Zdroj: Archiv

Zdroj: Archiv

 Zdroj: Archiv
 Zdroj: Archiv
 Zdroj: Archiv
 Zdroj: Archiv
5
Fotogalerie

Kolik je bublinek v šampaňském? 7 věcí, jimiž zajiskříte v konverzaci u baru

Chcete-li se při konverzaci blýsknout a nemáte v úmyslu tančit nebo vyprávět duchaplné historky, oslňte společnost třeba zajímavostmi o drincích, které zrovna pijete.

Rovná sklenice brzdí rychlost pití

Může opravdu něco tak jednoduchého jako tvar a rýhy na sklenicích ovlivnit rychlost, s jakou vypijeme jejich obsah? Vědci z bristolské univerzity tvrdí, že ano. Pokud mají sklenice značky označující objem, působí to na naše podvědomí a my nevědomky konzumaci alkoholu zpomalíte. Záleží také na tvaru sklenic. Z těch tvarovaných prý pijeme rychleji než z rovných. Takže zvažte, do čeho si necháte namíchat další drink...

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokračování 2 / 7

Whisky není whiskey

Whisky, či whiskey? Zdánlivě téměř nerozlišitelná slova v sobě skrývají zásadní rozdíl mezi tekutinami. Označení whisky se používá pro zlatavý mok ze Skotska, zatímco přidáním písmenka „e“ je jasné, že nápoj byl vyroben v jiné zemi – v Irsku nebo v Americe.

Americká whiskey bývá označována jako bourbon. Abyste ale mohli říct, že pijete skotskou, musí být whisky vyrobena z ječného nebo obilného sladu a musí zrát v dubovém sudu o maximálním objemu 700 litrů po dobu nejméně tří let. Celá výroba pak, pochopitelně, musí proběhnout na území Skotska.

Pokračování 3 / 7

Pravda o bublinkách v šampaňském

Fyzikové dlouho přisuzovali výskyt bublinek v šampaňském mikroskopickým nerovnostem na vnitřku lahve. Nicméně podle francouzského studenta Gérarda Liger-Belaira je tomu jinak. Řetězce bublinek vznikají kvůli drobným vláknům celulózy, jež se vyskytují v běžných šampuskách jako zrnka prachu nebo se tam dostanou utřením či leštěním sklenek utěrkou.

Na jednom celulózovém vláknu pak údajně vznikne až neuvěřitelných 30 bublinek za sekundu, dohromady jich lahev šampaňského obsahuje asi 49 milionů. Není se proto čemu divit, že nám šampaňské tak snadno a rychle stoupá do hlavy.

Pokračování 4 / 7

Pivo se silou kořalky

Nejsilnější pivní speciál na světě má neuvěřitelných 67,5 % alkoholu a k dostání je pouze v 275ml lahvích za cenu v přepočtu kolem 1 750 Kč. Výrobci dokonce na hrdla lahví umístili výstražné žluté lístky s varováním, aby budoucí konzumenti nevypili více jak 35 ml najednou. Chcete-li se tedy po vyzkoušení tohoto speciálu ještě někdy zvednout ze židle, raději nelpěte na pravém českém tupláku.

Pokračování 5 / 7

Gin s prasečí hlavou

Na etiketě nejprodávanějšího London Dry ginu na světě najdete kromě loga také korunku a hlavu divokého prasete. Britská královská koruna symbolizuje povolení servírovat tento gin na královskou tabuli. A divočák? K tomu se váže zajímavý příběh.

Legenda praví, že během lovecké výpravy zachránil předek rodu Gordonů skotského krále před útokem divokého kance. Od té doby se hlava zvířete navždy spojila se značkou a stala se neodmyslitelnou součástí etikety tohoto ginu.

Pokračování 6 / 7

Proč jsou lahve od whisky hranaté

Výrobce skotské whisky měl za ušima. Aby se lahve při transportu lodí a vlakem nerozbíjely, vymyslel jim unikátní hranatý tvar, aby méně praskaly a dostalo se jich do světa mnohem víc. Byl to právě Alexander z rodu Walkerů, který přišel s další vychytávkou. Hranatou láhev opatřil na tu dobu nevídanou výraznou vinětou zkosenou přesně v úhlu 24 stupňů.

Pokračování 7 / 7

Rum jen od piráta

Henry Morgan byl jedním z nejobdivovanějších pirátů 17. století. Velkou část své kariéry strávil dobýváním nových území, hájil britské zájmy a byl jedním z prvních objevitelů Nového světa. Na moři vyžadoval kázeň a byl pro námořníky autoritou. Nicméně i on měl vášeň - pro rum. A tak si nechal vyrobit svůj vlastní, který je dnes pro svou charakteristickou kořeněnou chuť úplnou legendou.

Doporučujeme

Články odjinud