít bujný dekolt, který svádí pohled mužů, je jistě snem mnoha žen. Co když ale právě k Vám příroda nebyla v tomto ohledu příliš štědrá a ze svých prsou máte naopak komplex?

Augmentace neboli zvětšení prsou implantáty je jednou z nejžádanějších plastických operací. Hlavním důvodem, proč se stále více žen pro tento zákrok rozhoduje, je viditelné zlepšení vzhledu, a tím i zvýšení sebevědomí, což spolu neodmyslitelně souvisí. Zvětšení prsou se řadí mezi méně náročné operace, přitom přináší skvělé výsledky.

Jakou velikost, tvar a profil vybrat?

“Aby augmentace měla kýžený efekt, je proces správného výběru implantátu jedním z nejdůležitějších kroků, neměl by se proto uspěchat. Na konzultaci by plastický chirurg měl vyslechnout představy klientky a ve spolupráci s ní vybrat velikost i tvar, který bude ladit s jejími tělesnými proporcemi,” říká MUDr. Ján Pilka, plastický chirurg kliniky Aesthevita.

Nebojte se tedy na osobní konzultaci zeptat na vše, co Vás ohledně implantátů zajímá. Zkušený plastický chirurg by Vám měl zodpovědět všechny Vaše dotazy.

Chci mít větší prsa. Otázka číslo jedna - jakou velikost?

Velikost prsních implantátů se uvádí v mililitrech (ml, cc). Vyrábí se ve velikostech od 100ml do 1000ml. Mezi nejpoužívanější patří implantáty v rozmezí 200ml - 350ml. S pomocí zkušeného chirurga je potřeba zvolit si správnou velikost. Při výběru by měla být respektována celková postava pacientky a její proporce, výška, šíře hrudníku, ale i velikost prsní žlázy a samozřejmě přání pacientky.

Klepněte pro větší obrázek

Mezi dva nejčastěji používané typy tvaru implantátů patří:

SFÉRICKÝ (KULATÝ) IMPLANTÁT

  • Dodává objem především horní polovině prsu.
  • Jejich užití zajistí stejně přirozený tvar - odpadá tím riziko deformace tvaru prsu při eventuální rotaci implantátu.

ANATOMICKÝ (KAPKOVITÝ) IMPLANTÁT

  • Ve většině případů oproti kulatému typu implantátů působí přirozenějším vzhledem - kopírují tak křivky ženského těla.
  • Implantáty jsou ve tvaru kapky - největší objem získá spodní část prsu.
  • Doporučuje se u žen, které samy nemají dostatek tkáně, která by se přirozeně vytvarovala, dále také u hubených pacientek nebo pacientek s výraznou asymetrií prsů.

Stejně jako velikost a tvar, je důležitý i profil implantátu:

Profil udává výšku implantátu při pohledu ze strany. Většina výrobců nabízí implantáty ve 4 profilech:

  • Nízký profil - je určen pro ženy, které touží po decentním zvětšení prsů.
  • Střední profil - na pohled vypadá velmi přirozeně a prsa zvětší o něco více než předchozí typ profilu.
  • Vysoký profil - není určen všem ženám. Upřednostňuje se u žen s přáním plného dekoltu, jejichž anatomie hrudníku snese markantnější zvětšení.
  • Extra vysoký profil - je největší profil, který se na našem trhu vyskytuje. Zde by pacientka měla respektovat rady zkušeného lékaře a pečlivě tento typ profilu zvážit s ohledem na svou anatomii hrudníku.
Klepněte pro větší obrázek

Prsní implantáty dělíme i podle jejich povrchu

Hladký povrch – mají pouze kulaté typy implantátů. Jejich vlastností je, že se přirozeně pohybují, tzn., že nepřilnou ke tkáni a na dotek jsou nejvíce podobné přirozené struktuře prsou. Jejich nevýhodou je vyšší riziko výskytu pooperačních komplikací v podobě tzv. kapsulárních kontraktur, které se v tomto případě vyskytovaly až u 30 % žen. V dnešní době se pro augmentaci hladký povrch implantátu téměř nepoužívá.

