Oční jóga: 9 rad, jak si u počítače nezkazit zrak

Oční jóga: 9 rad, jak si u počítače nezkazit zrak

Každý člověk mrkne během dne dvaadvacetkrát za minutu, při čtení knihy desetkrát a pokud pracuje na počítači, mrkne za minutu jen osmkrát! Mrkání přitom zajišťuje rovnoměrné rozložení slzného filmu na oku. Jen s ním totiž uvidíte ostře. Kvalitu vidění snižuje i kolísání vlhkosti vzduchu, jeho teploty či jiné vlivy okolního prostředí. Pokud k tomu přidáte sledování digitálního zařízení či celodenní práci na počítači, můžete očím zadělat na pořádný průšvih. Jak mu předejít?

Co očím vadí

Syndromem suchého oka trpí 33 % populace. „Proto by zejména nositelé kontaktních čoček, kteří tráví většinu svého času používáním digitálních zařízení, měli své oči přizpůsobit změnám prostředí,“ říká optometrista Mgr. Pavel Beneš z Katedry optometrie a ortoptiky LF MU, Brno. Očím také vadí průvan, prach, suchý vzduch a příliš slabé či silné osvětlení. A také to, že upřeně hledí na jedno místo.

Cviky do kanceláře, které vám protáhnou záda

Hrbíte se jako paragraf a z denodenního posedávání v kanceláři vás bolí záda? Kromě toho, že je dobré občas se posadit do vzpřímené pozice, projít se po místnosti, tak si také můžete zacvičit. Fyzioterapeutka Martina Hušková z Lékařského domu Praha 7 připravila sadu cviků, kterými ochablé svaly v kanceláři protáhnete.

Pokračování 2 / 11

Mrkejte!

Slzy odplavují z povrchu očí nečistoty, chrání před mikroby, ale také vyživují rohovku. Na časté mrkání zapomínají zejména nositelé kontaktních čoček a právě ti potřebují oči maximálně zvlhčovat. Optimálně byste měli mrknout jednou až dvakrát každých deset vteřin.

„Pokud vás trápí suché prostředí vašeho pracoviště, můžete používat některé ze zvlhčujících kapek, které je možné kapat i na nasazené kontaktní čočky,“ radí optometrista.

Pokračování 3 / 11

Přeostřujte a…

Myslete na to, abyste pohybovali očima uvolněně a dívali se na celou obrazovku. Kdykoliv je to možné a vzpomenete si, zaostřete na delší a pak na bližší vzdálenost.

Cvičení : Palec jedné ruky vztyčte 20 cm od nosu. Druhý palec vztyčte na vzdálenost celé ruky tak, aby se oba palce překrývaly. Zaostřete na první palec a pak mrknutím přeostřete na druhý palec. Opakujte dvacetkrát.

Když se vám cvičit nechce: Pokud nemáte náladu dělat oční jógu nebo se to zrovna nehodí, alespoň jen chvíli koukejte ven z okna.

Každou hodinu nechte očí odpočinout zhruba na 5 minut. Soustřeďte se na to, jak mrkáte, a občas koukněte také do dálky.

Pokračování 4 / 11

Gymnastika pro oči

Můžete zkusit také toto cvičení: Dvakrát denně na pár minut zavřete oči a přikryjte je dlaněmi, ovšem nedotýkejte se jimi a představujte si příjemné barvy. Můžete také se zavřenýma očima nastavit obličej sluníčku.

Oční svaly se dají cvičit, navykněte si na to a zkoušejte to. Zavřete oči a desetkrát očními bulvami pohybujte nahoru a dolů. Poté desetkrát doprava a doleva, pak po směru hodinových ručiček a naopak. Nakonec opakujte to samé, jen s otevřenýma očima.

Pokračování 5 / 11

Nastavte si monitor

LCD je k očím šetrnější než klasický monitor. Neseďte blízko monitoru – nejlepší je mít obrazovku na vzdálenost natažené paže. Horní hrana monitoru by měla být ve výšce očí. Rozdílná světlost zvyšuje namáhání zraku, proto monitor neumisťujte naproti oknu.

Monitor s označením „flicker free“ značí absenci problikávání obrazu, přesně takový pro svou práci potřebujete, očím se uleví.

Písmo na obrazovce by mělo být dostatečně velké, malé oči vysiluje. Jas obrazovky mějte podobný s jasem okolí. Ve dne by měl být kontrast i jas monitoru větší než ve večerních hodinách při umělém osvětlení. Vyhněte se také mihotavému světlu a pozor si dejte i na odlesky v celém zorném poli.

