Rozkvétá černý bez. Jak z něj vyrobit lahodný sirup nebo med? | Zdroj: Profimedia.cz

Zdroj: Profimedia.cz

Rozkvétá černý bez. Jak z něj vyrobit lahodný sirup nebo med?

Ke konci jara rozkvétá černý bez. Jeho květenství se využívá jak v léčitelství, tak v kulinárním světě. A že je opět in, není pochyb. Přidává se totiž téměř do všeho…

Kde jsou ty doby, kdy jsme s babičkou chodívaly na bezové květy… Rozhodně jsem na ně nezapomněla. Do práce jezdím obvykle na kole a cestu podél Vltavy lemují keře černého bezu. V plném květu připomínají voňavé smetanově zbarvené šály. Na podzim se pak honosí téměř černými trpkosladkými plody. K dostání jsou zcela zdarma!

Jak na ně?

Plně rozkvetlé květy černého bezu odstřihávejte nebo ulamujte celé i se stonkem. Máte hned několik možností, co s nimi podniknout. Můžete z nich rovnou připravit čaj, sirup nebo med a/nebo si je uchovat na pozdější dobu, ideálně sušením. V tom případě je rozprostřete v tenké vrstvě na síto nebo ještě lépe je zavěste, obdobně jako bylinky, na místo, kde proudí vzduch. Uschlé přemístěte na suché místo do uzavíratelné tmavé sklenice. V průběhu roku si z nich můžete udělat léčivý odvar nebo čaj.

Proč jsou zdravé?

Už naše babičky věděly, že květy černého bezu nejsou jenom na okrasu. Ne nadarmo se říká: „Před heřmánkem smekni, před bezinkou klekni!“ Obsahují totiž pořádnou dávku zdraví prospěšných látek, například silice, třísloviny, glykosidy, organické kyseliny, vitaminy P a C. Pomáhají tak léčit nachlazení, zánět dutin, kašel i rýmu, snižují teplotu a stimulují pocení. Používají se ale i při potížích s močovými cestami a ledvinami, odstraňují plynatost a žaludeční nevolnost. Když je navíc zkombinujete s dalšími bylinkami, například s jitrocelem, hluchavkou, lipovým květem, podbělem nebo diviznou, přidáte trošku medu a citronu, celkově posílíte obranyschopnost svého organismu. Navíc si i pochutnáte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Sirup z bezových květů

Na 4 láhve (po 500 ml):

  • 50 květů bezu
  • 2 kg krupicového cukru
  • 3 chemicky neošetřené citrony

Neopláchnuté bezové květy vložte do velké porcelánové nebo skleněné nádoby (přesvědčte se také, že v nich nejsou nežádoucí hosté, např. mšice). Cukr nasypte do velkého hrnce a zalijte 2 l vody. Přiveďte k varu a při mírném probublávání vařte asi 15 minut, aby cukrový rozvar trochu zhoustl. Nechte ho mírně zchladnout a pak jím zalijte bezové květy. Citrony nakrájejte na kolečka a přidejte je k nálevu s květy. Zakryté nechte stát nejlépe 24 hodin.

Druhý den sceďte přes plátýnko. Rozdělte jej do láhví se šroubovacím víkem a uzavřete. Uchovávejte v chladu. Sirup pijte zředěný vodou nebo sodovkou, s plátkem citronu.

Med z bezových květů

  • 25 bezových květů
  • 1 citron nebo limetka
  • 1 kg cukru krystal

Květy pečlivě propláchněte, svařte s oloupaným a nakrájeným citronem nebo limetkou v litru vody po dobu asi 20 minut. Nechte louhovat 24 hodin. Poté vymačkejte přes utěrku nebo čisté bílé plátno.

Do vzniklé tekutiny vsypte cukr a vařte přibližně hodinu do zhoustnutí. Platí, že čím déle med vaříte, tím je hustší. Horký bezinkový med nalijte do skleniček se šroubovacím víkem, uzavřete a nechte vystydnout víčkem dolů. Skladujte na tmavém místě.

Článek jsme převzali z časopisu F.O.O.D. 5/2013.

Doporučujeme

Články odjinud