Vonná svíčka Levandule, L’Occitane. Zdroj: Archiv kosmetických firem

Vonná svíčka Levandule, L’Occitane. Zdroj: Archiv kosmetických firem

Pěna do kouple Goodbye Stress.Ukliňující levandulová vůně podporuje relaxaci. Zdroj: Archiv kosmetických firem
Maska Yves Rocher na obličej i vlasy s arganovým olejem. Zdroj: Archiv kosmetických firem
Ovesná koupel ASP,  uklidňuje  podrážděnou kůži. Zdroj: Archiv kosmetických firem
Glycerinový krém Avon s kalciem a vitaminem E na ruce a nehty. Zdroj: Archiv kosmetických firem
9
Fotogalerie

Připravte si lázně ve vaší koupelně. Jak na to?

Zdá se vám, že sychravé počasí je nekonečné? Jste unavení a z nedostatku slunečního záření začíná pokulhávat i vaše imunita? Postavte se mrazivým dnům čelem a začněte se hýčkat!

Nemusíte jet hned do lázní nebo k moři. Příjemnou lázeňskou atmosféru si můžete vytvořit i doma. Zkuste se alespoň na pár hodin „zastavit“, odsuňte problémové situace na později, zpomalte chůzi, užívejte si pohodu. Pro stresovanou a uštvanou mysl jsou pomalé a rozvláčné pohyby velkým relaxem. Pak už jen stačí najít si čas pro sebe, provonět koupelnu bylinkami, pěsticími oleji a solemi s minerály a ponořit se do vany.

Lázně v koupelně

Koupelna nebo místnost, kde si budete odpočinek dopřávat, by měla být vyhřátá ideálně na 24 stupňů. Zhasněte světla a okolo vany rozložte svíčky. Plamínky s teplým světlem navodí klidnou atmosféru pro uvolnění duše. Než se ponoříte do koupele, odličte se a vyčistěte důkladně pleť před aplikací pleťové masky s výživnými látkami.

Osprchujte se. Pokožku přitom můžete prokrvit krouživou masáží lufou nebo kartáčem s přírodními štětinami směrem od nohou k srdci, přijme potom snadněji aktivní látky z koupele. Umyjte si vlasy, jemně je osušte ručníkem, vetřete pramínek po pramínku masku s bambuckým máslem a vitaminy a zabalte hlavu do froté turbanu. Maska může působit po celou dobu koupele, vrátí vlasům vitalitu, pevnost a hladkost. Předtím, než se ponoříte do vany, tělo namažte jojobovým olejem.

Čarujte s bylinkami

Koupele jsou jednou z nejpříjemnějších cest, jak využít blahodárný účinek bylinek pro organismus. Nejlépe působí v esenciálních olejích, jejichž silice prostoupí přes pokožku. Vdechováním par se pak dostávají do těla přes sliznice. Jak připravit bylinkovou koupel? Čistou vanu napusťte vodou o teplotě 32 až 38 stupňů. Voda by tedy měla být stejně teplá, jako je vaše pokožka, jedině tak bude příjemná, uvolňující a nijak nezatíží organismus.

Ženy totiž mají tendenci napouštět si horkou vodu, protože chlad cítí až o 10 stupňů více než muži! Esenciální oleje s bylinnými výtažky vybírejte podle nálady nebo zdravotního stavu. Kapky olejové esence nalijte až na hladinu vody, jen tak je využijete k inhalaci. Po vaší kůži se rozprostřou na závěr, až budete vystupovat z vany, a mohou tak ještě dlouho působit. Po koupeli se neutírejte, jen se zabalte do nahřáté osušky.

Kterou vybrat?

Bylinky vybírejte podle aktuální potřeby. Pokud se potřebujete zklidnit, svou funkci výborně splní levandulová lázeň. Je vyhledávaná pro svoje harmonizující účinky při neklidu a vnitřním napětí či před spaním. Sušené byliny nasypte na vodní hladinu, ponořte se do vody a vnímejte čisté uvolňující aroma. Naopak povzbuzující účinky má rozmarýnová koupel. Zlepšuje prokrvení organismu, a tím napomáhá i jeho prohřátí. Ocení ji ti, kdo mají problémy s krevním oběhem, chladnými končetinami, nízkým tlakem a cítí se unavení.

