8
Fotogalerie

Zelený balkon po celý rok: 10 tipů pro mrazuvzdornou zahrádku

Když opadá listí, není to moc veselý pohled. Jenže váš balkon nebo terasa můžou být zelené celý rok. Na trhu je spousta krásných a nenáročných rostlin, které nezahubí žádný mráz. Vsaďte na českou klasiku nebo zkuste něco opravdu exotického.

Česká klasika – vřes a to další

Aby vám vřes vydržel celou zimu, je nejlepší ho do nádob vysázet na podzim. Dopřejte mu spíš kyselejší dobře propustnou zeminu, a pokud jednotlivé rostlinky budete sesazovat dohromady, nechte jim víc místa. Prostor mezi nimi můžete vysypat například mulčovací kůrou. Vřes se vám za péči odvděčí, někdy je totiž schopný kvést i uprostřed zimy. Babičky nedaly dopustit také na zimolez nebo zimostráz, kterému říkaly krušpánek.

Pokračování 2 / 10

Exotika před okny: Bambus, palma a agáve

Tahle exotická rostlina, tedy její mrazuvzdorné odrůdy, vydrží i teploty až minus 20 stupňů Celsia. Podle čínského umění feng shui je navíc bambus rostlina, která přináší do domu bohatství a štěstí. Na terase vám vydrží i mrazuvzdorné palmy. Speciální odrůdy snesou i teploty až do minus 15 stupňů Celsia . Potřebují ale kvalitní keramický květináč. Další stálezelenou exotickou rostlinou vhodnou pro naše podnebí je agáve, které pochází z Ameriky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokračování 3 / 10

Bylinky pro zdraví

Mrazuvzdorné (tedy takové, které mají schopnost překonat teploty pod bodem mrazu) jsou například levandule, tymián, saturejka, mateřídouška, máta a šalvěj. Aromatické bylinky pak můžete přidávat do jídla nebo si z nich dělat čaj celý rok.

Jak chránit rostliny na balkonech a terasách před zimou se dozvíte zde.

Pokračování 4 / 10

Tráva zeleň dává (a keře taky)

Buxus s malými zelenými lístky má tu výhodu, že se dá zajímavě tvarovat. Zakrslý rododendron bude také vypadat pěkně. Odolné a efektně vypadající jsou v zimě i okrasné trávy, ostřice a kostřavy.

Pokračování 5 / 10

Jehličnany jsou stálice

Smrčky, jedličky, cypřišky, jalovce, zeravy nebo zakrslé borovice v nádobách můžeme využít také coby venkovní vánoční stromek. Jehličnany pořídíte ve specializovaných školkách, zahradnictvích nebo hobby marketech. Celý rok můžete venku pěstovat i bonsaje, jen dejte pozor, aby byly naše původní, mrazuvzdorné.

Pokračování 6 / 10

Túje a břečťany

Oblíbenou klasikou jsou v Čechách také túje a břečťany. Moc vám je ale nedoporučujeme, přestože vydrží i mrazivou zimu. Obě rostliny se totiž vyskytují už desetiletí hlavně na hřbitovech, a tak byste si mohli domů přenést zádumčivou atmosféru.

Pokračování 7 / 10

Ohnivá zeď

Na balkoně nebo terase, nejlépe na její jižní nebo východní straně, si můžete vypěstovat celou zelenou stěnu z přísavníku a břečťanu. Přísavník se na podzim zbarví před opadáním do sytě červena, břečťan zůstane zelený až do jara.

Pokračování 8 / 10

Jak to namixovat

Dobře bude působit kombinace jehličnanů s netřesky doplněné vřesy nebo libavkou, která má červené plody. Nádherně bude na vašem balkoně nebo terase vypadat třeba i zakrslý okrasný javor. Velké rostliny můžete doplnit skalníky, cesmínou, brslenem nebo mahonií cesmínolistou.

Pokračování 9 / 10

Až začne mrznout…

Do prvních mrazíků nezapomeňte rostliny občas zalít, aby neuschly. Až začne mrznout, obalte květináče bublinkovou fólií, jutou nebo polystyrenem nebo je postavte na polystyrenovou desku, která poslouží jako izolace zespoda. Nebo si kupte vhodné termoizolační nádoby, které budou rostliny chránit nejen před chladem, ale i v létě před horkem. Čím vyšší bude vrstva zeminy, tím lépe.

Jak se v listopadu postarat o rostliny se dozvíte zde.

Pokračování 10 / 10

Pozor na zimní stanoviště

Tady je potřeba být s výběrem rostlin opatrnější – přes den totiž sluníčko, třeba v zasklených lodžiích, rostliny ohřeje až moc, v noci je pak výkyv teploty oproti dnu velký. Je tedy lepší rostliny na lodžii umístit na tu stranu, kam slunce svítí co nejméně, nebo je trochu zastínit.

Doporučujeme

Články odjinud