Na začátku podzimu můžete značnou část večeře pořídit z vlastní zahrádky. Kapusta je neprávem opomíjená zelenina

Na začátku podzimu můžete značnou část večeře pořídit z vlastní zahrádky. Kapusta je neprávem opomíjená zelenina

Stejně tak celer. Přitom třeba hranolky jsou z něj báječné
Domácí brambory jsou lahůdka
Zelí naložte na kysano nebo z něj udělejte čalamádu
Mrkev ze záhonu nemusíte nijak moc čistit
7
Fotogalerie

Lehké večeře s vůní podzimu. Užijte si zeleninu z vlastní zahrádky

S podzimem přichází i chladnější počasí, a tak je na čase zase začít vařit něco vydatnějšího – což ovšem nemusí znamenat těžkého. I podzimní zelenina nabízí mnoho možností, jak ji připravit znovu a jinak!

Rostbíf s bylinkovými bramborami

4 porce, příprava: 45 minut + marinování

1,3 kg nízkého roštěnce
rostlinný olej
1 kg brambor typu C
sůl a pepř
100 ml olivového oleje
2 hrsti bylinek (bazalka, rozmarýn, plocholistá petržel, tymián, šalvěj) 
červené chilli papričky
50 ml plnotučného mléka
100 g rukoly

MARINÁDA:
4 lžičky soli
2 lžičky mleté papriky
2 lžičky mletého pepře
2 utřené stroužky česneku
1 lžíce nasekaného oregana
špetka kajenského pepře
1 lžíce worcesteru
1 lžíce dijonské hořčice

Maso očistěte. Ingredience na marinádu smíchejte dohromady a maso jí důkladně obalte. Nechte do druhého dne odležet v ledničce (marinovat maso můžete až 5 dní, jen je potřeba každý den ho otočit). Troubu zapněte na 140 °C. V hluboké pánvi nebo pekáči rozehřejte olej a maso na něm ze všech stran (i z boku) zprudka opečte dozlatohněda. Pak ho zabalte do alobalu a vložte asi na 25 minut do trouby. Mezitím uvařte oloupané a nakrájené brambory doměkka. Asi 75 ml olivového oleje rozmixujte s bylinkami a chilli papričkou do konzistence pasty. Uvařené brambory rozšťouchejte na kaši.

Medová marináda na grilovaná stehna, žebra i ryby>>>

Pak do nich metlou zašlehejte bylinkovou pastu, zbytek oleje (podle potřeby i o trochu víc) a horké mléko. Míchejte, dokud kaše nemá jemně krémovou konzistenci. Podávejte s tenkými plátky rostbífu a s rukolou. Zbytek masa použijte na večeři třeba do sendvičů.

Pokračování 2 / 5

Špenátový koláč bez těsta

forma o Ø 24–26 cm příprava: 50 minut

1 cibule
rostlinný olej
300 g mraženého nebo hromadu čerstvého špenátu
5 vajec
220 g mladého čedaru
50 ml suchého bílého vína
sůl a pepř

Cibuli oloupejte a nakrájejte na nudličky. Troubu zapněte na 170 °C. Ve větší pánvi zahřejte olej a nechte zesklovatět cibuli. Pokud používáte mražený špenát, nechte ho povolit a vyždímejte z něj tekutinu. Čerstvý špenát vložte do pánve a nechte spařit. V míse prošlehejte vejce s nastrouhaným sýrem. Pak vmíchejte špenátovou směs a bílé víno. Osolte a opepřete. Nalijte do vymazané formy a pečte asi 30 minut dozlatova. Hotový koláč vyjměte z trouby a nechte dojít. Krájejte ho až zastudena. Ihned po vyndání z trouby by se mohl rozpadat.

Pokračování 3 / 5

Hovězí steak se zeleninovými hranolky

4 porce, příprava: 45 minut

1 mrkev
2 pastináky
2 podlouhlé brambory
1 batát
1 menší celer
olivový olej
800 g steaků z falešné svíčkové nebo plece
50 g másla
hrubě mletý růžový a černý pepř a sůl

Troubu zapněte na 200 °C. Zeleninu očistěte, nakrájejte na hranolky a promíchejte s trochou oleje. Přendejte ji na plech vyložený pečicím papírem a asi 40 minut pečte dozlatova. Mezitím připravte maso. To nechte ohřát na pokojovou teplotu. Pak jednotlivé řezy potřete ze všech stran olejem a prsty ho do nich vmasírujte.

Na rozpálené grilovací pánvi opečte z obou stran, vždy asi 3 minuty. Potom maso překryjte alobalem, přendejte do trouby a nechte asi 5 minut dojít. Při podávání na každý kousek masa položte plátek másla, osolte a opepřete.Zeleninové hranolky lehce osolte a podávejte k masu.

Pokračování 4 / 5

Hovězí ragú s bílými fazolemi a mrkví

4–6 porcí, příprava: 35 minut + dušení

4 stroužky česneku
rostlinný olej
1 kg hovězí plece (nebo kýty)
50 g másla
2–3 lžíce hladké mouky
500 ml hovězího vývaru
sůl a pepř
350 g baby karotek
200 g drcených rajčat
300 g sterilovaných velkých bílých fazolí

Troubu zapněte na 150 °C. Stroužky česneku i se slupkou rozmáčkněte a vložte je do studeného oleje. Zahřívejte, až začne česnek jemně zlátnout, pak jej vyjměte. V oleji zprudka orestujte na kostky nakrájené hovězí maso. V jiném hrnci z másla a mouky usmažte světlou jíšku. Do té za stálého míchání (jinak se udělají hrudky) vlijte horký vývar.

Do směsi vložte orestované maso, karotky a trochu drcených rajčat. Osolte a opepřete. Přiklopte poklicí a za občasného míchání v troubě duste asi 3 hodiny. Asi 30 minut před koncem vmíchejte scezené bílé fazole.

Pokračování 5 / 5

Bulgur s kapustou a lososem

4 porce, příprava: 40 minut

400 g lososa bez kůže
olivový olej
sůl a pepř
150 g bulguru
400 ml drůbežího vývaru
1 malá kapusta
1,5 lžíce hrubozrnné nebo dijonské hořčice
šťáva z 1 citronu

Troubu zapněte na 200 °C. Do filetu zlehka vmasírujte trochu olivového oleje, osolte ho a opepřete. Pečte 15 až 20 minut, až se dílky masa budou snadno oddělovat od sebe. Bulgur zalijte vývarem nebo vodou (na 1 díl bulguru jsou potřeba 2 díly tekutiny) a 12 až 15 minut vařte doměkka. Šetrnější způsob je zalít bulgur studeným vývarem (vodou) a nechat asi 1 hodinu nabobtnat.

Listy kapusty rozdělte od sebe a natrhejte na menší kousky. Vhoďte je do vroucí vody a 2 až 3 minuty vařte, dokud nejsou „na skus“. Pak je rychle sceďte a vložte do ledové vody, aby si zachovaly barvu. Hořčici smíchejte s asi 2 lžícemi olivového oleje a citronovou šťávou a podle chuti trochu opepřete. Do uvařeného bulguru vmíchejte vzniklý dresink, kousky lososa a kapustu. Toto jídlo můžete podávat teplé i studené.

Doporučujeme

Články odjinud