Texturovaný povrch – má povrch s různou „hrubostí“. Drobné mikroskopické hrbolky napomáhají tomu, že se implantáty mohou fixovat k okolním tkáním (lépe přilnou), čímž se snižuje riziko takzvané kapsulární kontraktury. Výskyt této komplikace v případě texturovaného povrchu je 15%.

Mikropolyuretanový povrch – je oblíbený na celém světě, jeho popularita roste i v České republice. Byl vyvinut za účelem výrazného snížení rizika kapsulární kontraktury. Ze zkušeností v posledních letech se ukázalo, že tento povrch je jedním z faktorů omezující tuto komplikaci (0-3%) a míra použití proto stoupá.

Většina výrobců dává na implantáty s tímto typem povrchu celoživotní záruku nejen na materiál v případě ruptur (prasknutí implantátu), ale i v případě výskytu kapsulární kontraktury.

“Kapsulární kontraktura se řadí k nejrozšířenějším komplikacím. Je fyziologickou reakcí organismu na přítomnost cizího tělesa. V tomto případě se jedná o implantáty používané při zvětšení poprsí. Tělo reaguje vytvořením jizevnaté kapsy kolem implantátu, která se smršťuje, svírá ho. To má za následek, že prs je tuhý, citlivý až bolestivý a nepohyblivý,” vysvětluje MUDr. Ján Pilka.

Klepněte pro větší obrázek

Operační přístupy aneb jakými způsoby může chirurg operovat

  • Řez vedený z podprsní rýhy neboli inframamární přístup – v tomto případě je řez vedený v podprsní rýze a jedná se o nejčastější způsob. Takto je vedeno cca 70 až 80% všech augmentací. Chirurg má tak díky několikacentimetrovému řezu vedenému pod prsem jasný přehled o prostoru a přesném umístění implantátu. Tento způsob se doporučuje například ženám, které ještě nekojily – nedochází při něm totiž k porušení prsní žlázy.
  • Řez vedený kolem prsního dvorce neboli periareolární přístup – k řezu vedenému kolem prsního dvorce se nejčastěji přistupuje v případech, kdy je augmentace navíc spojena s modelací prsou. Dochází tedy nejen ke zvětšení prsou, ale i k úpravě jejich tvaru či velikosti prsního dvorce. Tento operační postup je pro chirurga náročnější, ale výhodou je pro pacientku “skrytá” jizva, která je jen minimálně viditelná. Nevýhodou je zvýšené riziko případných komplikací např. s kojením nebo citlivostí bradavky. Důvodem bývá narušení prsní žlázy.
  • Řez vedený z podpaží, tzv. transaxilární přístup – v dnešní plastické chirurgii se používá ojediněle. Pokud operatér při této metodě nepoužije endoskop (kameru), kapsu pro prsní implantát preparuje, dá se říci “naslepo” a je pro něj obtížnější ho umístit správně, navíc se tím i výrazně zvyšuje riziko pooperačních krvácivých komplikací.

Umístění implantátu – více variant

“Metoda vložení implantátu je pro každou pacientku vždy individuální záležitostí. Samozřejmě by se mělo přihlížet i k přání pacientky, ale ta by v každém případě měla dbát na doporučení svého operatéra a nechat si poradit. Pro umístění implantátu je důležité brát v potaz i to, do jaké míry jsou prsa pokleslá, stav kvality kůže, množství tukové tkáně prsou, věk pacientky a mnohé další faktory,” radí MUDr. Ján Pilka.

