Paul Newman se narodil v lednu 1925 v americkém Clevelandu Paul Newman

Paul Newman se narodil v lednu 1925 v americkém Clevelandu Paul Newman

Otec byl německý Žid, matka Slovenka z malé vesnice kousek od Humenného, dědeček byl Maďar a babička Polka Paul Newman
K herectví se dostal už ve škole v dětském divadelním souboru Paul Newman
Ženy okouzloval tělem i blanytně modrýma očima Paul Newman
Přestože ho lákalo stále herectví, vyšel vstříc přání svého otce a začal studovat ekonomii Paul Newman
11
Fotogalerie

Paul Newman: Barvoslepý modrooký idol žen trpěl komplexem ze své krásy

Právě dnes uplynulo jedenáct let od smrti legendárního herce Paula Newmana. Během své kariéry natočil spoustu nezapomenutelných filmů a byl devětkrát nominovaný na Oscara. Zlatou sošku získal až v roce 1986 za roli ve filmu Barva peněz. Kromě herectví založil úspěšnou firmu Newman´s Own na salátové zálivky, z níž se stalo potravinářské impérium, fungující dodnes. Co dalšího o herci možná ještě nevíte?

Měl slovenské kořeny

Paul Newman se narodil v lednu 1925 v americkém Clevelandu. A to do poměrně zajímavě namíchané rodiny. Otec byl německý Žid, matka Slovenka z malé vesnice kousek od Humenného, dědeček byl Maďar a babička Polka. Lepší směsici byste zřejmě nevytvořili. Snad i proto se v Paulovi namíchaly všechny možné geny.

K herectví se dostal už ve škole, kdy si jeho matka všimla, že má talent, a přihlásila ho do dětského divadelního souboru. V osmnácti narukoval do armády a zatoužil stát se pilotem. Ovšem jeho sen zhatilo lékařské vyšetření, kdy se přišlo na to, že je barvoslepý. Sen o tom, že bude pilotem, tedy zhasl hned na začátku. Dva roky ale strávil v armádě jako radista.

Pokračování 2 / 5

Místo herectví se musel ženit

Přestože ho lákalo stále herectví, vyšel vstříc přání svého otce a začal studovat ekonomii. Podle některých zdrojů ekonomii nedostudoval a přestoupil na studium divadla a angličtiny. Jiné zdroje tvrdí, že ekonomii řádně dokončil a teprve pak začal studovat herectví v Lee Strasberg Studio v New Yorku. Ať už je pravda jakákoli, jedno je jisté. Ekonomií se neživil, zato ho proslavilo herectví.

Ještě dřív, než ale zazářil na stříbrném plátně, do jeho života vstoupila náhoda a musel se v roce 1949 oženit. Herečka Jacqueline Witteová s ním čekala dítě. Herecký plat na výchovu syna nestačil, tak se na nějaký čas Paul vrátil do rodinné firmy. Ovšem přišla další náhoda, otec zemřel a Paul se musel rozhodnout, zda půjde v otcových šlépějích, nebo se vrhne opět na hereckou dráhu. Vyhrálo herectví a brzo se ukázalo, že se se svou pohlednou tváří a pronikavýma modrýma očima rozhodně neztratí.

Pokračování 3 / 5

Jeho vzhled mu způsobil komplex

Se svou první ženou měl nakonec ještě další dvě děti a hereckých příležitostí přibývalo. První film Stříbrný kalich natočil v roce 1954 a byl to propadák. Ovšem o dva roky později přišel zlom a role boxera Rockyho Graziana ve filmu Někdo tam nahoře mě má rád byl trhák.

V té době byl tak trochu rebel, hodně pil a pod vlivem alkoholu dokonce způsobil nehodu. Taky trpěl komplexem ze své krásy, všichni kolem obdivovali jeho modré oči a on nevěděl, jak komplimenty přijímat. Hrál si proto na drsňáka a choval se nezřízeně. Není divu, že to mělo vliv na jeho manželství. V roce 1956 potkal při natáčení herečku Joanne Woodwardovou a dva roky žil mezi dvěma ženami, než se definitivně rozhodl pro Joanne. Přestože mnozí tvrdili, že z téhle avantýry žádný dlouhodobý vztah nemůže vzniknout, vznikl, a dokonce vydržel padesát let!

Se svou druhou ženou měl tři dcery a manželství to bylo opravdu šťastné. Joanne získala svého prvního Oscara už v roce 1960, tedy mnohem dříve než její manžel. Získala i svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Kvůli rodině ovšem přerušovala často svou kariéru, takže není divu, že mnohem víc popularity získával její muž Paul. Přesto si společně zahráli v šesti filmech.

Pokračování 4 / 5

Stal se z něj idol žen

Ve své době patřil mezi největší filmové hvězdy a točil jeden trhák za druhým. Ať už to byly snímky Kočka na rozpálené střeše, Bez zátiší, Biliárový král, Frajer Luke, Butch Cassidy a Sundance Kid či Podraz – ty všechny z něj udělaly idol žen. A uznávala ho i kritika. Byly to nejen jeho pohledná tvář a modré oči, ale taky sportovní postava, jež ho předurčovaly k rolím drsných chlapů, kterým padají ženy k nohám. I proto ho často podezírali z nevěr, ale Paul byl své druhé ženě věrný. S úsměvem ostatně tvrdil: „Proč bych měl chodit někam jinam na hamburger, když mám doma steak?“

S Joanne byli každý jiný, přesto se snažili jeden druhému vyjít vstříc. On s ní chodil na balet, ona akceptovala jeho vášeň pro závodní auta. V těch ostatně závodil ještě ve svých osmdesáti letech! Jediné, co Joanne nesnášela, byla Paulova vášeň pro pivo. Když v roce 1978 zemřel jeho jediný syn Scott na předávkování drogami, Paul na nějaký čas odešel z domova. Založil nadaci na pomoc drogově závislým a velmi se v této oblasti interesoval. Po čase se ale zase ke své ženě vrátil.

Pokračování 5 / 5

Byl nepřítelem země

Se svou manželkou byli taky celý život vášnivými demokraty a kritizovali veřejně republikány, herec také vystupoval proti válce ve Vietnamu a prezident Nixon proto Newmana zařadil na seznam největších nepřátel země. Svého prvního Oscara dostal až v roce 1986 za roli ve filmu Barva peněz. Jak stárnul, probouzely se v něm i rodinné podnikatelské geny a v roce 1982 založil firmu na zálivky a ochucovadla podle rodinných receptů. A překvapivě byl úspěšný i v tomto směru!

Paul Newman byl jedním z těch, kteří vytvářeli styl. Stal se ikonou, která nepotřebovala nosit módní výstřelky, nejčastěji si oblékal dobře padnoucí kalhoty, bílou košili a sako. Frajer ze staré školy s modrýma očima za svou kariéru získal jednoho Oscara za film Barva peněz a druhého za celoživotní dílo. Také je majitelem šesti Zlatých glóbů. Naposledy se objevil na filmovém plátně v roce 2002 ve snímku Cesta do zatracení a jeho hlas zazněl v roce 2006 v animovaném filmu Auta. V tomtéž roce u něj lékaři diagnostikovali rakovinu plic, a přestože urputně bojoval, nakonec nemoci podlehl. Zemřel 26. září 2008 ve věku třiaosmdesáti let. Mimochodem, jeho firma na zálivky pořád funguje a na charitu věnuje každý rok stovky tisíc dolarů! 

 

Doporučujeme

Články odjinud