Vajíčko octomilky Zdroj: Profimedia.cz

Vajíčko octomilky Zdroj: Profimedia.cz

Larva octomilky Zdroj: Profimedia.cz
Octomilky mají barvy od světle žluté přes načervenale hnědou až po černou. Všechny druhy mají červené oči. Zdroj: Profimedia.cz
Octomilek existuje asi 150 druhů Zdroj: Profimedia.cz
Octomilky se kvůli své krátké reprodukční době často využívají ke genetickým výzkumům Zdroj: Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Sezóna octomilek začala! Jak se jich zbavit?

Přestože octomilky nekoušou a nepřenášejí žádné nemoci, jsou jedním z nejneoblíbenějších „návštěvníků“ našich domácností. Když se objeví, zbavit se jich je obtížné. Jak invazi obtěžujících mušek preventovat a jak je zlikvidovat, když už je máte doma? Poradíme vám!

Octomilka, lidově banánová (octová či ovocná) muška, se do našich domovů nastěhuje obvykle s počátkem podzimu. Do domácnosti se dostane oknem nebo si její larvy přinesete v nahnilém kousku ovoce. Jakmile se začne množit, je zle. Invaze octomilek zaplaví vaši kuchyni a vy budete mít co dělat, abyste se jich zbavili.

Vajíčka octomilek jsou miniaturní, takže je nemáte šanci běžným způsobem odhalit. Reprodukční cyklus je jako u většiny dvoukřídlého hmyzu velmi rychlý. Mladé mušky se vylíhnou do tří dnů od nakladení vajíček. I to stěžuje úspěšný boj s nimi.

Aby se vůbec neobjevily:

  • Nenechávejte na kuchyňské lince volně ležet žádné nedojedené zbytky potravin. Octomilky zvláště milují přezrálé ovoce, marmelády, vše nakyslé a kvasící.
  • Pečlivě uzavírejte nádoby s nápoji – limonády, ovocné šťávy, vino, pivo.
  • I drobné nečistoty poskytnou octomilkám vhodnou živnou půdu pro rozmnožování – vymyjte odpadkový koš. Pokud v něm budou nějaké biologické zbytky, nenechávejte ho otevřený.
  • Věnujte zvýšenou pozornost odpadům a vyčistěte je. Larvy octomilek totiž přežívají často i v nich.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Když už se objeví:

  • Vyluxujte je. Najděte si místo, kde se srocují, a vysajte je vysavačem. Vajíček se tak sice nezbavíte, ale každá zlikvidovaná octomilka je dobrá. :-)
  • Na octomilky fungují mucholapky, feromonové pasti, elektrické lapače, které běžně dostanete v obchodech. S použitím chemických postřiků buďte v kuchyni opatrní!
  • Mechanický lapač octomilek si můžete vyrobit i sami doma. Vezměte misku, dejte do ní víno, pivo, kousky zkvašeného ovoce, zkrátka něco, co octomilkám obzvláště chutná, a past překryjte víčkem nebo fólií. Z vrchu propíchejte silnější jehlou otvory. Octomilky se protáhnou tam, ale ven už se nedostanou.

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Doporučujeme

Články odjinud