Klepněte pro větší obrázek

Metoda vložení pod žlázu
V tomto případě je implantát vložen do “kapsy” (dutiny), která je vytvořena separací od prsního svalu. Implantát je tedy umístěn mezi prsní žlázou a svrchní vrstvou velkého prsního svalu. Výhoda spočívá ve výrazně menší pooperační bolestivosti v porovnání s umístěním implantátů pod sval. Nevýhodou může být naopak jejich větší hmatatelnost v horní polovině prsů nebo rýsující se okraj implantátu, kterou ale na klinice Aesthevita řeší vyplněním za pomoci přenosu vlastního tuku. Toto umístění je vhodné pro ženy s mírným poklesem poprsí.

“Pro dosažení přirozenějšího vzhledu je nutné, aby překrytí implantátu bylo dostatečné. Proto tento způsob výrazně nedoporučuji pacientkám s málo vyvinutým poprsím. Nedostatek tkáně by totiž implantát zcela nepřekryl a to by mělo za následek neestetický a nepřirozený vzhled prsou,” upozorňuje MUDr. Ján Pilka.

Metoda vložení pod sval
Umístění implantátu pod prsní sval je řešení vhodné pro pacientky, které mají méně vyvinuté poprsí. Sval přikrývá horní část implantátu a díky tomu zaručuje plynulý přechod neboli spád horní části prsu. Implantát je tak plně kryt svalem a ostatní tkání prsou - na vzhled je tak přirozenější. Tato metoda umístění také snižuje riziko kapsulární kontraktury. Nedoporučuje se ale pro pokleslá prsa, protože by působila nepřirozeným dojmem. Nevýhodou je i větší pooperační bolestivost.

“Stále častěji na konzultaci přicházejí ženy, které postihla nepříjemná pooperační komplikace zvaná “Waterfall deformity”. Ta vzniká právě v případě uložení implantátu pod sval, konkrétně v případě lehce povadlých prsou anebo při vysoko fixovaném svalu, kdy žláza s dvorcem přepadává přes implantát,” konstatuje MUDr. Ján Pilka.

Klepněte pro větší obrázek

Metoda “dual plane” neboli vložení částečně pod žlázu a částečně pod sval - metoda, která je u estetických augmentací stále populárnější. Důvodem je možnost řešení nejen nedostatku objemu, ale i mírného nebo středního poklesu prsů. Tato metoda zaručuje největší přesnost umístění implantátů a zároveň nejlepší tvarování dolní části prsů, která tak získají přirozený tvar.

“Při vkládání anatomických implantátů volím převážně tuto metodu. Mísí v sobě několik výhod. Nejen že má tato metoda ve výsledku více přirozený tvar prsů, ale v dlouhodobém časovém horizontu pomáhá zabránit tzv. Waterfall deformity efektu. To jsou hlavní důvody, proč se domnívám, že metoda “dual plane”, kterou v České republice mnoho plastických chirurgů neprovádí, je rozumným kompromisem,” říká MUDr. Ján Pilka.

Patříte mezi ty, které by si rády nechaly upravit své poprsí, ať už z důvodu neuspokojivé velikosti nebo tvaru? Stále váháte, jestli jste vhodnou adeptkou na tento typ operace a chtěla byste se poradit se zkušeným plastickým chirurgem?

Klepněte pro větší obrázek

Přijďte na nezávaznou konzultaci na kliniku plastické chirurgie a estetické medicíny Aesthevita.

Plastičtí chirurgové kliniky Aesthevita Vám zodpoví všechny Vaše dotazy a navrhnou pro Vás to nejlepší řešení. Pak už bude záležet jen na Vás, jestli se rozhodnete zákrok podstoupit a zda na naší klinice.

Na konzultaci na klinice Aesthevita se můžete objednat buď telefonicky nebo na e-mailu info@aesthevita.com. Využít můžete i kontaktního formuláře.

Konkaty na kliniku Aesthevita najdete zde.

googleads.g.doubleclick.net/pagead/viewthroughconversion/941096751/%3Fvalue%3D1.00%26amp;currency_code%3DCZK%26amp;label%3DtC3ACMyu_GEQr_7fwAM%26amp;guid%3DON%26amp;script%3D0"/>
}}

Doporučujeme

Články odjinud