Průměrný člověk má na hlavě zhruba sto tisíc vlasů iStock

Průměrný člověk má na hlavě zhruba sto tisíc vlasů iStock

Příčin padání vlasů je opravdu mnoho. Zkuste začít u té nejjednodušší a zamyslet se, jak se o vlasy staráte iStock
Přílišná kosmetická zátěž vlasy paradoxně oslabí a začnou padat iStock
Stejně opatrná buďte v případě kadeřnických experimentů a barvení vlasů iStock
Trvalá je pro porost doslova pohroma, stejně tak časté barvení, obzvláště zesvětlování a melíry iStock
12
Fotogalerie

Padání vlasů má mnoho příčin, většinu lze snadno odstranit

Bohatá hříva na hlavě je snem každé ženy (i muže). A její ztráta naopak představuje ošklivou noční můru. Nadměrné padání vlasů může mít mnoho i banálních příčin; od špatného účesu, nošení gumičky až po vážné onemocnění.

Padání vlasů je normální

Průměrný člověk má na hlavě zhruba sto tisíc vlasů. Denně může o několik desítek až stovek vlasů přijít, ale protože další vlasy neustále dorůstají, jedná se o přirozenou obměnu porostu. Takže to, že při česání vám na kartáči zůstávají vlasy, není nic neobvyklého. Ještě víc jich vypadne třeba při mytí hlavy, to mohou být jednorázově tři stovky.

Vlasy vyrostou za měsíc zhruba o jeden centimetr. Jeden vlas vydrží na hlavě v rozmezí dvou až sedmi let. Během života samozřejmě vlasy ztrácíme, nejvíce ve stáří. S tímto přirozeným procesem nemůžeme nic dělat. Kdy je ale padání vlasů v nepořádku a jedná se o problém? A jak ho vyřešit? Příčin padání vlasů je opravdu mnoho. Zkuste začít u té nejjednodušší a zamyslet se, jak se o vlasy staráte.

Pokračování 2 / 7

Trsy nejsou v pořádku

Zpozornět byste měla, pokud vám začnou vlasy padat výrazně nad rámec obvyklého množství. Třeba že je nacházíte ve velkém množství na oblečení, na polštáři, při česání vám na hřebenu zůstanou celé prameny. Když za vlasy zataháte a velký trs vám zůstane v ruce, je něco špatně.

Možná si v dobré víře myjete vlasy denně a dopřáváte jim hned několik přípravků naráz – šampon, kondicionér, vlasovou masku, balzám a podobně. Zde ovšem skutečně platí, že méně je někdy více. Máte-li mastné vlasy, které opravdu musíte mýt každý den, vybírejte si jemný šampon a nezatěžujte hřívu dalšími přípravky. Přílišná kosmetická zátěž vlasy paradoxně oslabí a začnou padat.

Pokračování 3 / 7

Pozor na kadeřníka

Stejně opatrná buďte v případě kadeřnických experimentů a barvení vlasů. Trvalá je pro porost doslova pohroma, stejně tak časté barvení, obzvláště zesvětlování a melíry. Vyhněte se agresivním peroxidovým barvám, dnes už existuje nepřeberně šetrnějších alternativ. Pokud jdete na melír, nikdy si ho nenechávejte dělat takzvaně přes klobouček, i když naštěstí už není moc kadeřnic, které by tuto drsnou metodu používaly.

Pokračování 4 / 7

Omezte česání i kulmu

Možná v dobré víře hřívu důkladně kartáčujete, ale ani to není pro vlasy to pravé ořechové. Jednak si je drážděním pokožky zbytečně mastíte, jednak štětiny kartáče mohou poškodit strukturu vlasů, polámat je a přispět k jejich vypadávání. Ranní pročesání vlasů proto bohatě stačí. Velmi opatrně zacházejte i s fénem nebo kulmou, horký vzduch vlasům vůbec nesvědčí.

Pokračování 5 / 7

Pozor na gumičky

Na mechanické poškození jsou samozřejmě mnohem citlivější dlouhé vlasy. Jedním z jejich největších nepřátel je obyčejná gumička. Čím tenčí použijete, tím víc vlasy trpí. Stažený culík namáhá kořínky a vlasy zeslabují, v místě doteku s gumičkou se lámou. Máte-li v oblibě stažený ohon, používejte co nejširší gumičku nebo ještě lépe sponu, kterou se vlasy pouze volně sepnou.

Pokračování 6 / 7

Na vině jsou hormony

Padání vlasů může velmi úzce souviset s hormonálními výkyvy v těle a obecně i s psychickým stavem. Nejčastěji za vším stojí špatné fungování štítné žlázy, v tomto případě obvykle stačí klasická léčba potíží příslušnými medikamenty a padání vlasů se zastaví. S kvalitou vlasů hodně zamává těhotenství, prvních několik měsíců po porodu a nebo období přechodu – tedy životní etapy, kdy se v těle mění hladina hormonu estrogenu. Ve všech případech je pokožka hlavy hůře prokrvená a to má vliv na kvalitu vlasů. Naštěstí jde tento stav celkem dobře upravit různými doplňky stravy. Zkuste třeba B komplex, chlorellu, Beta Sistosterol, Gynex či Fitomineral.

Pokračování 7 / 7

Kvalitu zhorší i nemoc

Za padáním vlasů často stojí i „obyčejný“ stres – problémy v práci, v rodině, zkrátka negativní myšlenky. A nebo onemocnění, při kterých tělo trápí vysoké horečky. Jejich vliv se však obvykle projeví až dva, tři měsíce po uzdravení, takže je těžké si spojit nemoc a padání vlasů dohromady. Pozor také na některé léky, například cytostatika či imunopresiva, nepřehánějte to také s vitamínem A.

Kvalita vlasů a míra jejich vypadávání také velmi úzce souvisí s kvalitou stravy. Je známo, že jedním z průvodních jevů mentální anorexie či bulimie a všech drastických diet je právě enormní úbytek vlasů. To jsou samozřejmě extrémy, nicméně strava má na vlasy zásadní vliv. Především by měla být pestrá a vyvážená. Pro zdravé vlasy je potřeba zejména dostatek železa (často chybí ve vegetariánské stravě), selenu, zinku a fosforu a také bílkovin a aminokyselin.

K omezení padání vlasů a podpoře růstu zdravé kštice vám mohou pomoci i různé přírodní prostředky, respektive přípravky, které je obsahují. Blahodárné účinky má zejména kofein, osvědčený je také extrakt z bílého čaje. Osvědčené výrobky nabízí třeba značky Dercos nebo Eucapil.

Doporučujeme

Články odjinud