Václav Neckář ve filmu Ostře sledované vlaky Foto: Profimedia

Václav Neckář ve filmu Ostře sledované vlaky Foto: Profimedia

Václav Neckář ve filmu Ostře sledované vlaky Foto: Profimedia
Václav Neckář ve filmu Ostře sledované vlaky Foto: Profimedia
Václav Neckář s režisérem Jiřím Menzlem Foto: Profimedia
Václav Neckář s hudebním oceněním Anděl Foto: Profimedia
11
Fotogalerie

Václav Neckář slaví 80: Jak porazil Mýdlový princ Nirvanu i Coldplay?

Přesto, že patřil oblíbený herec a zpěvák k idolům své doby, život mu dokázal i pořádně naložit. Václav Neckář se ale nevzdal a kariéru, jak si mnozí mysleli, neukončil. Naopak, se svým bratrem Janem mají na letošní rok naplánovanou celou řadu koncertů.

I bez DAMU v televizi

Jedna z našich nejvýraznějších hudebních legend, Václav Neckář, se narodila do umělecké rodiny, maminka pracovala jako provozní ředitelka opery, otec byl divadelní herec a tanečník. V 50. letech byla rodina nucena přestěhovat se z Ústí nad Labem, kde žila, na statek do Mostu, kde malý Vašek spolu s bratrem Honzou trávili dětství.

Václava to nejprve táhlo k herectví. Celkem čtyřikrát se neúspěšně hlásil na DAMU, až poté začal inklinovat k hudbě. Zamiloval se do rock’n’rollu, začal se věnovat hře na klavír, kterou v dětství přerušil, a konečně zpívat. Vystupoval v Mostě nebo Plzni, ale když v roce 1965 natočil svůj první gramofonový hit Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě, bylo všechno jinak. Zájem projevila televize i rozhlas a mladý okatý kluk se stal brzy oblíbeným interpretem a miláčkem publika.

Jak Václav Neckář oslavil 80. narozeniny? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Od „Zlatých dětí“ k Bacilům

V Praze vystupoval v divadle Rokoko, v roce 1968 pak založil spolu s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou veleúspěšné trio Golden Kids. Jenže osud, a nutno dodat i tehdejší režim, jejich úspěchům moc nepřál. Po pouhých patnácti měsících se kapela rozpadá kvůli zákazu zpívání Marty Kubišové. V 70. letech založil s bratrem Janem kapelu Bacily, jejíž název vznikl podle úspěšné písničky Doktor Dam di Dam. Neckářův dvorní textař Zdeněk Rytíř totiž tvrdil, že takový doktor musí mít co do činění právě s bacily. Václav Neckář si definitivně vydobyl své místo na slunci vedle takových bardů jako Karel Gott nebo Waldemar Matuška. Jeho hity jako Ša-la-la-la-li , Stín Katedrál, Čaroděj dobroděj, Lékořice, Mýdlový princ, Chci tě líbat a další patří ke skvostům i dnes.

Pokračování 3 / 5

Strojvůdcem, princem i klukem z hor

Václav Neckář si získal oblibu i u řady tuzemských filmařů, především u Jiřího Menzela, který jej v 60. letech obsadil do oscarových Ostře sledovaných vlaků a Skřivánků na niti. Obou premiér se tvůrci mohli zúčastnit až v roce 1990 v rámci uvedení na festivalu Berlinale. Václav Neckář je nezapomenutelný také v pohádce Šíleně smutná princezna, ve které si střihl hlavní roli nezbedného prince, co se nechce ženit s pěveckou kolegyní Helenou Vondráčkovou v roli princezny. Vidět jste ho mohli mimo jiné ve filmech Ďábelské líbánky, Třicet panen a Pythagoras, Pan Vok odchází nebo naposledy v komedii Kluci z hor.

Pokračování 4 / 5

Nelehký osud milované ženy

Se svou osudovou ženou, primabalerínou a taneční pedagožkou Jaroslavou Žlábkovou, se seznámil v roce 1964. Když ji viděl tančit na jevišti, řekl si, že právě ona je ta pravá. Vzali se po devíti letech. Neckářovi se dařilo celkem dlouho tajit narození jediného syna Vaška, protože se zpěvák bál, aby nepřišel o svou základnu fanynek. V roce 2002 ho postihl při jednom z koncertů záchvat mrtvice a jeho stav byl velmi vážný, Václav se nemohl hýbat ani mluvit. Díky silné vůli a pomoci syna Václava se ale znovu naučil nejen chodit a mluvit, ale i zpívat. Paní Jaroslava takové štěstí neměla. Po sérii zdravotních komplikací a operací srdce a cév přestala chodit, přidaly se komplikace s ledvinami a v roce 2015, deset dnů před Vánoci milovaná žena Václava Neckáře odešla navždy.

Pokračování 5 / 5

Půlnoční zabodovala

Málokdo ví, že zpěvákova nejoblíbenější písnička z vlastního repertoáru, kterou nezapomene zahrát na každém koncertě, je píseň Kdo vchází do tvých snů. Zpěvák ji poprvé uslyšel v Cannes, kde právě pobýval, a hned poprosil Zdeňka Rytíře o český text.

Asi největším zpěvákovým hit posledních let je ale písnička jeho kapely Umakart Půlnoční. Však také kolegové muzikanti a filmaři vzdali Václavu Neckářovi ve filmu Alois Nebel, kde poprvé zazněla, patřičný hold. K filmu vznikl i působivý videoklip z prostor pražského Hlavního nádraží, kde Václav Neckář předvedl výkon, který dojal nejednoho diváka především svou opravdovostí. A perlička na závěr. Když v té době byla u nás čerstvě otevřená pobočka iTunes, Půlnoční bezkonkurenčně porazila v hitparádě nejstahovanějších písniček taková pěvecká esa jako kapelu Coldplay nebo Nirvanu. Tak snad to bude Václavu Neckářovi zpívat ještě hodně dlouho.

Doporučujeme

Články odjinud