Mateřídouška, šalvěj a máta tonizují a zlepšují náladu. Výtažky z měsíčku nebo heřmánku pohladí vaši pleť i mysl. Skvělý tip do zimního počasí, kdy se o vás pokouší nachlazení a rýma, jsou koupele s esencemi jehličí, eukalyptu a tymiánu nebo mateřídoušky. Inhalace protáhnou dutiny a tymián, který má antibakteriální účinky, vás může zbavit bolesti v krku. Opatrní buďte s používáním koupelových pěn, i když vám krásně voní a máte chuť poležet si v nich. Obsahují totiž sodík, který sice vytvoří bohatou pěnu, ale ta pleť vysušuje a odstraňuje z pokožky ochranný lipidový film.

Moře ve vaně

Při domácích koupelích můžete přidat do vody minerální soli z Mrtvého moře obohacené o bylinné esence. Pokud jste zkřehlí a vyčerpaní, mořská sůl vám díky minerálům pomůže s regenerací, řasy a bahno můžete použít pro zeštíhlení a vyhlazení pokožky. Léčivé látky zůstanou po koupeli na kůži jako jemný film, který ještě dlouho poté uzdravuje a má i omlazující účinky. Prospívá také pokožce suché a citlivé na podráždění nebo lidem trpícím ekzémy. Na závěr koupele si dopřejte zábal s mořským bahnem.

Koupele pro atopiky

Alergická a velmi suchá atopická pleť to má s koupáním složitější. Výtažky z bylin, které jiným svědčí, ji mohou podráždit. Pokud je to i váš případ, buďte opatrní s přísadami. Elixírem pro vás budou odvary z otrub, ovesných vloček nebo kozí syrovátka. Tu můžete pro vláčnější pokožku nalít v množství dvou litrů do vany s teplou vodou. Pokud vám při tomto rituálu bude chybět vůně bylinek, zapalte si aroma svíčku nebo lampičku s éterickým olejem.

Domácí termály

Do vany si můžete nalít i specialitu – přírodní olej lisovaný z alpské břidlice. Obsahuje organické složky, které zůstaly na mořském dně po prastarých živočiších. Síra z kamenů změkčuje chrupavky a usnadňuje pohyb ztuhlého těla. Stačí dvacetiminutová koupel v horké vodě se třemi lžícemi alpského oleje a budete se cítit fit. Nezapomeňte pak na zábal pod dekou. Tělo potřebuje odpočívat jako v termálních lázních.

Po koupeli

Koupelí ale lázeňské procedury nekončí. Ulevte také nohám. Na bolavá lýtka a nedostatečný krevní oběh pomáhá tradiční Kneippova bylinná lázeň. Do dvou lavorů naskládejte pár říčních kamínků, do jednoho nalijte teplou a do druhého studenou vodu.

Střídavě pak přešlapujte z jednoho do druhého, posílíte tím cévní systém. Využijte také změklou pokožku na šlapkách po koupeli k domácí pedikúře. Naneste pak silnější vrstvu změkčujícího krému a navlékněte si bavlněné ponožky. Z vlasů důkladně opláchněte masku.

Je čas dopřát masku pleti! Vyberte si správnou pro svůj typ pleti – jílovou a kaolinovou pro mastnou a hydratační pro suchou. Zabalte se do deky, natáhněte se na lůžko a v tichu nebo při příjemné hudbě relaxujte, než se maska vstřebá.

A nezapomeňte ani na ruce. Na hřbety rukou naneste silnou vrstvu zvláčňujícího rostlinného másla (karité) nebo hydratačního glycerinového krému a navlékněte přes ně bavlněné rukavice. Pokud máte k dispozici černé lávové kameny, nahřejte je v teplé vodě a vložte do dlaní.

Po všech procedurách by bylo ideální odebrat se do postele a zakončit den dlouhým nerušeným spánkem. Pokud se vám ale už tuto třešničku na dortu nepodaří zařídit, nevadí. Vaše tělo i tak využije všechno, co jste pro něj během domácích lázeňských procedur udělali. A vám se tak aspoň na chvíli vrátí klid do duše a posílí se imunita.

Co využít v domácích lázních?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Doporučujeme

Články odjinud