Borůvky patří k nejzdravějším bobulím vůbec, a to i díky vitaminu C a K a taky minerálním látkám, jako je draslík

Borůvky patří k nejzdravějším bobulím vůbec, a to i díky vitaminu C a K a taky minerálním látkám, jako je draslík

 Lidé, kteří jedí hodně brokolice, dosahují lepších výsledků v paměťových testech
Bylo prokázáno, že foláty (kyselina listová neboli B9) obsažené v cibuli zlepšují průtok krve do mozku
Hořká čokoláda dovede udržet bystrou mysl a snižuje i vznik demence. Podle studie z roku 2009 stačí pouhých 10 gramů kvalitní hořké čokolády denně a vaše paměť bude skvělá!
Dýňová semínka obsahují navíc zinek, železo, hořčík a vitamin E, které mají pozitivní vliv na mozek
12
Fotogalerie

10 potravin, které podporují mozek. S nimi budou děti u přijímaček excelovat!

Některé potraviny mozku ani trochu neprospívají, a když jich konzumujeme hodně, jsme pak unavení, nesoustředíme se a nemyslí nám to. Zvláště děti potřebují pro správné fungování tohoto orgánu konzumovat správné druhy potravin. Sušenky, koláčky, hamburgery ani sladké nápoje to nejsou rozhodně. Které byste měli dětem nabízet každý den?

Mozek a výživa

Víte, že aby mozek správně fungoval, potřebuje pestrou výživu s dostatkem komplexních sacharidů, esenciálních mastných kyselin, vitaminů, minerálů, aminokyselin a taky vody. To, co jíte, má přímý dopad na krev a hladinu kyslíku v lidském těle, tedy i v mozku, a stejně i na hladinu energie. Pokud nejíte vhodné potraviny, nejste schopni se dlouho soustředit a výkonnost klesá. Pokud následující potraviny zařadíte do jídelníčku svého i svých dětí, bude vám to lépe myslet a mozek bude v lepší kondici. A zvláště za měsíc, kdy budou žáci devátých tříd dělat přijímací zkoušky na střední školy, se jim vhodná strava bude hodit. Které potraviny byste měli doma mít?

Pokračování 2 / 12

Borůvky

Kromě toho, že dobře chutnají, jsou taky skvělým zdrojem antioxidantů. Patří k nejzdravějším bobulím vůbec, a to i díky vitaminu C a K a taky minerálním látkám, jako je draslík. V borůvkách najdete vysokou hladinu kyseliny gallové, která je prospěšná při ochraně mozkových buněk před negativními účinky stresu a úzkosti. Tahle kyselina také pomáhá „komunikaci“ mezi neurony, čímž zlepšuje kognitivní funkce. Studie prokázaly, že konzumace aspoň dvou porcí borůvek každý den může zlepšit paměť a zabránit zapomínání. 

Každá dobrota se časem přejí, i borůvky, ale vězte, že veškeré bobulovité ovoce má spoustu antioxidantů a dalších zdravých látek, takže ho do svých potomků hrňte lopatou. Koupit jahody i teď v zimě se prostě vyplatí. 

Pokračování 3 / 12

Vlašské ořechy

Jsou dobré pro srdce i mozek. Všechny ořechy jsou obecně dobrým zdrojem zdravých tuků, vlašské ořechy mají navíc ještě jedno plus. Obsahují skutečně vysoké množství alfa-linolenové kyseliny (ALA) typu omega-3-mastné kyseliny. Mnohé studie potvrzují, že zvýšená spotřeba vlašských ořechů měla vliv na zlepšení skóre kognitivních testů u dětí i dospělých.

Pokračování 4 / 12

Losos

Mastné ryby, jako je losos, obsahují spoustu zdravých tuků, zejména omega-3-mastných kyselin. Tyhle tuky dokážou snížit krevní hladinu beta-amyloidu, což je protein, který vytváří nebezpečné shluky v mozku vedoucí k Alzheimerově chorobě.

Pokračování 5 / 12

Rajčata

Rajčata obsahují karotenoidy, což jsou antioxidanty pomáhající neutralizovat volné radikály. To má samozřejmě pozitivní účinky na mozek. Studie prokázaly, že lidé, jejichž strava obsahuje větší množství rajčat, se pyšní lepší pamětí. A podobně jako banány nebo čokoláda podporují tvorbu serotoninu, takže mají vliv i na náladu.

