Když houbu rozříznete, začne rychle hnědnout Zdroj: Profimedia.cz

Když houbu rozříznete, začne rychle hnědnout Zdroj: Profimedia.cz

U dětí se pravděpodobnost alergické reakce ještě zvyšuje Zdroj: Profimedia.cz
Existuje ještě druh Paxillus albidulus - čechratka bělavá, je celkové světlejší, nebezpečná je podobně Zdroj: Profimedia.cz
Snadno ji zaměníte s ryzcem královským Zdroj: Profimedia.cz
Čechratka podvinutá si libuje obzvláště v kyselejších půdách Zdroj: Profimedia.cz
5
Fotogalerie

POZOR! Čechratka podvinutá. „Jedlá“ houba, která může zabíjet!

Dá se z ní uvařit vynikající houbový guláš a ve starších houbařských atlasech je označována jako jedlá. Neobsahuje sice toxiny, ale u některých lidí vyvolává prudkou alergickou reakci, která nezřídka končí smrtí.

Čechratka podvinutá (Paxillus involutus) je běžná houba, najdete ji prakticky všude. V listnatých a jehličnatých lesích, parcích, zahradách. Ještě v první polovině dvacátého století ji houbové atlasy i kuchařky doporučovaly jako jedlou, chutnou houbu, obzvláště vhodnou k přípravě houbového guláše a na zavařování.

O nebezpečnosti čechratky podvinuté se začalo mluvit až počátkem dvacátého století, když na následky jejího pozření zemřel známý mykolog Julius Schäfer. Teprve poté se stala předmětem bližšího vědeckého zkoumání.

Čechratka (jako mnoho jiných hub) je mírně jedovatá za syrova. Její požití v nedostatečně tepelně zpracované formě může vyvolat žaludeční nevolnost, zvracení, bolesti břicha a průjem. V tom však záludnost této běžně sbírané houby nespočívá. Jednorázové snědení čechratky vám pravděpodobně neublíží. Pokud ji ale budete jíst opakovaně, může vyvolat prudkou alergickou autoimunitní reakci. Projevuje se bolestmi v kříži, závratěmi, třesem rukou, nízkým krevním tlakem. V konečné fázi vede alergická reakce k poškození jater a akutnímu selhání ledvin.

Při podezření na otravu čechratkou podvinutou je potřeba ihned zavolat záchrannou službu. Protože se vlastně nejedná o otravu, neexistuje účinná protilátka, kterou by vám lékaři mohli naordinovat jako první pomoc. Léčba probíhá na specializovaných pracovištích a jedná se spíše o podpůrné metody, stabilizaci krevního oběhu, v krajním případě napojení na umělou ledvinu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Čechratka podvinutá patří mezi houby stopkovýtrusé, do řádu hřibotvarých (Boletales). Má hnědý, žlutohnědý, narezlý, 5 – 20 cm široký klobouk, na koncích podvinutý (odtud také získala své jméno), nahnědlé lupeny, které po stisknutí vytvářejí hnědé skvrny a žlutavě vílou hnědnoucí dužinu.

Lehce ji můžete zaměnit s ryzcem (kravským, šeredným).

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Doporučujeme

Články odjinud