Čaj z třezalky doporučoval náš přední bylinkář Sebastian Kneipp Zdroj: Profimedia.cz

Čaj z třezalky doporučoval náš přední bylinkář Sebastian Kneipp Zdroj: Profimedia.cz

Kapsle obsahují práškovanou kvetoucí nať třezalky Zdroj: Profimedia.cz
Třezalce by se měli vyhnout těhotné a kojící ženy Zdroj: Profimedia.cz
Třezalka kvete koncem června Zdroj: Profimedia.cz
Nejvíce třezalka pomáhá při psychických potížích, jakými jsou stres, sklíčenost, strach, úzkost, lehká deprese a přechod Zdroj: Profimedia.cz
5
Fotogalerie

TŘEZALKA TEČKOVANÁ: Zázračný pomocník při depresi, hubnutí i odvykání kouření

Chcete letos proplout podzimem s dobrou náladou a vyhnout se depresím, stresu a splínu, který přinášejí chmurné deštivé dny? Vyzkoušejte třezalku. Tento tečkovaný zázrak je sluncem pro lidskou duši, projasní vaši mysl a zlepší náladu.

Ne nadarmo se o třezalce tečkované říká, že je přírodním antidepresivem. Bylo prokázáno, že užívání třezalky opravdu dokáže výrazně zlepšit psychický stav. Navíc má široké možnosti využití. Jana Ranušová, odbornice na přírodní léčbu, říká: „Nejvíce třezalka pomáhá při psychických potížích, jakými jsou stres, sklíčenost, strach, úzkost, lehká deprese a přechod. A pokud máte poruchy trávení, snažíte se zhubnout nebo přestat s kouřením, bude i v těchto případech třezalka vaším silným spojencem.“

Bylinka Sebastiana Kneippa

Třezalka kvete v době slunovratu, kolem 24. června, a proto se jí také říká bylinka sv. Jana. Pro své léčivé účinky byla jedním z nejoblíbenějších přírodních pomocníků známého faráře Sebastiana Kneippa, který proslul hydroterapií a pěti pilíři zdraví. Mezi ně patří voda, pohyb, strava, rovnováha a v neposlední řadě právě bylinky. Páter Kneipp věřil, že na každou nemoc existuje bylinka. Třezalku často sám využíval a doporučoval ji i svým pacientům.

Léčivé tečky

Třezalka tečkovaná získala název díky malým černým tečkám, které jsou jasně vidět na zářivě žlutých listech. Právě tyto tečky obsahují nejúčinnější látku – hypericin. Ten redukuje stres a navozuje dobrou náladu. Když lístky rozemnete, zbarví vám prsty do tmavě červené barvy. V květu třezalky se skrývají další léčivé látky, kterými jsou flavonoidy a hyperforin. Tyto látky působí na tzv. přenašeče vzruchů přirozeným způsobem tak, že zlepšují náladu a osobní pohodu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kde ji sehnat?

Třezalka je na trhu k dostání v různých formách - od čajů, přes kapky až po potahované tablety. „Výbornou zkušenost mám s potahovanými tabletami, které obsahují práškovanou kvetoucí nať třezalky, protože umožňují přesné dávkování. Jde o doplňky stravy, takže pro ně můžete zajít do drogérie nebo do lékárny. Na rozdíl od antidepresiv jsou přírodního původu a díky tomu mají jen minimum nežádoucích účinků,“ doporučuje Ranušová.

Léčí, ale může i uškodit

Ačkoliv dokáže třezalka tečkovaná hodně pomoci, existují i případy, kdy může spíše uškodit. Jana Ranušová varuje: „Třezalce by se raději měly vyhnout těhotné a kojící ženy a mladiství do 18 let. Opatrní by měli být i lidé se světlou pletí, kteří jsou citliví na sluneční záření. Bylo také zjištěno, že snižuje účinek hormonální antikoncepce až o 15 % a může ovlivnit účinek i některých dalších léků. Pokud si tedy nejste jisti, zda je pro vás třezalka vhodná, zeptejte se raději svého lékaře.“

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Doporučujeme

Články odjinud