Pokračování 6 / 12

Brokolice

Některé děti z brokolice nadšené nejsou, ale pravdou je, že právě brokolice je skvělá pro mozek. Konzumace tmavě zelené zeleniny posiluje kognitivní schopnosti, což je způsobeno vitaminem A, K, luteinem a také vlákninou. Lidé, kteří jedí hodně brokolice, dosahují lepších výsledků v paměťových testech. Co udělat polévku z hrášku –hráškový krém a propašovat do něj trochu brokolice? To nikdo nepozná. 

Pokračování 7 / 12

Lněná a dýňová semínka

Semena jsou bohatým zdrojem omega-3-mastných kyselin a také ALA kyseliny. Konzumace semínek snižuje krevní tlak a zlepšuje tím tok krve do mozku. Toto snížení krevního tlaku pomáhá taky snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice. Dýňová semínka obsahují navíc zinek, železo, hořčík a vitamin E, které mají pozitivní vliv na mozek. Hořčík je důležitý pro paměť a chuť do učení. Stačí je nasypat ráno do jogurtu nebo přidat k cereáliím. 

Pokračování 8 / 12

Jablka

Studie z roku 2006 prokázaly, že jablka obsahují mimo jiné quercetin, což je silný přírodní antioxidant. Má protizánětlivé účinky a chrání neurony v mozku před přirozeným poškozením, které je způsobeno stárnutím. Kromě toho tento antioxidant zlepšuje nervovou komunikaci buněk, která chrání před neurodegenerativními poruchami, jako je třeba Alzheimerova choroba. Konzumace jablek, a stačí prý jedno či dvě denně, zlepšuje problémy spojené se ztrátou paměti. Ne nadarmo se říká, jablko denně udrží doktora pryč!

Pokračování 9 / 12

Cibule

Cibule je výborným zdrojem kyseliny listové. Bylo prokázáno, že foláty (kyselina listová neboli B9) obsažené v cibuli zlepšují průtok krve do mozku tím, že snižují hladinu homocysteinu v těle, což je toxická aminokyselina v těle. Pokud jí máme hodně, může být doslova tichým zabijákem, který má na svědomí spoustu negativních věcí včetně rychlejšího poklesu myšlení – a to bez ohledu na věk. Cibule navíc obsahuje alicin, který chrání cévy před usazeninami, a umožňuje tak bezproblémové prokrvování a dobré zásobení mozku kyslíkem.

Pokračování 10 / 12

Čokoláda

Tak s touto potravinou u dětí problém mít nebudete. Mezi její pozitiva patří snížení krevního tlaku i odvrácení deprese či úzkostných stavů. Hořká čokoláda dovede udržet bystrou mysl a snižuje i vznik demence. A nemusíte zkonzumovat celou tabulku, podle studie z roku 2009 stačí pouhých 10 gramů kvalitní hořké čokolády denně a vaše paměť bude skvělá! Důvodem jsou takzvané polyfenoly obsažené v kakau, které podporují průtok krve do mozku.

Pokračování 11 / 12

Špenát

Možná dětem moc nejede, ale tahle listová potravina je plná kyseliny listové, vitaminu E a K. Stačí půlka šálku denně a získáte třetinu doporučené denní dávky kyseliny listové a taky pětkrát vyšší množství vitaminu K! Podle odborníků tři porce listové zeleniny denně můžou snížit riziko kognitivního poklesu až o 40 procent! Pozor, vitaminy E a K jsou rozpustné v tucích, takže si špenát musíte pokapat třeba olivovým olejem, aby se hezky vstřebaly.

Pokračování 12 / 12

Kustovnice čínská – goji 

A jako bonus navíc jedenáctá potravina – kustovnice čínská neboli goji. Goji je již několik století neoddělitelnou součástí tradiční čínské medicíny. U nás se drobné plody podobné brusinkám začínají prosazovat jako přírodní antioxidant, který vás zbaví nejrůznějších neduhů. Obsahují 18 druhů aminokyselin včetně všech esenciálních aminokyselin a stopových prvků (např.: zinek, železo, měď, vápník, selen, fosfor). Dále obsahují vitamíny C, B1, B2, B6 a E, které podporují imunitu, snižují únavu a mají vliv na celkovou regeneraci organismu. Její chuť je celkem nevýrazná, takže by mohla dětem chutnat. Můžete uvařit i ovocný čaj a k sáčku přidat hrstičku plodů, aby nápoj dochutila. 

Jak do dětí dostat všechny tyto zdravé potraviny? Namíchejte například oříšky se semínky a právě s kustovnicí a nechte takovou misečku na jídelním stole, u počítače nebo u televize. Uvidíte, že za chvíli zmizí. Pokud děti nesnášejí ryby, moc s tím nenaděláte, ale rajčata v podobě boloňské omáčky do stravy propašujete. A čokoláda – ta to bude mít snadné. 

Doporučujeme

Články odjinud