„Věnujte pozornost ergonomii,“ říká Mgr. Beneš a dodává: „Uspořádání pracovního místa hraje důležitou roli při správném dívání, pozici hlavy a těla při práci a celkové zrakové pohodě.“

Pokračování 6 / 11

Pozor na barvy

Nastavení barevných kombinací na počítači má svá pravidla. Očím nejvíce prospěje kombinace černé na bílé nebo žluté, zelené, červené nebo modré na bílé a bílá na modré. Nevíte, jak na to? Ve Wordu označte text, klikněte na Formát a v záložce Pozadí si vyberte konkrétní barvu a v záložce Písmo nastavte barvu písma.

Pokračování 7 / 11

Nastavení monitoru

Nastavení si přizpůsobte a vyhněte se tak bolení hlavy či pálení očí. Nevíte, jak na to? Kdekoliv na ploše klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte Vlastnosti a poté klikněte na Nastavení. Rozlišení obrazovky vyberte takové, které vám bude vyhovovat.

• 1600 x 1200 a vyšší slouží pro 21" monitory a jedná se o poloprofi či profi monitory. • 1280 x 1024 je pro 19" a 21" monitory a jsou vhodné pro grafické programy. • 1024 x 768 je jedno z nejvhodnějších rozlišení pro 17" monitory. • 800 x 600 je určeno 15" monitorům, kdy obrazovka není rozostřena.

Pod tlačítkem Upřesnit najdete Monitor. Zde si nastavte obnovovací frekvenci. Minimum je 85 Hz, pod touto hranicí monitor bliká a přispívá k migrénám. Pro 17" monitor je to 100 Hz.

Pokračování 8 / 11

Korekce zraku a počítač

Pokud nosíte brýle, máte na počítač možnost pořídit si speciální brýlové čočky s úpravami, které brání průniku ultrafialových paprsků do oka a eliminují část modrého spektra, které elektronická zařízení vyzařují. Oči jsou tak klidnější.

„Nevýhodou je však omezení zorného pole tvarem obruby, zvláště při úzkých brýlích. Oproti tomu kontaktní čočky mají výhodu - neomezené zorné pole a mnohdy možnost vyšších dioptrických rozsahů,“ říká Mgr. Beneš.

Pokud nosíte brýle, máte na počítač možnost pořídit si speciální brýlové čočky s úpravami, které brání průniku ultrafialových paprsků do oka a eliminují část modrého spektra, které elektronická zařízení vyzařují. Oči jsou tak klidnější.

„Nevýhodou je však omezení zorného pole tvarem obruby, zvláště při úzkých brýlích. Oproti tomu kontaktní čočky mají výhodu - neomezené zorné pole a mnohdy možnost vyšších dioptrických rozsahů,“ říká Mgr. Beneš."

Pokud nosíte kontaktní čočky, je potřeba vybírat takové, které mají nízký koeficient tření a vysokou smáčecí schopnost, např. kontaktní čočky Ultra." Dobrá smáčivost povrchu kontaktní čočky je totiž, dle optometristy, nezbytná pro omezení tření a snížení ukládání nečistot, což výrazně ovlivňuje optickou kvalitu a pohodlí při nošení.

Pokračování 9 / 11

Neseďte, hýbejte se

Ztuhlou krční páteř nejlépe rozhýbete, když budete dodržovat pitný režim a pro každou sklenici vody si budete chodit do kuchyňky. Protáhnete se, navíc pauzička s náhodně potkanými kolegy vás jistě potěší.

Záda si pak můžete protáhnout i vsedě třeba tak, že se zakloníte s propnutými pažemi a budete opisovat tvar ležaté osmičky. Příjemné jsou také úklony do stran či rotace krku různými směry.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 10 / 11

Prevence krátkozrakosti

Pokud chcete stále dobře vidět, trénujte tento cvik: posaďte se s rovnými zády, ruce položte na kolena dlaněmi vzhůru.

Klepněte pro větší obrázek

"Podívejte se na symbol nekonečna a začněte očima sledovat uvedený symbol. První týden tohle dělejte každý den 3 minuty, dále čas prodlužujte až na 10 minut," radí Jana Černotová, lektorka hormonální jógy.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování 11 / 11

Co na páteř radí Václav Krejčík

Fitness trenér Václav Krejčík na nejlepší protažení páteře včetně té krční radí tento cvik:

Klepněte pro větší obrázek
"Ve vzporu klečmo (pozice, kočky, výchozí pozice) vyrovnejte celé tělo do délky. Snažte se natahovat za sedacími hrboly a korunou hlavy. Do položených rukou a kolen jemně tlačte, aby došlo k narovnání zad do jedné roviny. V pozici můžete zůstat a dýchat, např. 10 cyklů dechu (nádech+ výdech)."

Doporučujeme

Články odjinud