Imagine, pocta Johnu Lennonovi, Central Park Foto: Marta Pušová

Imagine, pocta Johnu Lennonovi, Central Park Foto: Marta Pušová

Central Park a výhled na mrakodrapy Foto: Marta Pušová
Bethesda Terrace v Central Parku Foto: Marta Pušová
Central Park, New York Foto: Marta Pušová
Central Park, New York Foto: Marta Pušová
98
Fotogalerie

Marta na tripu: New York nikdy nespí! Kam ve Velkém jablku jít a čemu se vyhnout?

Pro někoho betonové bludiště, pro jiného splněný sen. New York dokáže být vším, čím si budete přát. Hlavní město světa je neuvěřitelně rozmanité, jeho ulice rušné, hlučné, občas plné vůní i pachů, ale také barev, kouzelných zákoutí i chutného jídla. Jedno je jisté – nudit se v něm rozhodně nebudete! Co stojí za to vidět?

Newyorské highlighty

V New Yorku jsou samozřejmě místa, od kterých vás budou místní odrazovat, ale která prostě musíte vidět, když už v hlavním městě světa jste. Patří mezi ně například Times Square. Pokud na toto náměstí trojúhelníkového tvaru vyrazíte hned první den a nejlépe za tmy, kdy všechny reklamy září do noci, patrně vás uhrane. V následujících dnech už ale přes něj budete procházet bez povšimnutí, jako byste byla místní.

Většina turistů míří také na Brooklynský most. Na základě vlastní zkušenosti doporučuji vydat se do těchto míst ráno a ne ve dnech, kdy předpověď hlásí třicetistupňová horka, obzvlášť máte-li v plánu ho celý přejít. Na mostě totiž není příliš úniku před sluncem a procházka se tak může změnit v utrpení. Připravte se také na to, že cesta k prvnímu oblouku je posetá otravnými pouličními prodejci se zaprášenými a ošklivými suvenýry, kteří na vás budou neustále pokřikovat. Pro zážitek z Brooklynského mostu za mě stačí dojít ke zmíněnému prvnímu oblouku a zpět, v New Yorku na vás totiž čeká řada zajímavějších míst.

Sochu Svobody si nejlépe prohlédnete při plavbě vyhlídkovou lodí kolem Manhattanu, do katedrály sv. Patrika můžete zabloudit po prohlídce Rockefeller Centra, Chinatown naopak s klidem v duši vynechejte, o nic nepřijdete a raději tento čas věnujte Central Parku. Právě zde se totiž dá krásně strávit i celý den.

Jak vypadá zasněžené Times Square? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Bosé nohy v parku

Znáte film Bosé nohy v parku? Právě ten (a řada dalších) se zčásti odehrává v největším newyorském parku a pokud budete mít štěstí, pravděpodobně alespoň jednou také narazíte na nějaké filmaře. V Central Parku stojí za to strávit celý den. Ráno si kupte vyhlášený newyorský bagel s krémovým sýrem a lososem a posnídejte na některé z tisíců laviček stejně, jako to dělají místní. Kávu si vychutnejte při pozorování stovek psů venčících se na cestičkách, v poledne zažeňte hlad typickým hotdogem ze stánku. Také odpoledne najdete v Central Parku zábavu – můžete se svézt na loďce po jezeře nebo krmit krotké veverky, případně si udělat piknik na Sheep Meadow s výhledem na mrakodrapy.

Navečer si dopřejte trochu kultury u Strawberry Fields, kde je na chodníku památník Johna Lennona. Právě tady narazíte na muzikanty hrající covery od kapely Beatles, a nedaleko také najdete Dakota Building, před níž byl Lennon zavražděn… Na smutnění ale není čas, protože vaše další kroky povedou za západem slunce k Bethesda Terrace. Když budete mít štěstí, možná se stanete svědkem žádosti o ruku. Nemáte-li ale čas strávit v Central Parku celý den, můžete návštěvu urychlit, a to tak, že si vypůjčíte kolo.

Pokračování 3 / 6

Město muzeí a galerií

Za uměním se do New Yorku sjíždějí tisíce turistů a galerií a muzeí je v tomto městě nespočet, není tedy šance, že byste je za jednu návštěvu prošla všechny. Jelikož samotné Metropolitní muzeum vydá na několik dní, rozhodla jsem se ho přeskočit a navštívit místo toho několik dalších. Nejvíc mě uchvátila MoMA neboli Museum of Modern Arts, kde jsem nakonec neplánovaně strávila půl dne. Mezi světoznámými umělci minulého století jako byla Frida Kahlo, Diego Rivera, Picasso či Andy Warhol narazíte dokonce i na českého Františka Kupku! Schvátí-li vás po tolika patrech plných umění únava, je čas se posilnit. Učiňte tak v restauraci v horním patře MoMA, kde si lehký oběd, kávu nebo sklenku něčeho silnějšího můžete užít v obležení mrakodrapů. Příjemné posezení najdete také v malém parku náležícímu k muzeu.

Budete-li se toulat ve východní části Central Parku, pak to máte kousíček nejen k Metropolitnímu muzeu umění (MET), kde se natáčely známé scény ze seriálu Super drbna, ale i ke Guggenheimovu muzeu, jež vás uchvátí jak instalacemi, tak i samotnou budovou. Za návštěvu stojí také 9/11 Memorial & Museum, kde se dozvíte vše o teroristickém útoku na World Trade Center 11. září 2001. Jelikož jde ale o hodně emotivní záležitost, doporučuji návštěvu jen silným náturám. A pokud chcete vidět nějaké to umění, ale zároveň ušetřit, projděte si High Line. Jedná se o dlouhý visutý park a greenway na bývalém kolejišti, kde se můžete kochat nejen výhledy, ale i zelení a street artem.

Pokračování 4 / 6

Po stopách hvězd

Jak známo, v New Yorku se natáčela řada filmů i seriálů, z těch kultovních především Přátelé a Sex ve městě. Pokud jste také v 90. letech propadla jejich kouzlu, pak se v New Yorku jistě ráda podíváte na spoty známé z obrazovek. Stačí se zatoulat do čtvrti Greenwich Village, už jen procházka jejími uličkami plnými stromů, kouzelných domků, roztomilých obchůdků a útulných kaváren je zážitkem sama o sobě, protože v ruchu obřího velkoměsta jde o příjemnou oázu klidu.

A právě zde najdete také slavné schody do domu, kde se v seriálu Sex ve městě nacházel byt Carrie Bradshaw. A co víc, pouhých pár minut chůze odtud zase narazíte na budovu, kterou jste mohla vidět v každém dílu sitcomu Přátelé. Pokud vám šestice kamarádů z Manhattanu také přirostla k srdci, pak určitě navštivte místo zvané Friends Experience, kde si můžete prohlédnout kulisy z obou bytů i kavárnu Central Perk. A jste-li spíš hudební fanynka, pak se od Friends Experience kousek projděte kolem světoznámé budovy Flatiron k Chelsea Hotelu, kde v dobách jeho největší slávy přebývaly hvězdy jako Bob Dylan, Patti Smith, Sid Vicious nebo Leonard Cohen. Právě on napsal o tomto místě píseň s názvem Chelsea Hotel.

Pokračování 5 / 6

New York z ptačí perspektivy

Nejkrásnější pohledy na New York jsou z výšky, to je bez debat. Možností, kde se ruchem velkoměsta kochat z ptačí perspektivy, je ve Velkém jablku hned několik, já jsem zvolila Top of The Rock a samozřejmě Empire State Building. Na Top of The Rock sídlící nedaleko Radio City Music Hall a televize NBC stojí za to vyrazit přes den a pokochat se odtud krásou Empire State Building i celého města za světla.

Západ slunce si pak můžete užít na zmíněné Empire State Building a rozhodně stojí za to zůstat až do úplné tmy. Pozorovat zapadající slunce odrážející se v oknech mrakodrapů a vidět, jak denní život pomalu přechází do nočního plného blikajících světel, je prostě dechberoucí, a to i s hromadou dalších turistů za zády. Důležité je ale držet si svoje místo u zábradlí, proto doporučuji si předtím odskočit! Zážitkem je také posezení v některém z rooftop barů. 230 Fifth nabízí nejen příjemné zázemí, ale i lákavé drinky, happy hours a výhled na honosnou Empire State Building!

Pokračování 6 / 6

Na druhém břehu

Většina návštěvníků Velkého jablka stráví svůj výlet pouze na Manhattanu, není to ale škoda? Po mé zkušenosti rozhodně je! Jelikož Brooklynu se ne nadarmo říká „nový Manhattan“, rozhodla jsem se této čtvrti věnovat celý jeden den a rozhodně jsem nelitovala. Jako první jsem navštívila Washington Street, která vám poskytne notoricky známý výhled na Manhattanský most, a jelikož byla neděle, zamířila jsem odtud přímo na Brooklyn Flea Market, kde vládla bohémsky uvolněná atmosféra. Procházka po nábřeží s výhledem na Brooklynský most a Manhattan vedla do Time Out Marketu, kde naleznete bistra s pochoutkami ze všech koutů světa. Odpolední kávu si pak můžete vychutnat na Pebble Beach nebo na trávě v nedalekém parku po boku místních, kteří vám mohou dát užitečné tipy.

Stejně jako mně, když jsem se na jejich radu vydala boat taxi do vytoužené čtvrti Williamsburg. Lodí cesta trvala chvíli a byla jsem bohatší o další zážitek. Tato čtvrť se v posledních letech stala uznávanou hipsterskou lokalitou plnou pouličního umění, která vás dokonale přenese do jiného světa a ukáže i odlišnou tvář New Yorku, než nablýskané pozlátko Manhattanu. Ve Williamsburgu vládne atmosféra tolik nepodobná Manhattanu – vše tu pluje na klidné a pohodové vlně, útulné malé obchůdky jsou plné designových produktů, pouliční prodavači nabízejí ručně vytvořené výrobky, street art vidíte na každém rohu a mrakodrapy jsou v nedohlednu. Naprosto jedinečný byl pak zážitek při cestě zpátky na Manhattan. Na molu u přístavu, odkud míří boat taxi zpět k mrakodrapům, se každou neděli koná zdarma silent disco party, kdy si při poslechu oblíbené hudby můžete vychutnat výhled na západ slunce nad Manhattanem. Jeden z nejlepších zážitků z New Yorku!

Doporučujeme

Články odjinud